Luhačovická přehrada
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pokud navštívíte Luhačovice a máte štěstí na počasí, tím nemyslím jen to letní kdy slunce peče, ale i v každou roční dobu – pokud zrovna neleje nebo není čerstvě napadáno 30 a více cm sněhu – doporučuji se zajít podívat na přehradu.
Luhačovická přehrada (nebo Pozlovická?) byla dostavěna v roce 1930 a nachází se v údolí říčky Horní Olšavy, (v Luhačovicích nazývané Šťavice) asi tři kilometry nad Luhačovicemi. Tato přehrada byla budována především jako ochrana Luhačovic před povodněmi což se prokázalo při povodních v roce 1996.
Dnes se využívá především pro rekreaci a pro rybaření. Po odtržení obce Pozlovice od Luhačovic, spadá přehrada do jejího katastru.
K přehradě se z Luhačovic snadno dostaneme podle místního značení. Z centra lázní směrem ke Slunečním lázním a pak vcházíme do údolí říčky Štiavnice (nyní Luhačovický potok ?), a proti jejímu toku jdeme stále až na přehradu po chodníku pro pěší pojmenovaném Jurkovičova alej.
Jen krátce: Na této trase se jednak dostaneme na pravé straně k dvěma velkým hotelům (dříve rekreačním zařízením odborářů) dnes s názvem Fontána 1 a Fontána 2. Tyto hotely dnes slouží zejména k rekreačním účelům ale též ke kongresové turistice. Dále jsou u Jurkovičovy aleje tenisové kurty ve sportovním areálu Na Jamě a další objekty pro stravování a odpočinek (restaurace a cukrárna atd.).
Po necelých třech kilometrech dojdeme na hráz přehrady a tady máme možnost si prohlédnout jednak stranu Luhačovickou (od hráze vpravo) tak stranu Pozlovickou (od hráze vlevo). Na této levé straně jsou vhodnější terény pro koupání. Jedná se o dlouhý zatravněný břeh a poměrně pohodlným vstupem do vody. Celá přehrada je také hojně využívána rybáři. Dokonce zde jsou každoročně pořádány veliké rybářské závody. Na levé straně stojí dále tři velké objekty. Prvý od hráze neslouží veřejnosti protože se jedná o školící středisko Ministerstva financí ČR. Další dva Adamantino a Kaskáda slouží pro rekreaci, dovolené a různé akce (školení, konference apod.).
Na pravé straně od přehrady se nachází autobusová zastávka místní linky do Luhačovic. Také je zde placené parkoviště, dále je zde půjčovna loděk a šlapadel a další stravovací a občerstvovací služby. Také se na této straně nachází autokemp s přijezdem ze silnice 492. To je silnice po které se do Luhačovic přijíždí od Slušovic.
Celou přehradu je možné pohodlně obejít, protože přes tok, který přehradu napájí, je na jejím horním konci zbudována lávka. Je to velice příjemná procházka, dle mého odhadu cca 3,5 – 4,0 km. Tak když to shrneme cesta Luhačovice – přehrada tam a zpět cca 6,0 km a kolem přehrady cca. 4,0 km celkem tedy 10 km téměř bez jakéhokoliv převýšení.
Přejí všem na tuto vycházku takové příjemné počasí jako jsme měli my.
Za čím jedeme?
Na tomto výletě jdeme za přírodou, v létě s možností koupání.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V rámci tohoto výletu jsme se nestavovali na jídlo, pouze jsme se občerstvili u stánku. Ubytování jsme měli zajištěné v Luhačovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak cesta k přehradě podél toku Štiavnice, tak celá procházka kolem přehrady byla příjemná, také díky pěknému zářijovému počasí. Mrzelo nás, že už nepřichází v úvahu se vykoupat, protože při dřívějších návštěvách před několika lety jsme se zde často koupávali.
Ostatní informace
Jak je uvedeno v tomto článku tak k přehradě je možné se dostat i pomocí městského autobusu, ale to jsem nezjišťoval jestli jezdí jen v hlavní letní sezonu nebo celoročně.
Vzhledem k tomu že po celé cestě se nacházejí stravovací zařízení od těch vyšších kategorií až po ty levnější, tak si myslím, že si zde vybere každý zájemce o stravování. Ceny ubytování jsme nezjišťovali.
Pokud se týká fotografií tak ty jsou ze začátku naší cesty kdy jsme došli na přehradu. Pak mi, bohužel, skončila baterie ve fotoaparátu.