Na Stožeckou skálu

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Stožecká skále a pod ní stojíci Stožecká kaple je cílem tohoto putování. Výchozím místem pro nás bude vlaková stanice Stožec, odkud se vydáme poznávat tento moc pěkný kout Šumavy.

Za čím jedeme?

Stožecká kaple
Stožecká kaple
lupa

Od vlakové stanice sejdeme asi 200 metrů k rozcestníku turistických tras a po žluté značce jdeme přes Stožecká luka na stejnojmenné rozcestí, kde přejdeme na značku modrou a pokračujeme až na rozcestí Pod Stožeckou skálou, odkud začneme stoupat na vrchol Stožec. Výšlap je sice trochu náročnější, ale když dorazíme ke Stožecké kapli, tak ho nemusíme litovat. Tato dřevěná poutní kaple Panny Marie, stojící nad pramenem léčivé vody pochází již z 18. století a je ukázkou lidového řezbářství. Další naše cesta povede na asi 200 metrů vzdálenou Stožeckou skálu. Cesta ke skále je sice trochu krkolomná, ale po vyjití se nám naskytnou krásné výhledy na zdejší část Šumavy a to konkrétně na Trojstoličník, Trojmeznou a Plechý. Na skále samotné jsou zbytky strážní věže, chránící v minulosti Zlatou stezku a 5 metrů vysoký železný kříž.

Vltava ve Stožci
Vltava ve Stožci
lupa

Cesta zpět již náročná není, sestoupíme na rozcestí Pod Stožeckou skálou a vydáme se opět po modré značce směrem na Černý kříž. Při cestě přejdeme přes Vltavu, která zde ještě vůbec nepřipomíná svou velikostí tu řeku, jak si jí všichni vybavíme, když se řekne její název. V Černém Kříži nasedneme na vlak a můžeme se vrátit zpět do Stožce, nebo pokračovat v putování po dalších zajímavých místech tohoto koutu Šumavy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvit se je na začátku putování ve Stožci a pak až pouze na konci v Černém Kříži. Takže doporučuji něco na posilněnou si vzít do batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Interiér kaple-nyní v rekonstrukci
Interiér kaple-nyní v rekonstrukci
lupa

Stožecká kaple je krásným výtvorem lidové architektury, moc se líbila a i výhled ze Stožecké skály je krásný, i když člověk z ní vidí i zmrzačené lesní porosty této části Šumavy.

Ostatní informace

Vše je volně přístupné, vstupné se nikde neplatí.

Vlaky z Černého Kříže jezdí ve dvouhodinových intervalech.Další informace

Hodnocení:
2728. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobrá na Šumavě
(vzdálenost od místa: 2.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Stožeckou skálu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace