NS Špraněk

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Propadlá jeskyně - portál
Propadlá jeskyně - portál
lupa

Pokračujeme v našem výletu a po návštěvě Javoříčských jeskyní vyrážíme naučnou stezkou Špraněk. Stezka obepíná zalesněný vápencový vrch Špraněk s nejvyšším bodem Špláz 593m n. m. s útvary krasového původu se systémem bohatě zdobených jeskyní. Po východu z jeskyně (delší trasa) scházíme k asi 10m vzdálenému rozcestníků. Od něj se vydáváme po žluté tz. směrem k Starému mlýnu, kde žlutá značka končí a dále pokračujeme po červené tz.. Jdeme údolím kolem potoka Špraněk, chodník je příjemný nenáročný s malebným okolím plným květů probouzejícího se jara. Po chvilce přicházíme k dalšímu rozcestníku tentokrát s modrou tz., která dál pokračuje souběžně s červenou zpátky k Javoříčským jeskyním a uzavírá tak okruh naučné stezky. Vystoupáme do příkrého svahu ke kamennému oknu, kterým procházíme a po pár metrech se nacházíme u Zkamenělého zámku. Z kamenného brala se nabízí pohled do údolí potoka Špraněk. Po krátké zastávce se vydáváme směrem k jeskyním.

Z vyhlídky
Z vyhlídky
lupa

Přírodní rezervace Špraněk byla vyhlášená v roce 1949.Jedná se o území typicky vyvinutého krasu, ve kterém se vyskytují ponory, škrapy, závrty, skalní brána, propast a rozsáhlá jeskynní soustava. Bradlo devonských vápenců vyčnívá z okolního území, které je budované nadložními kulmskými břidlicemi a drobami.

Památník obětem
Památník obětem
lupa

Převážnou část rezervace pokrývají lesy. Nejrozšířenějším typem jsou vápnomilné bučiny. Lesní podrost je velmi bohatý, najdeme zde ostřici prstnatou (Carex digitata), okrotici bílou (Cephalanthera damasonium), svídu krvavou (Cornus sanguinea), svízel lesní (Galium sylvaticum), břečťan popínavý (Hedera helix) a další.

Za čím jedeme?

Jdeme si prohlédnout přírodní památku a rozšířit obzory našich znalostí…

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Okno
Okno
lupa

Jako vždy jedeme z domovské destinace – Bohumín a vracíme se zpět. Zastavili jsme se v chatě Jeskyňka na kafe (presso s mlékem 28kč). V chatě je možnost se najíst, ale moc to nedoporučuji, personál nebude zřejmě moc velký kamarád s hygienou (lžíčka, kterou jsem dostal byla i se zaschlým pruhem od kávy předchozího hosta).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se vše, hezká procházka jarní přírodou příjemně doplnila prohlídku Javořičských jeskyní.

Ostatní informace

Parkovné 50kč. vstupy do jeskyně uvádím u tipu na výlet - Javoříčské jeskyně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladeč
(vzdálenost od místa: 6.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu NS Špraněk

12.03.2016 06:52
Část trasy byla uzavřená kvůli stavbě nového chodníku, přesto to stálo za to :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace