Loštický betlém návštěvou u řezbáře Jaroslava Beneše aneb vánoční Loštice

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

V letošním roce byl v Lošticích zahájen již 17. ročník krásné akce, nazvané Loštický betlém u řezbáře Jaroslava Beneše. Jedná se o prodejní výstavu vyřezávaných betlémů a různých figurek, které doplňují výrobky a díla Mistrových kamarádů. Tato akce bývá zahájována dne 1. prosince a trvá až do Tří králů, tedy do 6. ledna. Otevřeno je denně od 14:00 hod. do 18:00 hod , a to včetně svátků, sobot i nedělí. Tentokrát jsme už nesměli chybět ani my a hned na úvod musím prozradit, že mě akce vysloveně nadchla. A to přesto, že ve vnitřních prostorách domu vyžaduje pan Beneš dodržování přísného zákazu jakéhokoliv fotografování nebo natáčení na kameru. S téžkým srdcem jsem jeho požadavek plně respektoval. Už jen proto, že těm, kteří neuposlechnou je přislíbeno napadení chřestýšem …

Za čím jedeme?

lupa

Unikátní – a částečně i pohyblivý – Loštický betlém se neustále rozšiřuje. Ještě v roce 2009 měl celkem 154 figurek, letos již nám jich představuje 203. Najdete zde asi padesátku známých postav regionu, Gustavem Frištenským počínaje a mistrem republiky v cyklokrosu z roku 1971 Emilem Hekelem konče. Uvidíte zde také další moravské postavičky, například známého přerovského písničkáře Jaroslava Wykrenta, naivního malíře Libora Vojkůvku ze Šternberka nebo figurku samotného tvůrce betlému či loštického hospodského Jiřího Štiku. Nechybí ani slavný zdejší malíř a ilustrátor Adolf Kašpar, loštický starosta a hanácký král Ječmínek. Na ploše se pohybuje i Smrtka s kosou a přesypávacími hodinami nebo liška Bystrouška a k ostatním postavičkám betléma právě slaňuje - po mírovských zdech – Jirka Kájínek. V letošním roce už zde najdete – jako novinky - i tykadlového autobusáka Smetanu nebo mořskou pannu, představující několikanásobnou mistryni republiky v plavání Hanu Palouškovou, rodačku z Loštic. Všechny ztvárněné osobnosti nebo jejich potomky pozval řezbář Beneš do svého ateliéru. Zde jim udělil čestné občanství v betlému a pasoval je do stavu vysoké zdřevnatělosti

lupa

Panorama betlému tvoří – mimo jiné – siluety všech tří okolních hradů, které jsou z jednoho místa - nedaleko dva kilometry vzdálené Mohelnice - skutečné současně vidět. Jedná se o Mírov, Bouzov a Úsov. Největší figurka Loštického betlému měří patnáct centimetrů a představuje slavného hanáckého obra Josefa Drásala, který měřil 242 centimetrů a vážil 186 kilogramů. Kromě betlému a dalších děl Jaroslava Beneše zde bývají vystavena také díla dalších výtvarníků z Loštic a jejich okolí; malířů P. Herziga, P. A. Taťouna, Z. Slouky, L. Protivy, P. Zlínského, J. Geislerové, A. Foltové, keramičky J. Valouchové, fotografa R. Opluštila a uměleckého kováře V. Řmota. Pánové Řmot a Taťoun byli přítomni v době naší návštěvy a kromě toho, že zde prezentovali své práce, se projevili jako velmi komunikativní lidé.

lupa

Prohlídku komentuje pan Beneš v renesančním úboru a věřte, že je na co se dívat. Však se nás také v relativně prostorné místnosti tísnilo dost a dost. Velký Loštický betlém, který začal být vytvářen před téměř dvaceti lety, je – samozřejmě – hlavní atrakcí výstavy. Najdete zde ovšem i spoustu dalších – a menších – betlémů … a jsou krásné. Ten nejmenší vznikl v letošním roce a vejde se do krabičky od zápalek (na prohlídku můžete použít přiloženou lupu, ale mně stačilo, že jsem se včas vrátil do auta pro brýle). Tvoří ho šest postav (Josef s Marií, Jezulátko a Tři králové) a betlém již obdržel pelhřimovský certifikát nejmenšího betlému v České republice. Malá jeskyně, ve které jsou biblické postavy umístěny, měří jen 22 x 41 milimetrů. Vše je vyřezané z lipového dřeva a jednotlivé postavičky měří od sedmi (Jezulátko) do třinácti milimetrů (Josef).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Nevyužili jsme ani možností ubytovacích ani stravovacích. Tradičně jsme ovšem navštívili zdejší podnikovou prodejnu výrobny slavných tvarůžků a zakoupili domů něco málo "nevoňavých" pochutin.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Vybrat si zde můžete také z nabídky dřevěných šperků, křížů, zvířátek a mnoha „ptákovin“ typu krabičky od sirek s portrétem Mistra. Jedna ze zápalek je - v každé krabičce - údajně Jaroslavem Benešem vlastnoručně podepsána. A například figurky andělů strážných už jsou rozebrány. Některé postavičky přijímají i dotace této akce a přítomné statečné dámy pak mohou jen čekat, jestli jim pán ukáže po vhození mince řiť nebo něco jiného.

lupa

Loštický betlém najdete v Benešově ateliéru na Moravičanské ulici. Každoročně sem přichází přes dva a půl tisíce lidí a letos je čeká další bonus. Přímo proti řebářovu domu se nachází malovaná autobusová zastávka, kterou – podle řezbářova návrhu – vyzdobil jeho přítel, malíř Petr Herzig Dubický a o které jsem již na Turistice v nedávné době psal (viz. http://www.turistika.cz/mista/vitejte-v-losticich-aneb-zastavka-jako-malovana). Mimo interiér domu se již fotografovat může a i „venkovní galerie“ stojí za to. Jmenovat stačí Antiradar pro chlácholení nasraného obyvatelstva, Největší lidský trus objevený kdesi u Loštic L.P. 1880, hrníčky na zlobivé dušičky nebo hraniční kameny Mistrova panství. Pan Beneš je možná tak trošku Narcis, ale pochybuji, že by to někomu vadilo.

Ostatní informace

jeden z nabízených pohledů
jeden z nabízených pohledů
lupa

Nakonec jsme si koupili pohledy s Loštickým betlémem, Jaroslavem Benešem a jeho dalšími díly (na výběr jsou „naked“ verze za 15,- Kč nebo s Mistrovou známkou a autogramem za 20,- Kč) i pohledy s vyobrazením podoby Loštic okolo roku 1920 a se ztvárněním Trasy lišky Bystroušky. A ty nám velmi ochotně podepsal jejich autor, Pavel A. Taťoun. Pokud budete mít možnost, zajeďte si do Loštic a – nejen - na betlém se podívejte. Vstupné je dobrovolné a za sebe mohu toto místo jen vřele doporučit.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravičany
(vzdálenost od místa: 2.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Loštický betlém návštěvou u řezbáře Jaroslava Beneše aneb vánoční Loštice

19.12.2013 18:50
Takovýto článeček může udělat čtenáři jen jedno jediné - dobře, moc dobře ...
V Lošticích
20.12.2013 07:21
Jsem na Betlému byl, kdyby tam nebyl takový nával a pan Beneš mě nepeskoval za focení tak bych dal 5 hvězdiček, tak musím o stupeň dolů.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace