Krásy Podyjí a Znojma

Tipy na výlet, Podyjí
Kam a jak jedeme?

Jeden pěkný letní den přicházíme po prozkoumání krás Pálavy v pozdním odpolední do Mikulova a odtud jedeme vláčkem do Znojma.

Co nám zde na Znojemsku učarovalo?

lupa

Pohádkově krásné historické centrum města Znojma upoutá jistě každého... V blízkém i vzdálenějším okolí tu můžeme navštívit barokní zámek ve Vranově nad Dyjí a původně gotický hrad Bítov-známý svou sbírkou vycpaných psů a domácího ZOO. Nad hladinou Vranovské přehrady můžeme navštívit zříceninu hradu Cornštejna. Je zde asi 4O km dlouhý kaňonovitý úsek meandrující řeky Dyje s neporušenou a bohatou flórou a faunou - tato oblast byla právem vyhlášena Národním Parkem. Najdeme zde mnoho romantických a krásných přírodních zákoutí a na slunečných stráních řeky se mimořádně daří vinné révě a pěstování ovoce...

Za čím jedeme?

lupa

V pozdním odpoledni začínáme procházku městem Znojmem,které se stalo městskou památkovou rezervací pro své mimořádně velké množství historických památek. Nejvýznamnější zdejší památkou,kterou jsme si prohlédli je znojemský hrad se vzácnou rotundou Sv.Kateřiny a Panny Marie. Ta stojí na nádvoří hradu a je vyzdobena nástěnnými malbami.

lupa

Bývalé hradní sídlo leží vysoko nad soutokem řeky Dyje a Granického potoka,založeno bylo v 11.stol. a patřilo českým králům.Dnes si zde můžeme prohlédnout zajímavou expozici Znojemska.Bývalý hrad byl v roce 1729 přestavěn na barokní zámek.

lupa

Členové různch církevních řádů si postupně zakládali ve Znojmě své kostely a kláštery.Významnou dominantou je Chrám Sv. Mikuláše a kostel sv. Michala.Z vyhlídek od kostela se rozprostírá nádherný pohled do údolí řeky Dyje.Technická památka,která nás zde zaujala je Pozoruhodný viadukt na třech kamených pilířích - vystavěn roku 1871- most je dlouhý 220 metrů,vysoký 48 metrů.Na dálku upoutá svou růžovou barvou.Nachází se na trati Znojmo-Šatov-Retz-je postaven přes údolí řeky Dyje na jihozápadním okraji města.Historické cenrum města tvořila dvě náměstí. Horní bylo zastavěno paláci.Dolní, dnes Masarykovo, nás zaujalo kapucínským kostelem sv.Josefa z 1.pol. 17.stol.,dále se zde nachází Vlkova věž ze 14,stol. a goticko renesanční palác z roku 1550 - dnešní Dům umění s expozicí gotických i barokních obrazů a soch.

lupa

Obě náměstí spojuje Obrokova ulice-stojí zde stará radnice z počátku 16.století s 79,5 m. vysokou věží. Z vrcholového ochozu je nádherný výhled na historické centrum města i okolí.Na pořádek ve městě zde dohlíží policejní hlídka, projíždějící se ulicemi na podivné koloběžce s dvěma malými kolečky po stranách - ne za sebou - podobné vozítko ( a ještě řízené policistou) jsme viděli poprvé v životě !

lupa

Velkou zajímavostí a atraktivitou je prohlídka Znojemského podzemí. Labyrint chodeb je přes 26 km dlouhý .Jeho obyvatelé - permoníci, žijíci ve výklencích chodeb,svítí turistům na cestu lucerničkami.Pro veřejnost je zpřístupněna 1km dlouhá trasa,kterou jsme si prošli s poutavým a veselým vyprávěním starší průvodkyně. Starobylému a nádhernému Znojmu může konkurovat svým množstvím památek málokteré moravské město.Ve večerním osvětlení vypadaly všechny jeho budovy nádherně.

lupa

Myslím,že hlavně milovníci vína si zde přijdou na své .. .Mok v barvě zlata a rubínu s množstvím odrůd je na Znojemsku proslulý.Asi nejkrásnější vinice v naší republice je ŠOBES,ve které můžou turisté ochutnat vzorky vína,které dozrály pod zářivým sluníčkem na vinici obklopené řekou Dyjí. Tato vesnice se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí a je přístupná veřejnosti.

lupa

Co se týká kulturného vyžití - můžeme navštívit místní divadlo či muzeum. Stylovým rozloučením s tímto královským městem může být posezení ve sklípcích se skvělým vínem,které nabízejí místní vinaři.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Ubytovali jsme se v penzionu "U jezuitů" - jeden nocleh - v překrásném pokoji,kde jsme se cítili jako v zámecké komnatě.Protože jsme do Znojma přijeli až odpoledne a chtěli vidět co nejvíce,stavili jsme se až pozdě večer na večeři v restauraci na náměstí.Druhý den jsme po prohlídce dalšími historickými uličkami poobědvali v hospůdce "U Napoleona",pak ještě prohlídka pamětihodné Pražské brány,káva v hospůdce "u Kapra" cestou na nádraží.Plni dojmů se vracíme na vláček domů do Zlína.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Oba dva dny nám přálo počasí - Pálava,Mikulov i Znojmo byla nádherná místa.

Ostatní informace

Byli jsme zde před několika lety,takže ceny za vstupy již dnes nejsou asi aktuální.Další informace

Hodnocení:
2813. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Znojmo
(vzdálenost od místa: 1.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Krásy Podyjí a Znojma

29.11.2012 17:36

MICHAL MAREK

Smile zas krásně napsané.. fotky super.. jste oba turisté na 1 !!! dík ! ahoj !!

Znojemský železniční viadukt.
31.12.2013 09:44

Karel daněk
Chtěl bych poopravit informaci o železničním viaduktu přes Dyji ve Znojmě. Původní příhradová konstrukce byla vyměněna asi před 30 roky za jinou. Z původního mostu zůstaly jen kamenné pilíře a opěry, které byly však také zrekonstruovány.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace