Loading...

Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Příběh Krobotova filmu se sice odehrává ve Vikanticích, ale různých zastrčených vesniček a téměř zaniklých podhorských osad se v okolí městečka, proslaveného výborným pivem, najde dost a dost. Na dnešní podobě tohoto regionu se podepsalo vysídlení původního německého obyvatelstva i porevoluční likvidace pracovních míst. Ale nechci zde psát politický sloupek … a Vikantice navíc stejně leží blíže k Branné a Starému Městu než k Hanušovicím. Zkrátka a dobře jsem si jednu červencovou středu vzal dovolenou, do auta naložil manželku a vyrazili jsme k Hanušovicím. Tento výlet se dá stejně dobře absolvovat i na kole, stačí trénované nohy a více času. A auto se ten den nakonec docela hodilo, protože nás déšť „překvapil“ celkem asi šestkrát. V nedalekém rodném Šumperku za celou dobu naší nepřítomnosti – samozřejmě – ani nekáplo …

Po malém nákupu v podnikové prodejně pivovaru Holba v Hanušovicích dojedeme do Potůčníku nebo - lépe - řečeno do jeho „dolní průmyslové“ části. Samotná původní osada se nachází o pěkných pár nadmořských metrů výše a i tam se ještě podíváme. Zatím si prohlédneme obě zdejší novinky – tedy továrnu na koloběžky Kostka, u které zanecháme naše přibližovalo, a příjemný podnik U sv. Anny, o kterém jsem se již na Turistice zmínil. Památný strom je bonusem. Potom nás čeká – od zdejšího „nádraží“ vedoucí – žlutá TZ a výstup kolem křížové cesty z pražců k lesní dřevěné kapličce sv. Anny. Tady nás poprvé přepadne déšť. Naštěstí není ani příliš silný ani dlouhý. Tak se napijeme ze studánky, nacházející se u pěkné stavby, vysvěcené v roce 1991, a vydáme se dál.

Za čím jedeme?

Žlutou TZ po chvíli vyměníme za červenou a ta nás dovede do původního Potůčníku, který je dnes již spíše rájem chalupářů, ale kde se stále ještě nachází – kromě pastvin – také starý hřbitov se „zříceninou“ kaple sv. Jana a Pavla. Stavba pochází z roku 1839 a je zničena devastací i požárem po zásahu bleskem. Církev, která je jejím majitelem, zřejmě moc nezajímá. Mám stavby tohoto typu rád, Kamenná podoba jim většinou moc sluší. Například podobná kaple v Pekařově naprosto ztratila své kouzlo poté, co byla rekonstruována a dostala novou pseudobarokní fasádu žluto-okrové barvy. Tady nás také opět dostihne déšť, ale i ten přejdeme celkem bez úhony. K hlavní silnici pak pokračujeme po neznačené komunikaci, která ještě většinou pořád zůstává asfaltkou. Martina si dá U sv. Anny pivo a nějaký ten pokrm a já se vydám pro auto. Alespoň si u Kostky prohlédnu prodejnu s barem, která je těsně před slavnostním otevřením.

Naší další zastávkou je Jindřichov.(na Moravě) nebo spíše jeho „předměstí“ – tedy Habartice. Nejprve však jejich osadní část Pleče. Zde se totiž nachází zřícenina tzv. Jindřichovského hradu a pár zajímavých skal. Z hradu toho moc nezbylo a stoupání k němu je – mírně řečeno – hodně příkré, ale pro nás, kteří máme rádi zříceniny, je to prostě zastávka povinná. Martina mě v té chvíli ale moc ráda nemá a návštěvu této památky ani okolních skalek za své nejšťastnější chvíle rozhodně nepovažuje. Z hradu se sice opravdu dochovaly jen části hradeb, nějaké základy vnitřních budov a obranné valy, ale to asi ani nepřekvapí u drobnější „pevnosti“, která vznikla v I. polovině 14. století a obývána byla jen něco málo přes sto let. A ta skála pod hradem se mi líbila celkem hodně. Pak už nás čeká jen sestup k železniční trati a přesun k autu.

Pokračujeme vzhůru do někdejší samostatné obce Habartice. Obec je písemně zmiňována již v polovině 14. století a normálně bych se těšil na pěkné výhledy na pohoří Kralického Sněžníku, ale počasí už nám opravdu nepřeje. Zastavíme se tedy jen u zdejšího kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a památné lípy. Kostel je stavbou z počátku 17. století v podobě z roku 1842 a obklopuje jej hřbitov s ohradní zdí a márnicí. Pár snímků okolní KRAJINY si však přes nevlídnost počasí udělám, k tomuto kraji zkrátka patří. A my se vydáme do cíle poslední etapy, kterým je domov „ryzího piva z hor“, tedy Hanušovice.

Je zajímavé, že hlavní památky tohoto městečka se nacházejí tak nějak mimo centrum veškerého dění. Kostel sv. Mikuláše i někdejší rychtu totiž najdete „kdesi v horách“ nad městem, při úzké silničce spojující Hanušovice právě s Habarticemi. Tato část, nazývaná také Staré nebo Horní Hanušovice opavdu připomíná podhorskou vesničku, tedy další „díru u Hanušovic“. Celkem dlouho jsem si i já svého času myslel, že Hanušovice ani žádný kostel nemají. Mají … a velmi pěkný. Hanušovický kostel sv. Mikuláše je sice barokní stavbou z poloviny 18. století, ale své renesanční jádro ze století 16. rozhodně neskrývá. Například kostelní věž pochází z roku 1557. Ke kostelu se dá dojít ze dvou stran, spodní přístup zdobí sochy sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Immaculaty. Převážně rokokový mobiliář si neprohlédneme, protože kostel je uzavřen a nedá se nahlédnout ani „přes mříž“. Takže krátká procházka po zdejším hřbitově a návrat k autu.

To jsme nechali u hostince Na Rychtě. Ten bývá otevřen sice jen po předchozí dohodě, ale i jeho exteriér stojí za vidění a navíc je doplněn zajímavou galerií pod širým nebem. A to se zde ještě nachází další galerie, zvaná Na půdě. Bývalá rychta patří totiž manželům Pecháčkovým, přičemž Jaroslav je známý motorověpilový dřevosochař. Takže prohlédnout pár venkovních zajímavostí, pohrát si s kozičkami a za sílícího deště vyrazit k domu. A jen pro úplnost: rychta v Hanušovicích je stavbou z I. poloviny 19. století, ale její základy pamatují zřejmě ještě gotiku. Rychta zde totiž stávala již v roce 1439. Od roku 1958 je – stejně jako kostel sv. Mikuláše – prohlášena za kulturní památku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kromě tradičních atributů - jako je tatranka, ovoce, čaj a pivo - jsme se uspokojili s tím, že si Martina dala nějakou drobnost U sv. Anny v Potůčníku. Jinak zde až tak moc možností na posezení není. To se ovšem netýká městečka Hanušovice, tam není problém nasytit se a napojit v některém ze zdejších zařízení k tomu určených. My se ale tentokrát spokojili s pozdním obědem domácím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý výlet byl pěkný, kazilo ho jen počasí, které se až tak úplně nevydařilo. Tím pádem jsme přišli o výhledy i několik dalších skálek, které jsem měl původně v úmyslu navštívit. Žádná část dne se asi nedá až tak vyzvednout (pro mě asi obě "zříceniny"), ale vím zcela bezpečně, kterou pasáž by manželka zařadila do kategorie vůbec nelíbilo ...

Ostatní informace

Veškeré náklady dne tvořila Doprava, nákup v "holbácké" prodejně (a nešlo ani tak o pivo, ale o turistické hole, které hodláme využívat zejména na Pivovarské čtvrtce) a nějaké ty poživatiny. Vstupné jsme nikde neplatili, ale jak říká klasik, hodnota možnosti pobytu v přírodě je stejně nevyčíslitelná.

Poslední aktualizace: 7.9.2014
Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Malé toulání po dírách u Hanušovic (Potůčník, Pleče, Habartice aj.)

Potůčník u Hanušovic – hřbitovní kaple sv. Jana a Pavla
Potůčník u Hanušovic – hřbitovní kaple sv. Jana a Pavla
Kaple
Malá vesnička Potůčník je dnes v podstatě již jen osadou chalupářů nad…
0.6km
více »
Potůčník - vyhořelý kostel
Potůčník - vyhořelý kostel
Kostel
3,5 km od Hanušovic je osada Potůčník se starým hřbitovem a vypál…
0.6km
více »
Potůčník
Potůčník
Osada
Malá osada Potůčník je součástí Jindřichova a dnes jde prakticky …
0.6km
více »
Štolnava - bývalá ves
Štolnava - bývalá ves
Vesnice
V katastru obce Žárová (okr.Šumperk)…
1.2km
více »
Štolnava (Prameny) - kaple sv. Jana a Pavla
Štolnava (Prameny) - kaple sv. Jana a Pavla
Kaple
Zaniklých nebo vylidněných vsí v našem pohraničí najdeme spousty a leckdy…
1.3km
více »
Zaniklá obec Štolnava aneb znovu na Pramenech
Zaniklá obec Štolnava aneb znovu na Pramenech
Tipy na výlet
Cílem tohoto výletu je zaniklá sudetská vesnička, která se nacházela na…
1.3km
více »
Potůčník - kaple sv.Anny
Potůčník - kaple sv.Anny
Kaple
Dřevěná kaple sv.Anny u pramene tzv. svaté vody, dojdete k ní po žluté tur.zn. z obce Potůčník nebo z žel.zast.Potůčník. Poutní místo je…
1.3km
více »
Prameny (Štolnava, Stollenhau) – starý hřbitov a obnovené základy kaple sv. Jana a Pavla
Prameny (Štolnava, Stollenhau) – starý hřbitov a obnovené základy kaple sv. Jana a Pavla
Hřbitov
Obec Štolnava byla založena jako hornická osada někdy okolo roku 1570.…
1.3km
více »
Horní Bohdíkov - kaple sv. Anny
Horní Bohdíkov - kaple sv. Anny
Kaple
Většina turistů, kteří se pohybují po turistických značkách východně od Hanušovic zná poměrně dobře studánku a kapli sv. Anny, která byla po převratu…
1.3km
více »
Prameny (Štolnava, Stollenhau) – rozcestník
Prameny (Štolnava, Stollenhau) – rozcestník
Rozcestí
Rozcestník Prameny se nachází v nadmořské výšce 700 metrů na jednom z…
1.4km
více »
Horní Bohdíkov
Horní Bohdíkov
Osada
Nejvyšší část vesnice Žárová na Šumpersku. Je zde několik domů, f…
1.6km
více »
Pršná
Pršná
Vrchol
Prvotřídní výhledový vrchol v Hanušovické vrchovině mezi Potůčníkem a…
1.7km
více »
Kopřivná - dva větrníky
Kopřivná - dva větrníky
Elektrárna
Obec Kopřivná je poměrně nenápadnou horskou vsí mezi Šumperkem a…
1.8km
více »
Bledule i sněženky u Potůčníku
Bledule i sněženky u Potůčníku
Údolí
Každoročně z příchodem jara, nebo dejme tomu jak se o slovo hlásí…
1.9km
více »
Červený vrch
Červený vrch
Vrchol
Včera (23.6. 2014) jsem se byl podívat na dokončené obnovené základy kaple Sv. Jana a Pavla na Štolnavě (Prameny). Ty byly…
1.9km
více »
Křížová cesta z železničních pražců (z Potůčníku ke kapli sv. Anny)
Křížová cesta z železničních pražců (z Potůčníku ke kapli sv. Anny)
Poutní místo
Zajímavostí, kterou najdete u obce Potůčník, nacházející se nedaleko…
2.1km
více »
Potůčník – Bailey bridge
Potůčník – Bailey bridge
Most
Malá ves Potůčník je dnes součástí sousedních Hanušovic, těch stálých…
2.4km
více »
Potůčník (u Hanušovic) – U sv. Anny
Potůčník (u Hanušovic) – U sv. Anny
Cyklo bar - hospůdka
Téměř ve stejné době, jako vtrhl do kin Krobotův film "Díra u Hanušovic",…
2.5km
více »
Kostka bar
Kostka bar
Cyklo bar - hospůdka
Snad každý v mládí drandil na koloběžce ať již vlastní tak alespoň kamarádově. Nakonec i Václav Havel proslul jako milovník těchto strojů když se v p…
2.6km
více »
Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)
Pivovarská (Hanušovická) čtvrtka 2013 (okolo Hanušovic)
Tipy na výlet
Přesto, že profesionální meteorologové i půvabné rosničky slibovali na den…
2.6km
více »
zavřít reklamu