Naučná stezka pralesem MIONŠÍ

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
začátek NS
začátek NS
lupa

Naučná stezka Mionší vede okrajem beskydského pralesa Chcete-li se seznámit s faunou i flórou původního jedlo-bukovského beskydského pralesa, doporučujeme Vám vydat se na Naučnou stezku Mionší. Je okružní, určená pouze pro pěší o délce přibližně 7 km. Její celkové převýšení činí 330 metrů, je tedy středně náročná a poněvadž vede i po loveckých chodnících je vhodná pro rodiny již s odrostlejšími dětmi.

NS
NS
lupa

Od roku 2014 včetně, došlo ke změně pravidel, která upravují, za jakých okolností je možné NS navštívit. NS je přístupná pro pěší v termínu od 1. června do 15. září a to pouze s průvodcem (služba je zpoplatněna), dále NS již není nijak značená a byly z ní odstraněny všechny informační tabule představující jednotlivá zastavení na její absolvování si vyhraďte přibližně tři hodiny. Musíte se držet naučné stezky, vstup do pralesa Mionší mimo trasu stezky není povolen. Naučná stezka začíná v obci Dolní Lomná asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina Louka a je zde taky možnost odstavit auto na nově vybudovaném parkovišti.

NS
NS
lupa

Na začátku naučné stezky je malý přístřešek a několik laviček, takže zde před cestou můžete taky posvačit. Dříve než se vydáte na naučnou stezku, řekněme si několik zajímavostí o pralese Mionší. Nachází se v Těšínských Beskydách na hřebeni a svazích vrcholů Úplaz 950 m. n. m. a Velká Polana 893 m. n. m. mezi obcemi Horní a Dolní Lomná asi 9 km jihozápadně od Jablůnkova. Svou rozlohou 169,7 ha je největší pralesní rezervací v Česku. Je to pozůstatek původního jedlo-bukovského karpatského pralesa, který kdysi pokrýval celé Beskydy.

NS
NS
lupa

Na zachování původního stavu pralesa Mionší má značný podíl dřívější majitel beskydských lesů arcivévoda Bedřich. Ano, je to ten pověstný „Markýz Gero“, jak je nazval slezský bard Petr Bezruč. Tento arcivévoda sem často zajížděl společně s další šlechtou na lov zvěře. Na jednom palouku si nechal postavit loveckou chatu a na její vnitřní stěně měl napsaný seznam odstřelené zvěře. A protože prales Mionší byl používán jen k lovu zvěře a dřevo se v něm prakticky netěžilo, zůstal uchován do dnešní doby v původním stavu. Nachází se v něm i několik nezalesněných travnatých ploch, z nichž nejznámější jsou Horní a Dolní Polana. Pozornost zde upoutávají zejména pozůstatky mohutných starých jedlí, které svými bizarními suchými korunami a pahýly nebo již ležícími kmeny vytvářejí typickou divokou scenérii pralesa Mionší.

NS
NS
lupa

A i když naučná stezka vede jen po okraji pralesa dozajista budete okouzlení zdejší nedotčenou přírodou. Na naučné stezce je celkem 10 zastavení s informačními tabulemi. Dozvíte se na nich, jak například funguje přirozený les, proč je Mionší pralesem, o osídlování kraje horaly a mnoha zajímavostí o zdejší fauně a flóře. Naučná stezka Mionší je prostě připravena pro všechny turisty a milovníky přírody. 26.05.2007 Glet Jiří

Návštěvní řád naučné stezky Mionší

NS
NS
lupa

Naučná stezka Mionší je od roku 2014 provozována obcí Dolní Lomná formou průvodcovské služby. Tu pro obec zajišťuje Český svaz ochránců přírody CARPATHIA ve spolupráci s informačním centrem v Dolní Lomné.

Návštěvní podmínky NS Mionší jsou následující:

NS
NS
lupa

1) Stezka je přístupná s průvodcem od 1.června do 15.září. V sezóně 2015 budou průvodci připraveni: každou sobotu a neděli v 9:30 a 13:00 hod.
Po předchozí domluvě (objednávce) také v úterý a čtvrtek 9:30 hod.
Pro organizované skupiny, školy a další skupiny návštěvníků (minimálně 10 osob, nebo minimální poplatek 500,- Kč) je možné individuálně domluvit návštěvu s průvodcem i v dalších dnech, do naplnění limitu 2 exkurzí denně.

2) Poplatek za návštěvu naučné stezky s průvodcem činí 60,- Kč pro dospělou osobu a 30,- Kč pro dítě, důchodce. Hradí se průvodci na začátku exkurze.

3) V jedné skupině s průvodcem může být maximální počet 25 osob. Větší, předem objednané skupiny, se rozdělí do dvou skupin, každá bude mít vlastního průvodce.

4) Vycházky začínají vždy u informačního centra Dolní Lomná ( nová dřevěná stavba u silnice, zastávku BUS Matyščina louka) .

Dolní Lomná
Dolní Lomná
lupa

5) Stezka je pouze pro pěší a není vhodná pro kočárky, invalidní vozíky. Vstup s ukázněným pejskem je možný, pouze na vodítku.
Naučná stezka Mionší není žádným způsobem značená. Protože část této stezky prochází po hranici národní přírodní rezervace Mionší (vstup veřejnosti omezen) je nanejvýš vhodné navštívit toto území s kvalifikovaným průvodcem, který vám poutavým způsobem sdělí informace o krajině a také o vzácných obyvatelích okolních přírodě blízkých lesů. Bez průvodce přicházíte o možnost dozvědet se zajímavosti o této zajímavé lokalitě. Délka naučné stezky je okolo 7 km, převýšení 330 m a celá vycházka s výkladem trvá zhruba 3 hodiny. Trasa je středně náročná; doporučujeme uzavřenou turistickou (za sucha možno i sportovní) obuv do terénu.

Je nutné dodržovat pokyny průvodce a návštěvní dobu NS Mionší.

Důležité kontakty:
ČSOP Carpathia – Richard Valko – 734 670 950 ( nonstop ) – dotazy, objednávky průvodcovských služebDalší informace

Hodnocení:
4570. místo
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bocanovice (Boconowice)
(vzdálenost od místa: 4.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka pralesem MIONŠÍ

23.02.2012 15:18
O této naučné stezce je zde napsáno vyčerpávajícím způsobem. V pralese chození není nároční, protože u každé zastávky je posezení.Výlet jsem začínala v Jablunkově prohlídkou kostela a náměstí, kde je krásný morový sloup.
13.05.2012 15:59

Novotná

V pralese jsme byli loni v červenci, je to taková nenáročná procházka na 3 hodiny. V Dolní Lomné bylo moc hezky, když jsme se vraceli z pralesa, tak jsme si na radu známého zašli koupit od místních "domorodců", kteří bydlí hned pod parkovištěm do pralesa, perfektní domácí mléko, vajíčka a výborný kozí sýr, který tam v letní sezoně dělají. Letos se tam chystáme už v červnu, tak doufám, že už budou ten sýr dělat.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace