NS Lašská – malý okruh z Kopřivnice (zřícenina hradu Šostýn, Raškův kámen, Bezručova vyhlídka aj.)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento tip na výlet je poměrně pestrou nabídkou spojující nejrůznější přírodní atrakce s hradní zříceninou. Těšit se tak můžeme na zajímavý skalní útvar, dřevěnou rozhlednu, kamennou studánku, leknínové jezírko, památný strom i zmíněný areál gotického hradu, který zřejmě nikdy nebude s láskou vzpomínat na 15. století a vojska Vladislava Jagellonského.
Celou cestu se budeme pohybovat po NS Lašská – Kopřivnice, která se bude částečně krýt i se žlutou TZ (celá lašská stezka má téměř 17 km, my se ale tentokrát spokojíme se zkrácenou variantou). A protože je to výlet „okružní“, stačilo nám zaparkovat auto v těsné blízkosti kopřivnického koupaliště, správně se nasměrovat a vzápětí vyrazit do kopřivnických hor.
Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že pro ty, kteří mají Kopřivnici spojenou jen s Tatrovkou, průmyslem a paneláky (tedy, ne, že by to tak vůbec nebylo), bude možná tento výlet velmi příjemným překvapením. I nejbližší okolí města je totiž půvabné, zajímavé a osvěžující …
Za čím jedeme?
Vyrážíme tedy na „cestu z města“ a velice brzy nás čeká první atrakce, kterou je tzv. Husova lípa. Vysoký strom zřejmě odkazuje na historickou toleranci církve a je posledním pozůstatkem někdejšího stromořadí. Odsud vystoupáme k malému jezírku či rybníku, z jehož hladiny toho ale moc neuvidíme. Co nepokrývá rákos, skryjí lekníny. Od jezírka je to už jen onen pověstný hod kamenem ke zřícenině raně gotického hradu Šostýn. V nohách v té chvíli máme asi 650 m vzdálenostních a 75 m výškových. Něco podobného ale vzápětí nachodíme pro hradním areálu.
Hrad byl založen na konci 13. století, roku 1404 jej vypálila vojska Vladislava Jagellonského. Již v roce 1467 je uváděn jako pustý, ale i tak se zde – kromě hromad kamenné suti (však byl také hrad pobořen) a dvou informačních tabulí – dodnes dochovalo množství zajímavých prostor a detailů, včetně lomeného hrotitého portálu. Nutno však dodat, že se víceméně jedná jen o prostory podzemní (základy, sklepení), které však určitě stojí za návštěvu.
Z hradu se pak vydáme k Raškovu kameni. Stoupání nás teď čeká méně, vzdálenostních metrů o trošku více (asi 800). Odměnou nám bude korálový (vápencový) blok s vrcholovou vyhlídkou. Jsme téměř 500 m nad mořskou hladinou a můžeme se kochat krásnými výhledy ke štramberskému Kotouči, na masiv Červeného kamene i Bílou horu a část města Štramberk.
Před námi je teď více než 1,5 km dlouhý úsek ve stylu nahoru dolů s nejvyšším bodem trasy (518 m). Na konci této „etapy“ nás čeká Bezručova vyhlídka, což je dřevěná rozhledna z roku 2012. Z ní se můžeme podívat shůry nejen na město Kopřivnici, ale i na Bílou horu.
Závěrečná část našeho výletu už je v podstatě stále jen z kopce a měří něco přes 800 m. Potkáme na ni kamennou studánku pramene podzemní vody z roku 1934, která dostala jméno Jasníkova, a – už podruhé – Husovu lípu. A to je, alespoň pro tentokrát, opravdu všechno.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pojedli a popili jsme - pro nás velmi stylově – v restauraci na kopřivnickém koupališti neboli Pod Šostýnem. A byli jsme zde maximálně spokojeni.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi příjemný nenáročný výlet v krásné přírodě, výhledy, skalky, hradní zříceniny, nádherné podzimní počasí … to se pak špatně hledná něco negativního.
Ostatní informace
Pokud zcela pomineme dopravu, jídlo, pití, amortizaci šatstva i obuvi a dodatečně pořízené turistické vizitky, jednalo se o výlet naprosto beznákladový.