Nad Slapskou přehradou - Sfingy a další zajímavosti okolí Hříměždic

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Skály nad Tahavou - Sfingy
Skály nad Tahavou - Sfingy
lupa

Jak Slapská přehrada zatopila kaňon Vltavy, vzalo za své určitě mnoho romantických míst. Na některých místech však byly skály tak vysoko nad řekou, že dosud poskytují krásné vyhlídky. K nejhezčím asi patří oblíbené Albertovy či Drbákovské skály, přes něž vede 7,5 km dlouhý okruh docela náročné naučné stezky. Za téměř neznámými skalními útvary, připomínajícími trochu sochy z Velikonočního ostrova, se můžeme vypravit podle knihy I.Mudrové "Kam značky nevedou" (3.díl, kapitola Zakleté skalní město nad Vltavou).

Skalní hřbítek se táhne po levém břehu Vltavy, poblíž Vesteckého mostu u Hříměždic, za osadou Tahava. Od mostu sestoupíme pěšinou proti proudu řeky a projdeme chatovou osadou; na jejím konci zatočíme vpravo podél potoka vzhůru a když narazíme na pěšinu, která potok překonává a stoupá do svahu, vydáme se po ní. Přímo ke skalám s výhledy na řeku nás ale nedovede, na vrcholu kopce už chce to jít tak trochu "po čuchu". Zmiňované skalní útvary budou poměrně hluboko pod námi - jsou dostupné jen horolezcům. Dvě skály připomínají k sobě čelem obrácené sfingy, další útvar zase třeba hlavu Puškina (či K.H. Máchy, jak komu libo).

V blízkém okolí Hříměždic najdeme i další zajímavosti. Vydáme-li se za mostem po červené značce směrem na Roviště, můžeme se na skály podívat z druhého břehu. O kus dál při hlavní silnici směrem na Sedlčany najdeme na malebném výběžku drobnou zříceninu rožmberské tvrze Zrůbek. A v bezprostředním okolí Hříměždic bychom neměli pominout největší místní pozoruhodnost, zatopený lom. Dostaneme se k němu po žluté značce. Romantikou už bohužel nedýchá, je to docela vyhlášené místo: jezdí sem potápěči a v sezóně tu bývá dost lidí, co si chtějí vyzkoušet skoky do vody z výšky až 10 m. (Koncem července se tu pravidelně pořádá akce "High Jump").

Za čím jedeme?

Uvidíme přírodní zajímavosti a jednu malou zříceninu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k délce výletu jsme žádnou okolní hospodu nevyzkoušeli, ale určitě je něco v Hříměždicích, v létě funguje občerstvení u lomu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skály nad Tahavou
Skály nad Tahavou
lupa

Je to námět spíš pro autovýlet "vystup a jdi". Naplánovat si tu pěší výlet není snadné: autobusové spojení nic moc a pokud zvolíme okruh, čeká nás vždy kus cesty po frekventované silnici.

Ostatní informace

Cestou není žádná pamětihodnost na vstupné.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sedlčany
(vzdálenost od místa: 12.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Nad Slapskou přehradou - Sfingy a další zajímavosti okolí Hříměždic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace