Okružní trasa v okolí Stvořidel na Sázavě

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Sázava z mostu ve Smrčné
Sázava z mostu ve Smrčné
lupa

Vycházku zahájíme na vlakové zastávce Smrčná, kde se dá i pohodlně zaparkovat auto. Přejdeme po mostě Sázavu. Červená značka prochází chatovou zástavbou, po chvíli však již jdeme podél toku řeky. Pěšina kopíruje tok Sázavy a má místy dosti členitý charakter. Využíjeme možnosti podívat se do bezprostřední blízkosti toku řeky. Můžeme i chvíli posedět na některém z kamenů v korytě. Pěšina nás dovede až do známého kempu Stvořidla u stejnojmenné železniční zastávky.

Stvořidla
Stvořidla
lupa

Značka nás provede kempem, za ním začínáme mírně stoupat a zároveň se vzdalujeme toku řeky, dojdeme na rozcestí Nemocnice v Háji, ze kterého máme možnost podívat se do kilometr vzdálené Foglarovy Sluneční zátoky. Po návštěvě Sluneční zátoky se vrátíme zpět na rozcestí a pokračujeme asi půl kilometru po neznačené silnici nahoru, zprava se k nám připojí zelená značka vedoucí od Ledče nad Sázavou, po které pokračujeme převážně po silnici otevřeným terénem do Mstislavic. Z centra obce nás čeká výstup k turistickým směrovkám, od kterých je nově vyznačená odbočka ke zřícenině tvrze Melechov. Po případném odbočení a po prohlídce tvrze se vrátíme zpět na toto rozcestí a pokračujeme po zelené značce ve výstupu na vrchol Melechova. Je jen škoda, že z vrcholu není možnost se rozhlédnout, rozhledna zde sice stojí, ale je nepřístupná a obklopuje ji vzrostlý les. Můžeme však asi 100m pod vrcholem využít pohostinnosti Melechovské studánky.

Stvořidla
Stvořidla
lupa

Zelená značka nás vede lesním úsekem přes vrchol Melechova a rozcestí Rohule nad Koňkovice, kde opouštíme les. Dále pokračujeme otevřeným terénem s panoramatickými výhledy do kraje se zříceninou hradu Lipnice na obzoru.

Sestupová cesta nás přivede do Smrčné, kde na turistickém rozcestí zahneme vpravo a známým úsekem se vrátíme na vlakovou zastávku k zaparkovanému autu nebo vyčkáme příjezdu vlaku.

Za čím jedeme?

Projdeme se zajímavým úsekem toku Sázavy s výraznými zákruty a meandry. Navštívíme méně známou zříceninu tvrze Melechov a vystoupáme na stejnojmenný vrchol.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pokud nechcete využít některé z možností občerstvení v kempu Stvořidla, v provozu převážně v sezóně, vezměte si vše s sebou do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavý úsek toku Sázavy s možností osvěžení se v letních měsících. Zachovalá zřícenina melechovské tvrze v lese a v neposlední řadě procházka pěknými lesy.

Ostatní informace

Vstup na tvrz je volný.

Trasa vede místy, kde není mnoho možností občerstvení, vybavte se proto dostatečně vlastními zásobami.

V letních měsících je možnost koupání v Sázavě.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Smrčná
(vzdálenost od místa: 0.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okružní trasa v okolí Stvořidel na Sázavě

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace