Návštěva zříceniny hradu Vrabinec.

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Vrabinec a roubenka.
Vrabinec a roubenka.
lupa

Vyrazil jsem na zříceninu hradu Vrabinec nacházející se nad obcí Těchlovice. Obec se nachází 15 km od Města Ústí nad Labem směrem na Děčín. Lze se sem dostat po hlavní silnici spojující již zmíněné města. Na samotnou zříceninu hradu je to z Těchlovic přibližně 1 km po cestě značené červenou turistickou značkou. U silnice Ústí nad Labem -Děčín je směrová tabule k hradu.

Za čím jedeme?

Vrabinec pohledem z Těchlovic.
Vrabinec pohledem z Těchlovic.
lupa

Nad již zmíněnou obcí se nachází výrazný čedičový útvar, tvořený z několika sopouchů. Na tento skalnatý vrch je úžasný pohled už z dálky a právě na něm koncem 14. století páni z Těchlovic vystavěli hrad. Skalnatý vrch není zrovna lehce přístupný, proto se pánové z Těchlovic rozhodli zde hrad vystavět, tak aby to neměl eventuelní nepřítel při dobývání jednoduché. V roce 1415 získal hrad Zikmund z Vartemberka. Předpokládá se, že hrad během válek Vartemberků z Lužickým Šestiměstím utrpěl škody, bylo to nejspíše v letech 1442 až 1444. Jak se později ukázalo, tak hůře dostupný vrchol, kde se hrad nachází, začal být problémem pro jeho majitele, což vedlo k brzkému zániku hradu. V roce 1515 už je uváděn jako pustý.

Pohled na Těchlovice ze začátku cesty na hrad.
Pohled na Těchlovice ze začátku cesty na hrad.
lupa

Na tuto památku jsem vyrazil na kole s tím, že na ní nebude nějak těžký přístup. Jak se ale ukázalo, tak jsem se šeredně spletl. Cesta na hrad je opravdu velmi strmá, tak mě nezbývalo, než kolo nahoru vystrkat. Byla to slušná zkouška nejen svalů na mých horních končetinách, ale fyzičky celkově. Ale zvládnul jsem to, stálo to za tu námahu. Ze zříceniny se naskýtají krásné pohledy na Labské údolí. Je odtud vidět i blízká Buková hora.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Poobědval jsem v jedné restauraci u pivovaru ve Velkém Březně, ale její název si nevybavuji.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se mi líbily výhledy na Labské údolí a kouzlo tohoto trochu tajuplného místa.

Ostatní informace

Na hrad je vstup zcela zadarmo, zaplatil jsem akorát za dřevěnou turistickou známku zakoupenou na obecním úřadě v Těchlovicích a za oběd v restauraci u pivovaru ve Velkém Březně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Těchlovice
(vzdálenost od místa: 1.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Návštěva zříceniny hradu Vrabinec.

30.07.2013 22:09
No to jste si dal Vítku, lézt na Vrabinec s kolem a ještě z té horší strany výstupu. Byla jsem na něm celkem 3x, 2x jsme šli z Březin, to je jedna žel.stanice před Děčínem, přes rozhlednu Velký Chlum a 1x z Děčína po červené, vždy jsme ale sešli z hradu do Těchlovic.To je přístupnější trasa, ale zase pro vás vzdálenější, když jste jel na kole.Vyhlídky jsou odtud unikátní, ale jen jedním směrem k Labi. Poprvé jsme byli i na vrcholu prostředního sopouchu,pak už ne. Teď nevím, jak to tam vypadá, zda je to ještě vůbec přístupné a bezpečné.
30.07.2013 22:28
Hrad je normálně přístupný, nevím, jak konkrétně ty samostatné sopouchy. Já jsem se raději zdržoval v místech, kde to bylo bezpečné.
31.07.2013 13:09
Na hrad se také musíme někdy vydat. Četl jsem kdesi že pohyb po hradě není bezpečný, tak nevím jak to bude vypadat...Díky za příspěvek...
31.07.2013 16:38
V dnešní době už pohyb po hradě bezpečný je. V místech, kde je to trochu více krkolomné jsou namontovány řetězy, tak aby se jich člověk mohl chytit. Je to podobné jako v Tatrách.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace