Město Mladá boleslav

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Odtud směřujeme na centrum, které je značené na kruhovém objezdu. na dalším kruhovém objezdu odbočíme "doleva" (2. výjezd) a po přibližně 350 metrech odbočíme doprava k Magistrátu (velká budova s věží) a zde zaparkujeme náš automobil a čeká nás vycházka do okolí.

Za čím jedeme?

lupa

Mladá Boleslav leží zhruba 50 km severovýchodně od Prahy na levém břehu Jizery. Ve 2. polovině 10. století založil Boleslav II. na přirozeně chráněném skalním ostrohu dřevěný hrad nazvaný Mladý Boleslav. Pod hradem na břehu Jizery začala vznikat osada. Koncem 13. století byl hrad zcela zničen a podhradí zpustošeno. V roce 1306 přešlo město do majetku Michaloviců. Dne 24. října 1334 dal Ješek z Michalovic Mladou Boleslav přenést do sousedství hradu a vybavil ji mnoha městskými právy. Během husistských válek bylo město opakovaně pustošeno, zničeny byly všechny kláštery. V roce 1469 se město dostalo do držení Tovačovských z Cimburka. Jan Tovačovský se oženil s Johankou Krajířovou z Krajku. Po vymření Tovačovských v roce 1502, přešlo město do držení Krajířů z Krajku. Díky jejich významné podpoře se z Mladé Boleslavi stalo centrum Jednoty bratrské. V 16. století město procházelo i hospodářským vzestupem. Dne 3. července 1600 císař Rudolf II. povýšil Mladou Boleslav na královské město. Záhy však nastal pro Mladou Boleslav úpadek. Důvodem byla třicetiletá válka. V roce 1648 byl pobořen mladoboleslavský hrad. Rozkvět byl znovu nastartován s rozvojem průmyslu. V 18. a 19. století vznikalo v Mladé Boleslavi mnoho továren. Významným milníkem bylo pro město také přivedení železnice v roce 1865. Roku 1895 byla založena továrna na jízdní kola "Slavia", z níž se zanedlouho stala továrna na motocykly a poté automobilka (1905) Laurin & Klement, dnešní Škoda Auto. Již v roce 1927 fungovalo v Mladé Boleslavi městské muzeum. Dne 9. května 1945 kolem 10. hodiny byl několika sovětskými letouny uskutečněn nálet na Mladou Boleslav a ta se tak stala posledním evropským městem bombardovaným za druhé světové války.

lupa

V Mladé Boleslavi se nachází Městské divadlo Mladá Boleslav, Muzeum Mladoboleslavska, Škoda Muzeum a palác Templ, který. je dalším muzejním prostorem a slouží také jako galerie. Mezi významné historické památky patří hrad, Stará radnice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jana Nepomuckého a židovský hřbitov. Mezi významné osobnosti spjaté s Mladou Boleslaví patří například sportovní gymnastka, olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Eva Bosáková, zpěvák a hudebník Vilém Čok, herec Filip Tomsa, prvorepubliková herečka Adina Mandlová, 3x olympijský vítěz a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný a mnoho dalších.

http://www.portalmladaboleslav.cz/

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou jsme využili rychlé občerstvení u rychlostní silnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Město je krásně zrekonstruované a jsou zde i moderní prvky.

Ostatní informace

Jediná platba vás čeká u parkovacího automatu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladá Boleslav město
(vzdálenost od místa: 1.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Město Mladá boleslav

15.03.2014 09:02
Masto Mladá Boleslav stojí jistě za návštěvu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace