Na Kladno za českými orchidejemi

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Největší středočeské město Kladno se nachází na samém okraji přírodního parku Džbán. Ten je vyhlášený výskytem orchidejí a jiných vzácných druhů.

prstnatec májový
prstnatec májový
lupa

Dostat se do Kladna lze ze všech koutů republiky poměrně snadno. Nejlepší je to přes Prahu a dále po rychlostní silnici směrem na Slaný a Chomutov. Další možností je jízda vlakem. Kladno má přímé spojení s pražským Masarykovým nádražím, odkud jezdí vlak přibližně každou půlhodinu.

Za čím jedeme?

Naším cílem jsou zástupci jedné z nejkrásnějších a nejzajímavějších čeledí rostlin u nás a vlastně i na světě!

střevíčník pantoflíček
střevíčník pantoflíček
lupa

Přírodní park Džbán je díky svému vápenatému podloží ideálním místem pro růst mnoha druhů vzácných rostlin a zejména orchidejí. Tento park končí jen kousek od Kladna a jelikož není výskyt rostlin striktně ohraničen územím parku, je možné mnohé zajímavé druhy potkat i na lukách a v lesích kolem města. Pokud byste se podívali na mapu města, zjistíte, že je celé město lesy přímo obklopeno a díky tomu i lokalit s výskytem orchidejí najdeme několik.

bradáček vejčitý
bradáček vejčitý
lupa

První z nich je přírodní památka Třebichovická olšinka severně od Kladna. Na jaře je toto místo vyhlášené výskytem bledule jarní. V květnu a červnu můžete mezi vysokým porostem najít růžová květenství prstnatce májového.

vemeník dvoulistý
vemeník dvoulistý
lupa

Za dalšími druhy se můžete vypravit do poměrně blízkého lesa Krnčí a Voleška. Ten se nachází mezi městskými částmi Ostrovec a Švermov. Krnčí a Voleška jsou natolik významné lokality, že byly dokonce zapsány na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_lokality.php?cast=1805&akce=karta&id=1000069882 V této lokalitě jsem zaznamenal výskyt orchidejí okrotice bílé a vemeníku dvoulistého. Dále jsem viděl i stanoviště s krásnou lilií zlatohlávkem.

okrotice bílá
okrotice bílá
lupa

Další zastávkou bude příměstský lesopark Bažantnice. Nachází se těsně vedle velkého sídliště Kročehlavy. Polovinu lesoparku obsadila naše nejméně nápadná orchidej- bradáček vejčitý. Kdo ví, co hledá, uvidí stovky rozkvetlých rostlin. Kdo neví, co hledá, nejspíš nenajde vůbec nic, protože bradáček se od zbylého lesního podrostu nijak zvlášť neliší.

střevíčník pantoflíček
střevíčník pantoflíček
lupa

Poslední a nejzajímavější orchidejí, kterou jsem v okolí mého města potkal je všeobecně známý střevíčník pantoflíček. Ovšem lokalitu jeho výskytu si nechám pro sebe. Není však vyloučeno, že při hledání ostatních druhů na střevíčník náhodou narazíte.

Proto přeji hodně štěstí a trpělivosti!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Kladně je spousta restaurací, pizzérií i fastfoodů včetně Mc Donals´s. Mezi nejlepší restaurace v našem městě patří mexická Hacienda a Gome. Ubytovat se lze v Hotelu Kladno.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejkrásnější jsou samozřejmě rozkvetlé orchideje. Nejlepší je se vybavit foťákem a v květnu nebo červnu vyrazit za roztomilými kráskami...

Ostatní informace

Pro dopravování se z jedné lokality na druhou dobře poslouží poměrně hustá síť městské hromadné dopravy. Cena jízdenky pro dospělého odkudkoliv, kamkoliv ve městě je 16 Kč.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kladno-Ostrovec
(vzdálenost od místa: 1.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Kladno za českými orchidejemi

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace