Monumentální sochy - Michal Olšiak

Tipy na výlet, Žďárské vrchy
Kam a jak jedeme?

Socha Želvy
Socha Želvy
lupa

Sochy Michala Olšiaka jsou opravdu jedinečné a okouzlí každého. V současné době se na území ČR nachází 11 soch. Pokusím se vám popsat 8 z nich a nejednodušší cestu k nim. Sochy jsou začleněny do terénu, proto je jejich nalezení někdy opravdu obtížné. (A dle popisu cest, které se nachází na internetu, zjistíte pouze orientační polohu – proto doufám, že vám tento popis poslouží ke snazšímu objevení těchto skvostů)

Socha Krkavce
Socha Krkavce
lupa

Tvůrcem soch je Michal Olšiak mladý umělec s velkým talentem, který se narodil v roce 1978 ve Žďáře nad Sázavou. Střídavě se věnuje malířství, sochařství a cestování. Jeho plastiky se objevují v Česku, Německu a v Itálii. V současné době pracuje na plastikách z betonu a pískovce, které začleňuje do krajiny.

Za čím jedeme?

Sochy Michala Olšiaka:

Socha Raka
Socha Raka
lupa

Rak - se nachází v obci Račín u Račínského rybníka. V případě jízdy autem doporučujeme auto nechat u hotelu Račín v Račíně a následně se vydat k Račínskému rybníku (cca 200 m) a raka nelze minout.

Hraniční kámen – pojedeme-li po silnici z Polničky do Žďáru nad Sázavou kolem Pilské nádrže, hraniční kámen uvidíme zhruba v polovině cesty. Zaparkovat můžeme přímo u něho.

Socha Mamuta
Socha Mamuta
lupa

Mamlas – Pojedeme-li ze Žďáru nad Sázavou po silnici I/37 směrem na Ždírec nad Doubravou, hned jak mineme zámek, resp. parkoviště u zámku, odbočíme na další křižovatce vlevo. Následně budeme pokračovat stále rovně, až ke statku, u kterého necháme automobil. Po zaparkování se vydáme po modré turistické značce a po 300 m narazíme na Mamlase.

Socha Mamlase
Socha Mamlase
lupa

Hamroň – pojedeme-li ze Žďáru nad Sázavou po silnici I/19 směrem na Přibyslav, odbočíme na první křižovatce směrem do Hamrů nad Sázavou (u čerpací stanice). Následně uvidíme po zhruba 300 m napravo sochu Hamroně. Zaparkovat můžeme přímo u něho.

Socha Hamroně
Socha Hamroně
lupa

Mamut – Projedeme-li obcí Hamry nad Sázavou a budeme-li přitom sledovat červenou turistickou značku, zjistíme, že ze silnice odbočuje u místního penzionu. Automobil necháme proto právě zde a následně budeme pokračovat zhruba 1 km po svých k Rozštípené skále. Kousek před ní narazíme na mamuta.

Kůň – pojedeme-li ze Žďáru nad Sázavou po silnici I/19 směrem na Přibyslav, narazíme u třetí odbočky do Hamrů nad Sázavou na sochu koně.

Želva – Pojedeme-li z Obyčtova do Sazomína na Žďársku, uvidíme před mostem přes řeku Oslavu po pravé straně sochu Želvy. Je součástí místního parčíku.

Krkavec – tato socha byla zbudována u restaurace a rozhledny Rumburak, která se nachází pár metrů od parkoviště státního hradu Bítov. Pokud se vydáte na hrad Bítov sochu nemůžete minout. V rámci návštěvy sochy Krkavce vám vřele doporučuji návštěvu rozhledny Rumburak a Hradu Bítov.

Zbývajcí 3 sochy jsme zatím nenavštívili. Pokud by jste je chtěli, ale navštívit opravdu všechny přiblížím vám kde se nachází:

Socha Výra – v osadě Yukon u Třech Studní

Sousoší Hrochů – ve Škrdlovicích u hotelu „U hrocha“

Socha Žáby – v Tršicích u Olomouce

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo a pití jsme měli sbalené s sebou v baťůžku. Malé občerstvení a nebo i oběd si můžete dát v restauraci Rumburak.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všechny sochy jsou naprosto okouzlující, jejich monumentálnost překvapí a ohromí úplně každého.

Ostatní informace

Všechny sochy jsou umístěné volně v přírodě a proto zde obdržíte spousty zážitků úplně zadarmo :-)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Monumentální sochy - Michal Olšiak

09.07.2011 20:57

Věra

Chybí vám tu ještě socha vykotlaného stromu.Ten je v Poděšíně.Dnes jsme výlet absolvovali a kromě Krkavce a Žáby jsme za 8 hodin našli všechny.Nádhera !!!

Další socha
14.08.2011 09:35

Fungl nový stylový rozcestník na hrázi Velkého Dářka. Smile    Kuprum

09.09.2011 15:10

Lenca

Sochy jsou vážně super!Smile DoporučujuSmile

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace