Plumlovská přehrada a okolí

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

hráz Plumlovské přehrady
hráz Plumlovské přehrady
lupa

Jdeme pěšky na Plumlovskou přehradu a do Plumlova na zámek. Začneme v obci Domamyslice U splávku, kde je parkoviště přímo u místního hostince. Vydáme se od letního občerstvení podél náhonu do Mostkovic, kolem fotbalového hřiště k občerstvení U čápa a pak kolem kostela a památníku generála Kraváka kopírujeme tok říčky Hloučely proti proudu. Za mostem stoupáme kolem silnice do kopce a pak vlevo jednosměrkou na hráz přehrady. Hráz nepřejdeme, ale budeme pokračovat pěšinou kolem vody až k penzionu Oáza a pláži U Valáška. Přejdeme přes silnici a pokračujeme směr kostel, kterého věž již vidíme. Od kostela Plumlov se spustíme rovnou dolů přes park s kapličkou,pomníky a sochami k restauraci Pácl. Hned za ní vystoupíme k zámku. Po jeho prohlídce se spustíme pěšinou vpravo od mostu u vstupní brány dolů k Podhradskému rybníku. Přejdeme jej po hrázi a dáme se vlevo po červené turistické značce, která nás povede podél celé přehrady až k výpusti a dál až do Mostkovic, odkud se stejnou cestou vrátíme Na splávek do Domamyslic. Celkem je to 11 km. 3,5 hod.

Za čím jedeme?

Plumlov a Žárovice z Drahanského kopce
Plumlov a Žárovice z Drahanského kopce
lupa

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele se nachází 7 km východně města Prostějova v podhůří Drahanské vrchoviny. V katastru obce Mostkovice a města Plumlov. Její stavba začala již v roce 1908. Do provozu 1932. Celkový objem: 5.566 mil. m3 Zatopená plocha: 68 ha. Délka hráze v koruně: 465.5 m, výška nade dnem: 17.0 m. Povodí Moravy.

Plumlovská přehrada
Plumlovská přehrada
lupa

Vysoký a Nízký Zámek Plumlov. Nad Podhradským rybníkem na skalisku, kde od roku 1272 stával hrad Plumlov dnes stojí jedno křídlo původně plánovaného čtyř křídlého zámku Lichnštejnů a tzv. Nízký zámek, což byly původně hospodářské objekty kolem hradu (pivovar, sladovna, ovčírny a sýpky). Zachovala se část opevnění hradu s jednou baštou. Z původního hradu jsou patrny zbytky zdiva, sklepení a studna. Objekt dnes patří obci Plumlov, která ho postupně opravuje.

Kostel Nejsvětější trojice Plumlov s pamětní deskou, připomínající dobytí hradu Plumlov švédyv roce 1643, právě po odstřelování z návrší, kde dnes stojí kostel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

kostel v Plumlově od Zlechova
kostel v Plumlově od Zlechova
lupa

V restauraci U Pácla v Plumlově. Vynikající restaurace s velmi dobrou kuchyní. Další možnosti : Na splávku, Na panelu, U žraloka, U vrbiček, Oáza, U čápa, Na ranči. Některá občerstvení fungují jen v letní sezónu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vysoký zámek, kostel Plumlov, pohled z hráze přehrady, výhled od zámku na Podhradský rybník.

Nelíbily se nám odpadky na stráni pod Vysokým zámkem.

Ostatní informace

Zámek Plumlov je veřejnosti přístupný dle provozního řádu.

duben, říjen
o víkendech a svátcích:13:00 - 18:00
květen, červen, září
o víkendech a svátcích:10:00 - 12:00
14:00 - 18:00
červenec a srpen
denně mimo pondělí:10:00 - 12:00
14:00 - 18:00
Poslední prohlídka v 17:00 hodin.
Max. počet: 20
Min. počet: 4

Vstupné

vstupné
dospělí:50 Kč
děti /6-15, držitelé karty ISIC,ITIC,ZTP/:30 Kč
rodinné vstupné:100 Kč
Pro hromadné výpravy možnost dohody prohlídky i mimo provozní dobu. Informace na telefonních číslech uvedených v kontaktech.

Expozice

  • Vítězná křídla - letectví za 2.světové války
  • Historie zámku a hradu
  • Kočáry a sáně
  • Expozice svatebních oznámení
  • Expozice nábytku a hudebních nástrojů
  • Galerie I.patře
  • Galerie v kapli
  • Galerie v kamenném sále
  • Pohádkové sklepy - samostatná výstava
  • Kočárové lucerny

Na výlet vlakem

Do Prostějova se dostanete vlakem směrem od Olomouce, od Konice nebo od Brna. Od nádraží jezdí autobus MHD č.4 do Domamyslic Na splávek.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Plumlovská přehrada a okolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace