Na Kraví horu

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Okružní výlet na Kraví Horu vychází od mostu přes řeku Oslavu na Skřipině - tady jsme nechali auto (u rozcestníku se dá celkem dobře zaparkovat) a pak hurá vyrazit.

Rozcestník Skřipina
Rozcestník Skřipina
lupa

Po červené značce jsme vyšli podél řeky směrem na Kraví horu - první kilometr se jde pohodlně podél řeky (která se občas rozlévá až na cestu - my měli štěstí, řeka na cestě byla zamrzlá), pak nás čeká stoupání k hájovně Sedlačka.

Od Sedlačky nás čeká další stoupání ke zřícenině hradu Kraví hora. Byl by odsud krásný výhled, bohužel je svah pod hradem kompletně zarostlý, takže výhled stíní stromy.

Kraví hora
Kraví hora
lupa

Od hradu pokračujeme po červené značce dolů z kopce k Senoradskému mlýnu, kde je most přes řeku. Od mlýna nás zase čeká stoupání na ostroh nad řekou - tentokráte už po zelené a modré značce.

Rozcestník Kraví hora
Rozcestník Kraví hora
lupa

Na rozcestí Nad Senoradským mlýnem se značky dělí, my pokračujeme po zelené - ta nás po kraji lesa a pod vrcholem U Skřipiny dovede zase zpátky na rozcestí Skřipina, ale na pravém břehu řeky. Odsud už jen stačí přejít most zpátky k autu.

Za čím jedeme?

Kraví hora
Kraví hora
lupa

Hlavním cílem výletu je zřícenina hradu Kraví hora, která se vypíná nad řekou Oslavou. Jedná se o zbytky hradu, který byl založen v roce 1360, aby strážil brod na Oslavě. Nesloužil takto ale dlouho - brzy se stal sídlem obávaných loupeživých rytířů, kteří kraj trápili až do konce husitských válek, kdy byl hrad dobit a vypleněn.

Dnes z hradu zbývají pouze některé obdovové zdi (hláska) a zbytky hradeb. I tak má ale zřícenina své kouzlo, které na vás zapůsobí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože se jedná o celkem krátký výlet (8 km), vybavili jsme se pouze termoskami s čajem a něčím malým na zub.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velmi se nám vydařilo počasí, takže i když byla velká zima, výlet jsme si užívali. Zřícenina hradu je krásná - a když se člověk předem seznámí s její historií, tak je pro něj o to zajímavější.

Ostatní informace

Peněz (kromě těch na benzín nebo naftu) k výletu netřeba.

Nejsem si jistá, zda se dá na Skřipinu dostat autobusem (ale domnívám se, že nikoli), každopádně by se podobný okružní výlet dal udělat ze Senorad.

Oblast nabízí i řadu dalších možností pro výlet, proto ji mohu vřele doporučit. Kromě Kraví Hory je zde i řada dalších zřícenin - Levnov, Lamberk, Sedlecký hrad - a také krásná příroda přírodního parku Údolí Oslavy a Chvojnice.Další informace

neumístěno
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Na Kraví horu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace