Malá a Velká Amerika

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Malá a velká Amerika

Lom u Kozolup
Lom u Kozolup
lupa

Tak se říká bývalým lomům, které se nacházejí mezi obcemi Mořinka, Bubovice a Srbsko.Pokud se rozhodnete a vyrazíte na pěší výlet za poznáním obou lomů, pak zaparkujte dopravní prostředek, pokud to není kolo na parkovišti v Srbsku a odtud pak po vlastních se vydáte po žluté turistické značce, kde se napojíte u Kubrychtovy Boudy na zelenou a červenou značku. Kubrychtova bouda jinak hospoda „ U bábinky „ bylo výchozí místo pro všechny trampy, kteří jezdili na Malou a Velkou Ameriku. Slézali jsme po lanech a prolézali štolami, kde byly kolejnice pro dopravu materiálu. Hospodu U bábinky převzala Správa chráněné krajinné oblasti Český kras. Ze stěn lomů zmizela lana a poslední možný vstup byl také z bezpečnostních důvodů zlikvidován. Samozřejmě, že pokud budou návštěvníci neukáznění, pak je nutné zabránit tomu, aby ohrožovali své zdraví. A tak budeme pokračovat po červené kolem krásných Bubovických vodopádů, kde bude mít každý mimořádný zážitek pokud bude dostatečné množství vody. Červená a zelená značka nás dovedou k rozcestníku pod vrchem Doutnáč. Kdo chce, může jít dále a po 3 km přijde do obce Svatý Jan pod Skalou, kde je možná návštěva přírodního Muzea těžby vápence v lomu Paraple, vyhlídka ze skály, kostel s pramenem a příbytkem sv.Ivana, klášterní park, kde bývají časté výstavy, expozice a akce ve Vyšší odborné škole pedagogické umístěné v budově bývalého kláštera. My ale odbočíme na rozcestí Doutnáč vpravo a po cestě se dostaneme až do Bubovic, kde se v místní hezké hospůdce můžeme velmi dobře najíst i napít. Odtud pak kousek po silnici a u letiště vrtulníkové letky odbočíme vpravo k lomu u Kozolup, kde navážeme na žlutou turistickou značku a přijdeme ze severní strany k lomu Velká Amerika. Pohled shora na vodní hladinu lomu je kouzelný. Pro vlastní bezpečí nedoporučuji pokusy o sestup dolů do lomu. Podotýkám, že ještě v roce 2007 to bylo možné, ale i tato cestička včetně záchytných pásů byla z bezpečnostních důvodů zlikvidována. Měli jsme možnost hovořit se záchranáři a bylo to rozumné. Přesto kouzlo pohledu dolů a pár fotek stojí za to. Po žluté pak jdeme dále jižním směrem a dorazíme k druhému lomu Malá Amerika. I tam dejte pozor při pohledu dolů.. Ani zde nedoporučuji sestup k vodní hladině. Žlutá značka nás dovede k Dubu, kde navážeme na červenou značku a postupujeme zpět kolem Královy studně, kde pokud bude dostatečné množství vody se může každý krásně občerstvit, posedět i pojíst z vlastních zásob. Asi po 600 m se spojíme opět se žlutou značkou pod Kubrychtovou boudou a vracíme se zpět do Srbska. Pokud vám bude počasí jen trochu přát, pak je to nádherný výlet se vzpomínkami na mnoho let. Přeji každému, aby mu pěší výlet vyšel.

Za čím jedeme?

Za krásnou krajinou kolem Srbska, Bubovickými vodopády, Malou a Velkou Amerikou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velmi pěkně jsme se najedli v Bubovické hospůdce a jinak z vlastních zásob.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Auta rekreantů?
Auta rekreantů?
lupa

Překrásné Bubovické vodopády, pohled na Kubrychtovu boudu, kdysi " U bábinky", nádherné lomy Velká a Malá Amerika. Vůbec se nám nelíbily automobily u vodní hladiny, které ale po zpozorování záchranářů zmizely.

Ostatní informace

Prohlídku Svatého Jána pod skalou absolvujte jako samostatný výlet, protože je to na celý den. Pokud chcete stihnout v pohodě trasu na Velkou a Malou Ameriku, pak si naplánujte dva výlety.Další informace

Hodnocení:
661. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
16 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Malá a Velká Amerika

02.09.2011 22:50

Roman

Podle vašeho popisu jsme podnikli výlet, dost možná jsme od poloviny popisu bloudili vlastní vinou, ale i tak pro další bych rád napsal postřehy, které jsme během cesty nástřádali.

Parkování doporučuji hned za mostem v Srbsku, je tam velké parkoviště a zdarma.

Podařilo se nám nějákým způsobem přejít výše popsanou hospodu u bábínky, zřejmě jsme přešli odbočku, nutno dodat že žlutá značka po celé trase hodně často chybí a nebyli jsme sami, kdo bloudil.Nicméně cesta do Bubovic proběhla bez větších problémů.Zde jsme se najedli, výběr nebyl velký, ale stačilo to.Dále jsme šli po silnici k jakémusi letišti, už se nám nepodařilo najít žlutou,takže na velkou ameriku jsme dorazili po silnici a na žlutou značku jsme narazili až těsně před.Velkou ameriku jsme obešli a protože jsme chtěli vidět i Mexiko, které je hned za ním podle mapy, pokračovali jsme dál...značka nikde a podle mapy malá amerika byla tím směrem.Ptali jsme se místních cyklistů, jestli cestou dále dorazíme na Malou Ameriku,tak nás ujistili že ano...co následovalo bych nepřál nikomu...po pár stovkách metrů jsme se najednou ocitli nad lomem, kde se pořád ještě těží a je tam opravdu velký provoza vše v plném proudu, už nebylo cesty zpět, protože jsme se ocitli v kopci, kde kamínky nám klouzali pod nohama, takže nahoru už to nešlo a troufl bych si říct že kopec to byl více jak 45°...nevím jak dlouho jsme se klouzali, bylo to dost nebezpečné, ale ustáli jsme to, dole jsme prolezli plotem a dostali jsme se přímo do centra lomu...namířili jsme si to k východu, kde nás paní vrátná naměrovala na žlutou značku, po které jsme již v pohodě došli na Malou Ameriku.

Z Malé Ameriky jsme to vzali už po svém a po žluté značce jsme došli až na Karlštejn odkud jsme odjeli jednu stanici vlakem do Srbska.

02.09.2011 22:55
hůře značené, značky zřejmě chybí...ale jinak nádherný zážitek...
Videoklip z Velké Ameriky
16.05.2012 21:47

Tody

http://www.youtube.com/watch?v=oP4M0ZWa5fo  Smile

Videoklip z Velké Ameriky
16.05.2012 21:53

Tody

http://www.youtube.com/watch?v=oP4M0ZWa5fo :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace