Okruh Výhonem na Akátovou věž

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Zvonice
Zvonice
lupa

V časném jaru a při hezkém počasí jsme se rozhodli navštívit městečko Židlochovice a projít se přes kopec Výhon Na rozhlednu Akátová věž. Vycházíme od informačního centra v Židlochovicích po zelené turistické značce. Mírným stoupáním do kopce míjíme po pravé straně zvonici. Ta je pozůstatkem kostela sv. Barbory, který má opravdu pohnutý osud. Byl střídavě ničen požárem a opravován, dokud se pod tíhou sněhu neprolomila střecha - poté už opraven nebyl. Jeho zkázu ještě dovršil udeřivší blesk. Nakonec byl rozebrán a zbyla tu pouze ona zvonice. Ve zvonici jsou umístěny tři zvony (Urban - původní z roku 1515, sv. Jan Bosco a sv. Antonín Paduánský - oba z r. 1997). U zvonice bylo na území bývalého hřbitova v roce 2009 vybudováno dětské hřiště. Přes cihlovou zeď hřiště vidíme v sousedství kousek kostela Povýšení sv. Kříže.

Kostel Povýšení svatého Kříže
Kostel Povýšení svatého Kříže
lupa

Stále stoupáme kolem vinohradu, později se stočíme vlevo, projdeme kolem Robertovy studánky a vycházíme do polí. Odtud už vidíme rovnou siluetu rozhledny Akátová věž. Zjišťujeme také, že vzhledem k oparu, který panuje od rána a dosud se nerozplynul, toho z rozhledny asi moc neuvidíme. Na kopci Výhon (355 m n. m.), kde rozhledna stojí, poměrně dost fouká, snažíme se proto schovat u paty rozhledny. Rozeklané trámy ale moc ochrany před větrem neposkytují, tak rovnou vylézáme na vyhlídkovou plošinu, která je o 14,5 m výše. Obíháme kolem zábradlí ve snaze proniknout alespoň na jedné straně oparem a zachytit některé z panoramat popsaných v brožurce získané v infocentru. Po opuštění vyhlídky a krátkém občerstvení na odpočívadle u rozhledny podnikáme z větrné náhorní plošiny úprk. K tomu volíme opět cestu značenou zelenou turistickou značkou. U nedalekého rozcestí chvíli váháme, kterou z cest se vydat, nakonec v keři u cesty poznáváme hloh totožný s hlohem uvedeným v mapě a odbočujeme vlevo neznačenou polní cestou. Odtud nás čeká už jen příjemné mírné klesání. Po napojení na žlutou turistickou značku dojdeme zpět do Židlochovic k informačnímu centru.

Za čím jedeme?

Svatý obrázek u cesty - vzpomínka na tonoucí děti
Svatý obrázek u cesty - vzpomínka na tonoucí děti
lupa

Rozhledna Akátová věž je postavena, jak jinak, z akátového dřeva. Otevřena byla 1. 8. 2009. Celkem má 76 schodů. Postavena je na kopci Výhon, jenž byl pro svůj krajinný ráz vyhlášen přírodním parkem s rozlohou 17 km². Je pokrytý sady, vinicemi, zahradami, lesy a travinami. Výhon je také významným paleontologickým nalezištěm a archeologickou lokalitou (byly zde nalezeny kosti mamutů, bronzové předměty, atd.).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti občerstvení jsou v Židlochovicích, např. restaurace kousek od informačního centra.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezká procházka, opar nám bohužel znemožňoval daleké výhledy z rozhledny.

Ostatní informace

Rozhledna je přístupná celoročně, vstupné se neplatí.

Na rozhlednu se dostanete jen pěšky či na kole; parkoviště pro turisty mířící na rozhlednu se nachází u informačního centra, které je umístěno hned vedle radnice.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrušovany u Brna
(vzdálenost od místa: 2.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Okruh Výhonem na Akátovou věž

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace