Kutná Hora - město stříbra

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Kutné Hory, krásného historického města. Není problém se sem dostat vlakem (rychlík Praha - Brno), autem, na kole nebo i pěšky.

Za čím jedeme?

Zdejší město má mnoho historických památek. Nejznámější je beze sporu chrám Sv. Barbory, patronky místních horníků. Tento chrám je od roku 1995 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Autorem původního návrhu je syn známého Petra Parléře a na stavbě se podílelo mnoho známých stavitelů mezi nimi např. Matyáš Rejsek. Abychom si přiblížili život zdejších horníků, doporučuji navštívit Muzeum stříbra, které se nachází asi 200 m od chrámu samotného. Po cestě k muzeu lze obdivovat krásu Jezuitské koleje, která dnes slouží jako galerie. V muzeu si můžete vybrat mezi dvěma okruhy. My jsme navštívili pouze jeden, ale stál za to. Součástí něj je i prohlídka štol, ve kterých se těžilo přímo stříbro a pak i šachtou, která sloužila pro odvodnění dolů. Náš průvodce byl absolutně perfektní, a jeho výklad nesmírně poutavý. Po krátkém historickém úvodu nás oblékl do tradičních bílých havířských plášťů s kapucí, dostali jsme helmu a baterku a vzhůru do dolů. Ve štolách jsme se protáhli otvory vysokými 120 cm nebo úzkými i jen 40 cm. Na konec nám bylo předvedeno i prostředí, ve kterém byli horníci nuceni pracovat (téměř po tmě, opravdu si zaslouží obdiv). Následuje vyfárání na povrch a ještě trocha teorie. Vřele doporučuji všem, aby tento okruh absoluvovali. Jen mohu doporučit, aby jste se objednali předem, protože o prohlídku je opravdu veliký zájem. Když jsme se nabažili muzea, zamířili jsme ještě do nedaleké kostnice, která se nachází v Sedlci, což je okrajová část Kutné Hory. Byla to příjemná, i když trošku morbidní, tečka za překrásným výletem. Nicméně musím říct, že se do tohoto krásného města ještě určitě vypravíme, protože jsme ještě zdaleka vše neprohlídli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že jsme zde byli jen na jeden den, tak jsme se o ubytování nestarali, ale jídlo lze sehnat na každém rohu, protože Kutná Hora je plná příjemných hospůdek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Největší zážitek byl bezesporu ze stříbrných dolů. Nezbývá nám než obdivovat, jak naši předkové byli schopni pracovat.

Ostatní informace

Ačkoliv se jedná o poměrně rušnou lokalitu, myslím že ceny nejsou nijak přemrštěné. Např. do chrámu sv. Barbory je studentský vstup za 30 Kč a do muzea stříbra jsme se dostali za 80 Kč za osobu s tím, že prohlídka trvala asi hodinu a půl.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kutná Hora předměstí
(vzdálenost od místa: 0.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kutná Hora - město stříbra

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace