Obří postele nad Zdechovicemi

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

Hrady, zámky a ostatní památky se na podzim postupně uzavírají, a tak nezbývá, než se poohlédnout po klidných procházkách krajinou a najít si na trase nějakou zajímavost.

Obří postele - Duchna
Obří postele - Duchna
lupa

Dnešní vycházka nás zavede do oblasti mezi Kolínem a Pardubicemi. Hlavním cílem je shluk žulových balvanů nad obcí Zdechovice. Zajímavá je rovněž prohlídka historického kostela v Záboří nad Labem.

Řečany nad Labem - nádraží
Řečany nad Labem - nádraží
lupa

Jako východiště jsem zvolil vlakovou zastávku Řečany nad Labem. Od nádraží se vydáme po modré značce na Zdechovice. Značka nás vede zprvu lesním úsekem a poté po obejití rybníka Pazderna přivede do centra Zdechovic před zámek, který zažil období rozkvětu i pádu. Byli zde v minulosti ubytováni horníci, poté příslušníci PTP, známí jako černí baroni, od roku 1969 zde působila sovětská armáda.

komíny elektrárny Chvaletice
komíny elektrárny Chvaletice
lupa

Modrá značka nás vede dále kolem pomníku padlých na návsi a míří do lesa nad obcí. Projdeme kolem zajímavé stavby hájovny s názvem Katovna a za chvíli jsme již u shluku žulových balvanů, který se nazývá Obří postele. Největší a nejvyšší balvan dostal název Duchna wink a měří na délku cca 6 metrů. Jméno získal pravděpodobně proto, že se pod ním v případě nepohody můžeme schovat. Po dalších cca 100 metrech chůze od Obřích postelí narazíme na rozcestí, na kterém uhýbáme vpravo a po zelené značce jdeme lesním úsekem. Občas míjíme zajímavé přírodní scenérie. Zelená značka nás přivede až do Záboří nad Labem. Zde doporučuji využít směrovou odbočku ke kostelu sv. Prokopa. http://cestyapamatky.cz/kolinsko/zabori-nad-labem/kostel-sv-prokopa Jedná se o významnou a vzácnou dochovanou stavbu románského kostela se zvlášť stojící dřevěnou zvonicí. Pokud se vám nepodaří podívat se dovnitř, můžete alespoň obdivovat bohatě zdobený vstupní portál.

Od kostela se vrátíme na turistické rozcestí, od kterého je to na nádraží v Záboří nad Labem cca 1,5 km.

Za čím jedeme?

Zdechovický kostel
Zdechovický kostel
lupa

Prohlédneme si přírodní zajímavost Obří postele nad Zdechovicemi a prohlédneme si historicky cenný kostel sv. Prokopa v Záboří nad Labem. Celé oblasti dominují mohutné chladící věže Chavaletické elektrárny. Projdeme se krásnou barevnou podzimní přírodou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Já jsem procházel oblast ve všední den a všechny hospody, ve Zdechovicích i Záboří nad Labem byly zavřené. Doporučuji proto základní občerstvení přibalit do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

zámek Zdechovice
zámek Zdechovice
lupa

Určitě je zajímavostí, že se převážně v rovinaté krajině nachází shluk žulových balvanů vystupující na povrch. Románský kostel v Záboří nad Labem vás zaujme svým bohatě zdobeným vstupním portálem.

Ostatní informace

zámek Zdechovice
zámek Zdechovice
lupa

Zámek ve Zdechovicích je zatím nepřístupný, zato naproti zámku je obecní úřad, kde je zřízeno informační středisko. Jsou zde velmi ochotní a milí lidé, kteří vám rádi dají nebo prodají informační materiály. Lze zde také koupit turistickou známku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Řečany nad Labem
(vzdálenost od místa: 3.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Obří postele nad Zdechovicemi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace