Od Lipanské mohyly do Peček

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Lipanská mohyla
Lipanská mohyla
lupa

Zvu vás na výlet do míst, která nejsou příliš častým cílem turistů, přesto se i zde najdou zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Část vycházky povede i po neznačených cestách, ale nebojte se, nedá se zabloudit.

Lipanská mohyla
Lipanská mohyla
lupa

Příměstským autobusem z Českého Brodu od nádraží se dopravíme do Lipan, na zastávku nad vesnicí. Po červené značce do mírného kopce vyjdeme do míst posledního boje husitů pod vedením Prokopa Holého, k Lipanské mohyle, odkud je výhled do Polabí, na Českobrodsko a Kouřimsko. Okolí mohyly je pitně upraveno a dá se zde i chvíli posedět.

gotický kostel v Třebovli
gotický kostel v Třebovli
lupa

Od mohyly se vrátíme zpět k Lipanům a pokračujeme vpravo po neznačené silnici na Borek a Třebovle. Na okraji Třebovle jdeme dále hned první silnící odbočující vlevo a dojdeme ke gotickému kostelu, který prochází rekonstrukcí.

Klášterní Skalice
Klášterní Skalice
lupa

Z Třebovle pokračujeme silničkou mezi poli do Klášterní Skalice, kde narazíme na zelenou turistickou značku. Než po ní budeme pokračovat, prohlédneme si ještě zbytky bývalého cisterciátského kláštera. Místu dominuje mohutný profilový pilíř z červeného pískovce. Více informací o tomto místě a okolí získáme z informační tabule.

Klášterní Skalice
Klášterní Skalice
lupa

Zelená značka nás dále vede po málo frekventované silnici přes Miškovice do Vrbčan, kde byl údajně ve středověku v místním kostele ukryt praporec sv.Vojtěcha upevněný na svatováclavském kopí.

Klášterní Skalice
Klášterní Skalice
lupa

Za vesnicí, od železniční zastávky, se pěšina vlní podél potoka Výrovka. Před Radimí procházíme pěkným mělkým údolím potoka a procházíme kolem mlýna z roku 1691. V Radimi je možnost návštěvy a prohlídky místního zámku, který se pomalu vrací do původní krásy.

Klášterní Skalice
Klášterní Skalice
lupa

V Radimi je možné vycházku ukončit a vrátit se místní lokálkou na hlavní trať do Peček. Nebo budeme pokračovat od zámku dále po zelené značce, která nás dovede přes Dobřichov s kostelem nad obcí na nádraží v Pečkách.

Za čím jedeme?

Klášterní Skalice - informační tabule
Klášterní Skalice - informační tabule
lupa

Podíváme se do míst posledního boje vojsk Prokopa Holého, na Lipanskou mohylu. Prohlédneme si zbytky kdysi mohutného kláštera v Klášterní Skalici. Tečkou za výletem může být návštěva zpřístupněného zámku v Radimi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

údolí potoka Výrovka
údolí potoka Výrovka
lupa

Při vycházce narazíte na pár místních hospod, třeba v Radimi nebo Dobřichově. Musíte ale počítat s tím, že se jedná o zařízení se základním občerstvení. Neuděláte chybu, pokud si základí věci vezmete s sebou do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek v Radimi by neměl uniknout vaší pozornosti. Zajímavý je gotický kostel v Třebovli a zříceniny kláštera v Klášterní Skalici.

Ostatní informace

Vstup na zámek Radim:

www.zamek-radim.euDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Od Lipanské mohyly do Peček

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace