Na kole Šluknovským výběžkem

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Kaple sv.Trojice
Kaple sv.Trojice
lupa

Z Krásné Lípy pojedeme po cyklotrase č.211, která nás dovede až do nejsevernějšího města Šluknovského výběžku. Trochu práce dá se ve Šluknově zorientovat a najít správnou „výpadovku“, trasu č.3043. Budeme ji sledovat až do Dolní Poustevny. Vede po silnicích, kde téměř nic nejezdí, nebo po lesních cestách - až do Lobendavy se člověk téměř nesetká s „civilizací“. V Dolní Poustevně je třeba si dát dobrý pozor, kde odbočit směrem na Vilémov: pokud bychom jeli až k hraničnímu přechodu, nevyhneme se velkému stoupání, je třeba zvolit odbočku už na kraji města. Nyní jsme již na cyklotrase č.3014 a pokračujeme na Mikulášovice a dále k Vlčí Hoře. Zde opouštíme naši cyklotrasu a do Krásné Lípy můžeme zvolit kteroukoli ze silnic - ukazatele nás spolehlivě dovedou.

Za čím jedeme?

Kaplička v pohraničí
Kaplička v pohraničí
lupa

Pokud nechceme vynechat jednu raritu místního kraje, měli bychom na kraji Starých Křečan odbočit doleva do vesnice Zahrady a zajet až téměř na její konec (před křižovatkou s druhou železniční tratí). Lepší než bloudit je ovšem zeptat se starousedlíků, kde najdete tzv. geologickou mapu. Amatérský přírodovědec a mineralog Rudolf Kögler zde ve 30.letech 20.století vybudoval na vlastní zahradě plastickou geologickou mapu okolí s využitím přírodních materiálů. Toto ojedinělé dílo je od r.1987 zapsáno mezi technické památky. (Za zmínku dále stojí, že pan Kögler je také tvůrcem první naučné stezky na našem území; byla otevřena r.1941 a byla dlouhá 12 km. U příležitosti Letního srazu turistů v r.2006 byla Köglerova naučná stezka obnovena a rozšířena na celkovou délku 23 km).
Na Šluknově je vidět, jak se z dříve zanedbaného pohraničního města probouzí k životu. Náměstí a okolí jsou upravené, začíná se i s rekonstrukcí zchátralého zámku. Můžeme zde vidět i tzv. podstávkové domy, které se v tomto kraji vyskytují poměrně hojně (většinou slouží jako chalupy). Zatímco Lobendava je typicky ospalé městečko z konce světa, Dolní Poustevna je rušný hraniční přechod (do německého Sebnitz) a zaplavují ji stánky vietnamských obchodníků. Mikulášovice jsou roztažené podél silnice nejmíň na pěti kilometrech: část je zoufale zpustlá, jak tam zjevně zkrachovaly místní podniky; centrum s hrázděnými domy a pěkným kostelem působí naopak přívětivě. Na návrší na cestě k Brtníkům stojí barokní kaple sv. Trojice, také bohužel dosti zchátralá. Další zajímavou kapli můžeme vidět na hřbitově ve Vlčí Hoře, v jejíž blízkosti (na stejnojmenné skutečné hoře) se nachází rozhledna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení je možné ve Šluknově, Dolní Poustevně či Mikulášovicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Geologická mapa stojí za vidění a opuštěný kraj kolem Lobendavy je opravdu konec světa.

Ostatní informace

Geologická zahrada je přístupná jen v sezóně a kromě soboty!Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šluknov
(vzdálenost od místa: 0.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na kole Šluknovským výběžkem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace