Naučná stezka Jakuba Míly

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

cesta od (nebo k) Rýzmburku
cesta od (nebo k) Rýzmburku
lupa

Oblast zvaná Kraj Boženy Němcové nám k výletům nabízí nespočet krásných míst. Nejznámější a nejnavštěvovanějším místem je zcela jistě oblast Babiččina údolí. A právě částí tohoto krásného kraje nás provede Naučná stezka Jakuba Míly.

Za čím jedeme?

Rýzmburský altán
Rýzmburský altán
lupa

Kdo však byl Jakub Míla. Ten kdo četl knihu Babička tak ví, že se jedná o jednu z postav z této slavné knihy. Literární postava Jakub Míla měl předlohu s člověkem téměř shodného jména, kterým byl Jakub Míl, s nímž se Božena Němcová osobně znala. V roce 1838 převzal Jakub Míl rodinný majetek na Žernově a později se dle rodinné tradice stal rýzmburským lesním hajným. Pohádkový příběh Míly a Kristly však skutečnosti neodpovídá, je naprosto smyšlený.

náhon k Rudrovu mlýnu
náhon k Rudrovu mlýnu
lupa

NS Jakuba Míly je cca 6,5 km dlouhý pěší turistický okruh, který částečně navazuje na Naučnou stezku Babiččino údolí, která je popsána zde, viz: http://www.turistika.cz/trasy/naucna-stezka-babiccino-udoli Začátek NS Jakuba Míly je umístěn k Panské hospodě, kterou skutečný Jakub Míl navštěvoval. Dále již od Rudrova mlýna míříme k Žernovské lávce a kolem bývalé Panklovny do obce Žernov. Zde opouštíme žlutou značku a po modré se vydáváme k Rýzmburku, resp. k Rýzmburskému altánu, který dal postavit v roce 1798 otec Kateřiny Zaháňské, vévoda Petr Kurónský. Ke stavbě altánu bylo použito zdivo z bývalého hradu Rýzmburk postaveného ve 14. století k ochraně stezky z Čech do Slezska. Od altánu nás modrá značka vede k rozcestí U Červeného mostu. Zde modrou opouštíme, dále nás již podél levého břehu Úpy vede značka červená. Kolem pramenů Haničky (zde je umístěno zastavení NS Pramen Jakuba Míly - U Merglu) pokračujeme až k Bílému mostu. Dále je to již „coby dup“ k Viktorčinu splavu a blízkému Starému Bělidlu. Tím je putování po této NS u konce.

zastavení NS
zastavení NS
lupa

Na 3 zastaveních NS jsou popsány tyto místa, nebo lokality. Zastavení č. 1: Panský hostinec, Ratibořický mlýn, Žernovská lávka, Panklovna. Zastavení č. 2: Žernov, Rýzmburk, Přírodní zastavení naučné stezky Babiččino údolí č. 24, Jedle bělokorá, Zastavení č. 3: Pramen Jakuba Míly - U Merglu, Na Pohodlí, Bílý most, Řeka Úpa, Staré bělidlo. Tuto NS doplňují i zastavení již zmíněné NS Babiččino údolí.

Trasa Naučná stezka Jakuba Míly je i s převýšením vyznačena zde: http://www.turistika.cz/trasy/trasa-naucna-stezka-jakuba-mily

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

dřevěná lávka přes Úpu
dřevěná lávka přes Úpu
lupa

Ubytování je možné v blízké Zlíči, kde můžeme využít služeb Penzionu Barunka, viz: http://www.penzionbarunka.cz/ nebo Hotelu Holzbecher, viz: http://www.zlic.cz/ Ale vzhledem k tomu, že nás čeká cca 2-3 hodiny chůze tak sváču a něco k pití musíme mít s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Malebné Babiččino údolí je krásné v každém ročním období, ale barevný slunečný podzim je nejkrásnější.wink

Ostatní informace

Některá místa, která na této NS můžeme navštívit jsou samostatně popsána zde:

Rýzmburský altán: http://www.turistika.cz/mista/ryzmbursky-altan

Prameny Haničky: http://www.turistika.cz/mista/prameny-hanicky

Staré bělidlo a Panská prádelna: http://www.turistika.cz/mista/stare-belidlo-panska-pradelna

Rudrův mlýn a Vodní mandl: http://www.turistika.cz/mista/rudruv-mlyn-a-vodni-mandl

Viktorčin splav: http://www.turistika.cz/mista/viktorcin-splav

Pomník Babička s vnoučaty: http://www.turistika.cz/mista/pomnik-babicka-s-vnoucaty

Panský hostinec: http://www.turistika.cz/mista/pansky-hostinecDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Olešnice
(vzdálenost od místa: 3.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Jakuba Míly

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace