Medvědí česnek - jarní výlet pro sílu a zdraví

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

česnek medvědí
česnek medvědí
lupa

Litovelské Pomoraví je dobře známá oblast mezi Olomoucí a Litovlí, o jejiž krásu a půvab se postarala řeka Morava a její ramena. V Litovelském Pomoraví právě teď je nejlepší doba najít si bylinu zvanou Medvědí česnek. Lidový název - lesní, planý česnek. Je ho všude úplně plno. Vypadá jako listy konvalinky, ale ty teď ještě nejsou. Jinak pozor - konvalinka je jedovatá!

Pokud si nejste jisti, ochutnejte trochu byliny hned na místě. Opravdu chutná jemně po česneku. Dnes 17.4.2010 jsem viděla Medvědího česneku okolo Litovle opravdu nepřeberné množství.

Za čím jedeme?

Tato lesní bylina, která voní a chutná po česneku, se přímo nabízí k jarním očistným kúrám.

Název medvědí je opravdu od medvědů. O těch se traduje, že rostlinu vyhledávají po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a krev.

Co v česneku najdeme?

V česneku jsou sirné sloučeniny, silice, vitamíny a minerální látky. Podobně jako česnek setý obsahuje sloučeninu zvanou alliin s antibakteriálními účinky. Bylina je také bohatým zdrojem vitamínu C. 100 g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je samo o sobě trojnásobkem doporučené denní dávky vitamínu C pro člověka. Flavonoidy obsažené v česneku mají antibakteriální a antivirový účinek, snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet nemocím srdce a kardiovaskulárním chorobám, navíc pak jako antioxidanty chrání tělo před rakovinou.

Co česnek vyléčí?

Medvědí česnek můžeme použít jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek i mírné projímadlo. Pomáhá při léčbě nachlazení nebo onemocnění horních cest dýchacích. Ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Čistí krev a úspěšně vylepšuje krevní obraz, působí proti plísním a mykóze, střevním bakteriím a parazitům i proti nadýmání. Česnek medvědí je považován za účinný prostředek ke zničení zlatého stafylokoka. Tonizuje oslabený nervový systém a pomáhá při revmatických bolestech.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinku jsme měli s sebou a dochutili jsme ji na místě medvědím česnekem. bylo to jarní, osvěžující a již tradiční.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nemám ráda sběrače česneku, kteří chodí po lese s nůší. Pokud si vezmete dva, tři lístky na ochutnání, nic se neděje. Je opravdu velmi prospěšný pro náš organismus.

Ostatní informace

Vstup na CHKO Litovelské Pomoraví je bezplatný a je protkán mnohými cestami, cestičkami a stezkami. Dá se tu chodit či jezdit na kole a vždy si vybrat jinou trasu. Některé jsou v tuto dobu ještě mokré.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Medvědí česnek - jarní výlet pro sílu a zdraví

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace