Na rozhraní Ždánského lesa a Chřibů

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Výhled na Nové Zámky
Výhled na Nové Zámky
lupa

Jedeme do oblasti na rozhraní Ždánského lesa, Chřibů a Litenčické pahorkatiny, východiskem jsou Brankovice. Přijet můžete autem a zaparkovat na velkém parkovišti u motorestu, autobusem od Brna, Uherské Hradiště, Zlína či Vyškova nebo vlakem - trať Brno - Veselí nad Moravou - vlakové nádraží je na kopečku nad obcí.

Trasu můžete projet i na kole.

Za čím jedeme?

Jedeme za malebnou krajinou polí, luk a lesíků, za pěknými výhledy a cestou si všimneme pozoruhodných památek.

Mezi poli
Mezi poli
lupa

Přijíždíme-li do Brankovic od Brna zaujme nás vesnice za níž v dálce vidíme kopečky Chřibů. V obci můžeme navštívit na kopečku pod vlakovým nádražím slovanské hradiště - měli tu být pozůstatky valů, ale ty jsme nenašli a přístup přes políčka není příjemný, takže pokud nejedete vlakem tak hradiště nehledejte. Pod hradištěm byla mlékárna, která již nefunguje, budovy byly v havarijním stavu. Teď se něco opravuje. V obci je škola, kterou projektoval Bohuslav Fuchs, významný stavitel funkcionalismu, pak Kostel sv. Mikuláše z počátku 18. století. obklopený vzrostlými lípami.

Zimní pohled ke kapličce U Svaté
Zimní pohled ke kapličce U Svaté
lupa

Z Brankovice se vydáme ulicí kolem hlavní silnice E 50, až odbočíme s domy do polí a krajem pole přejdeme mírný kopeček a dostaneme se ke studánce Svaté s kapličkou, obklopenou stromy. Sem je nejlépe zvolit dobu na jaře, kdy ještě není na poli vysoký porost nebo pak po sklizni. Odtud pokračujeme dál směrem na malou obec Malínky, my jsme přešli přes hl. silnic, musíte přelézt svodidla a dostanete se kolem potůčku k boční obslužné silnici, jinak se musíte vrátit nebo jít po hlavní silnici. Není to daleko, ale naše varianta nám přišla nejbezpečnější a nejrychlejší. Na levo vidíte na kopci kapličku, vede k ní cesta kolem družstva, je odtud pěkný výhled. Vrátíte se zpět na cestu, minete vlevo malé hřiště a pokračujete cestou až do Kožušic, cesta je bokem hl. ruchu a můžete se těšit pohledem na políčka a les. Vyjdete u trosek bývalého mlýna na hlavní silnici, kousek musíte jít s ní a pak projít obec a obzvláště na jaře doporučuji navštivit chráněnou rezervaci se vzácnou květenou. Dále pokračujeme do Střílek, buď podél hlavní cesty nebo mezi poli. Na vzdálenost je to nastejno, záleží na počasí - za pěkného počasí je hezčí projít mezi poli směrem ke Kraví hoře a odtud pak ke Střílkám, které už budete vidět.

Zimní pohled na splávek u cesty mezi Brankovicemi a Malínkami
Zimní pohled na splávek u cesty mezi Brankovicemi a Malínkami
lupa

Střílky Vás neuchvátí, ale je tu několik pozoruhodností. Známý barokní hřbitov/bohužel byly z něj odcizeny některé sochy/, ale i tak stojí za vidění. Je to národní kulturní památka. Dnes již sochy byly nahrazeny kopiemi. Hřbitov je na kopečku a vidíte z něj na téměř celou obec. Naproti je kostel.Pěkný je také zámek, zámecký park. V části zámku je polepšovna pro mládež, v další části zámku sídlí Nadace ašram zabývající se jógou, bylinkami, ajurvédou... Pořádají kurzy setkání, mají tu i obchůdek. Postupně se obec vylepšuje. Dnes turisty vítá u rozlehlého "parkoviště" či točně pro autobusy restaurace Tilak, zbudovaná v hospodářských částek patřících k zámku. Takže nevidíte zbor, ale kus pěkně opravené budovy s příjemným zázemím.

Ze Střílek vychází do okolí naučná stezka k Čertovým kamenům, Stříleckmu hradu, Ctiboru domu zpět do Střílek ke hřbitovu

Brankovice - pohled na obec
Brankovice - pohled na obec
lupa

Odtud se můžete vydat zpět busem nebo pokračovat na Střílecký hrad/zřícenina/s krásným výhledem na Chřiby a pak dál až třeba na Cimburk či do Koryčan. Také můžete zpět do Brankovic jinou cestou, vrátíte se ze Střílek na Kraví horu, ale půjdete pak úvozem a držíte se vmírně vpravo až vás cesta dovede kolem stohu a letiště nad Brankovice, až k vlakovému nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení Motorest Litavan Brankovice, Obecní hostinec na náměstí - normální hospody, také se tu vaří. Každý den je v provozu obchůdek Dobroty u cesty, kde můžete zakoupit zákusky, koláčky, sýry, ledňáka...

Malínky - bistro, obchod. Kožušice - hospoda na návsi - otevřeno až navečer, přes prázdniny či víkendy i dříve.

Střílky - bistro, hospoda, Nově je tu otevřena restaurace pro vegetariány Tilak. V pěkném prostředí dostanete pizzu, mají i meníčka, kávu a zákusek nebo točenou zmrzlinu. Před restaurací můžete posedět i na zahrádce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejpěknější jsou výhledy na kopečky, obilná či řepková pole, pěkně opravená je kaplička se studánkou Svatá. Zajímavý je hřbitov a také by byla zajímavá zahrada na zámku, ale není volně přístupná.

Nelíbil se nám přístup ke Svaté.

Ostatní informace

Vstupné jsme nikde neplatili. Ve Střílkách je možné si zavolat paní na výklad o barokním hřbitovu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brankovice
(vzdálenost od místa: 0.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na rozhraní Ždánského lesa a Chřibů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace