Křížová cesta u Počepic – Vysoký Chlumec (PB)

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Do Počepic jezdí autobus z Milevska nebo ze Sedlčan.

Jedeme-li autem, můžeme zaparkovat v Počepicích u pošty. Dál musíme pěšky.

Cesta je sjízdná i s kočárkem.

Za čím jedeme?

Křížová cesta stoupající na vrch Radešín. Vysoký Chlumec - krásný zámek, bohužel nepřístupný. Nádherná, zvlněná sedlčanská krajina.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

  • Hospoda U Urbanů s rozlehlou zahrádkou použitelnou jako výběh pro děti. Sice se tu nevaří, ale ochotná a sympatická paní podává výtečné paprikové klobásky a točí místní lobkowiczké pivo.
  • Hospoda na návsi - taky se tu nevaří, ale mají několik studených pochoutek k pivu a nejspíš i něco malého teplého. Podedět lze uvnitř, u stolku před vchodem nebo na ohrazené zahrádce. Jste-li tu s malými dětmi, doporučuji jít spíš k Urbanům.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

  • Pěkná křížová cesta s výhledy na Počepice a okolní krajinu.
  • Počepický Kostel Sv. Jana Křtitele postavený kolem r. 1300 a barokně přestavěný.
  • Vysoký Chlumec - nádherný zámek, bohužel viditelný jen zvenčí, je nepřístupný.
  • Opravdu pěkný úsek lesem od Pivovarské hory do Počepic. Zahrnuje několik pastvin se skupinkami stromů a balvany.

Ostatní informace

Výhled na Počepice z křížové cesty
Výhled na Počepice z křížové cesty
lupa

Trasa: Z centra Počepic se dáme po žluté kolem kostela sv. Jana Křtitele. Křížová cesta nás dovede na východní úbočí vrchu Radešína, odkud pokračujeme dále po cestě, na nejbližším rozcestí v lese odbočíme doprava a jdeme nejprve po rovině a pak dolů na okraj pole, kde se dáme vlevo po okraji lesa. Tato cesta nás dovede k mostku přes potok. Dál jdeme po silnici, kde téměř nic nejedí. Ta nás dovede na hlavní, ale po ní jdeme jen asi 100 m a vstupujeme do obce Vysoký Chlumec. Nahoře na návsi je hospoda a když pokračujeme asi 300 m po ulici, která vede na Hrabří (neboli k vysokochlumeckému skanzenu), narazíme na hospodu U Urbanů. Po občerstvení se vrátíme na náves a jdeme po červené dolů k pivovaru. Odtud sejdeme k rybníku a mírně stoupáme na Pivovarskou horu. To je hodně nadnesený nýzev, poněvadž stoupání je vskutku zanedbatelné. Další cesta pak vede po rovině a zahrnuje malebné pasáže pastvin se skupinkami stromů a balvany. Posledním význačným místem před Počepicemi je rybníček s výhledem na Radešín.

Délka trasy: 7,5 kmDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Křížová cesta u Počepic – Vysoký Chlumec (PB)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace