Masopust v Brně - březen 2011

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
lupa

Celý život stále někde cestuji a nikdy se mi nepodařilo uspořit čas na zvěřejnění míst a zážitků. Kvůli chronickému nedostatku času se postupně vracím pozpátku ke starším absolvovaným akcím a zpětně se snažím aspoň teď psát příspěvky. Putuji fotoalbem a u toho zápasím s Alzheimerem o vzpomínky. Dnešní se týká zajimavé akce - Brněnského fašanku. Přestože je do příštího ještě daleko, může si aspoň kdokoli v předstihu naplánovat návštěvu.

Za čím jedeme?

Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
lupa

Nejen na venkově se dodržují a slaví staré lidové zvyky. Kamarádi mně přemluvili a tak jsem 8.března, samozřejmě až po dobrém obědě, vyrazil na vlak. I když jsem si říkal, Masopust a ve velkém městě? Ale nelitoval jsem. V centru Brna bylo živo. Plno stánků s tradičním masopustním občerstvením, všude něco vonělo. Grilované klobásy, pečínky, svařené víno, hřebíček, medovina. Prodral jsem se k pódiu u morového sloupu, neb se tam už něco chystalo. Masopustní maškarní průvod středem města (se zastaveními u Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu, na Kobližné ul. u Mahenovy knihovny a Paláce šlechtičen, Čs. rozhlasu na Beethovenově) už jsem zřejmě nestihl, ale na pódiu vzápětí začal program. Probíhaly zde ukázky masopustních tradic a masek. Jak je vidět na jedné z fotografií, nechyběl ani zdatný medvěd, jenž po několika hltech záhadné tekutiny z plácačky se na pódium svalil. Samozřejmě jen ku pobavení přihlížejících. Byla to veselá kopa. Ještě že ho měla na řetězu sličná průvodkyně. Po vystoupení a představení všech souborů se čeládka vydala přes náměstí do Domu šlechtičen. Zde následovaly další lidové pořady a tance masek. Před domem stál flašinetář a točil klikou svého nástroje. Všude bylo plno nakažlivého veselí. Kvůli chladnu se všichni zahřívali kapalnými topnými prostředky, což právě k všeobecnému veselí notně přispívalo. Večer pokračoval zábavou všech účastníků fašanku i veřejnosti v sále klubu na Vlhké ul. až do 23,00 hod., kdy skončil smutečním obřadem "pochovávání basy". Vůbec jsem netušil, že by něco podobného mohlo v městě Brně, a vůbec, za tak spontáního veselí proběhnout. Vím, že jednotlivé brněnské soubory pořádají ve svém blízkém okolí podobné akce, ale že něco takového probíhá masově v centru, jsem netušil. Doporučuji prohlédnout si výběr fotografií. Všechny jsem nevložil, protože nevím, jaký počet je pro čtenáře optimální.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo s sebou není třeba. Občerstvit, najíst i napít se dalo kdekoli. Když ne u stánků ve voňavé atmosféře pochoutek, tak v množství otevřených restaurací.

Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
lupa

Ubytovací kapacity Brna netřeba vyjmenovávat. Já osobně jsem s ubytováním doma, nedaleko tohoto města, zatím spokojen. Tudíž jsem jiné nehledal. A kvůli chladnu v této roční době si myslím, že venku snad nespal na ulici nikdo. Všichni byli jen veselí a v dobré náladě. Sileně podroušenou osobu jsem celý den nezahlédl.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
Brněnský masopust 2011 - nám.Svobody
lupa

Líbilo se mi všechno, nelíbilo se mi na mně samém, že jsem nevyrazil do Brna dřív, abych se mohl zúčastnit i maškarního průvodu se všemi Zastávkami. Aspoň si to představuji podobné, jako krojované folklorní průvody na různých jihomoravských vinobraních, kterých se též rád účastním. O některém až příště.

Ostatní informace

Akce byla zdarma, žádné vstupné nikde jsme neplatili.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 0.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Masopust v Brně - březen 2011

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace