Loading...

Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábřehu na Moravě a Pardubicích. Hlavním cílem našeho výletu bylo Muzeum východních Čech, které se v Hradci Králové nachází na adrese Eliščino nábřeží 465. Koneckonců je to bezesporu jedna z nejkrásnějších královéhradeckých budov a v jejich rozsáhlých sbírkách bylo již na počátku roku 2012 evidováno více něž tři miliony kusů sbírkových předmětů. A to už přece stojí za návštěvu, protože by v tom byl čert, aby nějaký ten zajímavý kousek nebyl zrovna mezi tou „hrstkou“ vyvolených, tedy vlastně vystavených …

Z prostor královéhradeckého nádraží jsme se pěšky vydali k historické muzejní budově. Krásná stavba pochází z letech 1909 až 1912 (první výstavy zde ovšem proběhly již v roce 2010) a autorem její podoby je významný český architekt Jan Kotěra. Objekt muzea v tomto případě splňuje jak funkci reprezentativní, také provozně-účelnou. Je postavena téměř na půdorysu latinského kříže, přičemž jižní křídlo je oproti severnímu o několik metrů posunulo. Podle projektu byly v suterénu umístěny dílny, technologické sbírky, šatny a umývárny, sklady, kotelna, byt domovníka a lapidárium, v přízemí velká čítárna, knihovna a ředitelna, ve vstupním vestibulu pak šatna a velký „amfiteátrový“ přednáškový sál s 200 sedadly. První patro bylo určeno pro sbírky umělecko-průmyslové a velký výstavní sál s vrchním osvětlením, ve druhém patře se plocha rozdělila mezi prehistorii a exponáty historického muzea. Ve třetím patře se nacházely laboratoře, fotografický ateliér s temnou komorou a místnost konzervátorů. Dnes už je, pochopitelně, všechno trošku jinak …

Za čím jedeme?

V každém případě jsme do budovy s kopulí, jejíž podobu určuje zejména režné zdivo z částečně glazovaných cihel a výrazné architektonické detaily i ornamentální a figurální výzdoba z pálené glazované hlíny, v čele se dvěma alegorickými postavami sedících žen (jedna představuje Umění i Historii současně, ta druhá Průmysl, držící v rukou bronzovou postavu pana Hradce Králového, a navrhl je sochař Stanislav Sucharda) vstoupili těsně po čtvrt na deset. Naštěstí zde otevírají už v 9,00 hod. Jediné, co jsme podcenili, byl fakt, že je všední den a v muzeu výstavy atraktivní i pro děti (k tomu se vrátíme později), takže jsme se pak museli po muzeu pohybovat tak, abychom se se školními výpravami potkávali co možná nejméně. A celkem se nám to dařilo …

interiér
interiér  •  Foto: markyz63

Hlavní zdejší expozice, která dala i název tomuto článku, mapuje v 1. patře muzea historii města Hradec Králové a jmenuje se Královské město nad soutokem. Zdaleka ne všechny exponáty na této výstavě jsou originály, ale za vidění rozhodně stojí. Je to výstava dlouhodobá, která byla zahájena v září roku 2009 a potrvá až do posledního dne roku 2016. A také výstava, kde jsme se zdrželi nejdéle. Zřejmě se nelíbila jen nám, protože svého času obsadila 2. místo v celonárodní soutěži Gloria musealis v kategorii Muzejní výstava roku 2009. V rámci této expozice můžeme vidět Hradec v dobách pravěkých, jako pozdější přirozené centrum lokality nad soutokem dvou řek i coby hlavní opěrný bod přemyslovské moci v severovýchodních Čechách. Středověk reprezentuje hlavně sakrální umění (zejména týkající se chrámu sv. Ducha) a model, představující podobu města v roce 1419. Uvidíme ztráty způsobené běsněním husitů i pozdější rozkvět města. Oceníme výkony mistrů zvonařských, zamyslíme se nad nesmyslností válek (ta Třicetiletá se na Hradci podepsala dost tragicky) a oceníme následné „zmrtvýchvstání“ i rozvoj města ve II. polovině 17. a na počátku 18. století. Dá se říct, že tato expozice představuje Hradec Králové jako goticko-renesanční město, které biskupství promění na barokní. A to se díky válečným událostem 18. století změní v pevnost, jejíž stavba byla zahájena v roce 1766. Tady expozice končí, aby ve 2. patře volně pokračovala.

Tam totiž „sídlí“ výstava Od pevnosti k salonu republiky, která je věnována dějinám Hradce Králové v období od poloviny 18. století do počátku II. světové války. Stejně jako její předchůdkyně potrvá tato výstava do konce roku 2016, zahájena však byla ještě dříve; v květnu roku 2008. Tento úsek muzejní expozice popisuje přestavbu Hradce ve vojenskou pevnost a její následné rušení i postupné bourání po porážce rakouské armády v bitvě na Chlumu roku 1866. Poté již nic nebrání pozdějšímu unikátnímu vývoji města, směřujícího ke vzniku vysoce moderního urbanistického celku v meziválečném období. Expozici zde dominují dva modely města; ten první vytvořil František Žaloudek v letech 1908 až 1916 a zachycuje podobu vojenské pevnosti v roce 1865, ten druhý pochází z roku 2000 a představuje zejména ono období tzv. Salonu republiky.

Přímou návaznost má třetí výstava, která se jmenuje Pevnost Královéhradecká. Tato expozice je takřka horkou novinkou, protože byla zahájena až v říjnu roku 2015. Ukončena však bude jen o jeden den později než její „kolegyně“, tedy na Nový rok 2017. Výstava vznikla jako oslava 250. výročí zahájení stavby významné bastionové pevnosti. Klenotem výstavy je zřejmě jedinečný soubor vzácných map a stavebních plánů z doby budování pevnosti nebo cenné architektonické fragmenty královéhradecké pevnosti, např. soubor pevnostních hraničních kamenů nebo pamětní desky zaniklých mostů. Nechybí ani měřické pomůcky, přibližující fortifikační stavitelství 18. století, nebo unikátní pruské hradební pušky z období okolo roku 1740, které jsou vystaveny vůbec poprvé.

V době naší návštěvy bylo možno v muzeu ještě shlédnout několik dalších, dnes již ukončených výstav. Tou první byla expozice Na vlnách pod plachtami, která v období od Dubna 2015 do konce ledna 2016 přibližovala návštěvníkům muzea stavbu a konstrukci plachetních lodí i koloniální obchod nebo válečné námořnictvo. Nejzajímavější zde byla 700 kg vážící kotva z počátku 19. století, lodní děla maltézských rytířů, potopených v 16. století u Rhodosu, nebo ukázky čínského a japonského porcelánu. S mořem byla spojena také – ve stejné době pořádaná výstava Staré mapy a mořská monstra. Ta představila kolorované perokresby muzejní restaurátorky Marcely Rakové. A v nejvyšších muzejních sférách bylo možno ještě shlédnout výstavu Hurá do školy!, která byla zaměřena na historii školního vzdělávání na území Rakouska-Uherska a Československa, tedy v období od 30. let 19. století do 50. let 20. století. Výstava trvala od poloviny září 2015 do konce ledna 2016 a upoutala např. kolekcí slabikářů nebo ukázkami vybavení školních učeben. Jako bonus jsme dostali obraz Prostor a čas od Jiřího Anderleho (1983). Protože u konkurence je zavřeno, vystavuje muzeum vždy také jeden z klenotů zdejší Galerie moderního umění, A jak jsme se dozvěděli, autor se pohybuje na pomezí astrální abstrakce a drsného realismu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že jsme popisovaný výlet absolvovali v době předvánoční, stala se naší jídelnou restaurace pod širým nebem, tedy královéhradecké vánoční trhy. Moc zdravě jsme zde asi nepojedli, ale bramborák, zelňačka, trdelník, susšené hrušky, punč i sklenka francouzského vína chutnaly skvěle.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pozoruhodná je samotná - v letech 1999 až 2002 vnitřně rekonstruovaná - budova Muzea východních Čech, a to jak při pohledu z venku, tak i ve svých interiérech. Geniální detaily Jana Kotěry doplňují např. okenní vitráže Františka Kysely a od roku 1931 zdobí kopuli ve druhém patře čtyři mozaiky malíře Josefa Nováka, které vznikly podle kreseb Jana Preislera. Nelze se proto nijak divit, že královéhradecká muzejní budova byla v roce 1995 prohlášena za národní kulturní památku.

Ostatní informace

V Muzeu východních Čech je otevřeno denně mimo pondělí, a to od 9,00 do 17,00 hod. Za vstupné, které platí na všechny expozice a výstavy, zaplatíme 50,- Kč (snížené 20,- Kč, rodinné 100,- Kč) a k dispozici jsou, samozřejmě, také různé publikace, pohlednice a upomínkové předměty.

Poslední aktualizace: 17.3.2016
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech

Hradec Králové - Okresní dům
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové…
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města…
0.1km
více »
Hradec Králové - Bílá věž
Hradec Králové - Bílá věž
Rozhledna
Bílá věž je společně s chrámem Sv. Ducha dominantou Hradce Králové. Původně měla být postavena jako zvonice, protože zvon Augustin,…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrté…
0.1km
více »
Hradec Králové - kaple sv. Klimenta
Hradec Králové - kaple sv. Klimenta
Kaple
Kaple sv. Klimenta, kterou najdeme v těsném sousedství Bílé věže, je některými kronikáři pokládána za jeden z nejstarších kostelů v…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS…
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem…
0.1km
více »
Hradec Králové - 6 dnů na přelomu roku 2023/2024: 2. den - odpoledne - Salon republiky – 1. část: ulice Československé armády, Eliščino nábřeží, Smetanovo nábřeží; Žižkovy sady (kostel sv. Jana Nepomuckého); Úzká ulice; pivnice pivovaru Pivovarské domy
Hradec Králové - 6 dnů na přelomu roku 2023/2024: 2. den - odpoledne - Salon republiky – 1. část: ulice Československé armády, Eliščino nábřeží, Smetanovo nábřeží; Žižkovy sady (kostel sv. Jana Nepomuckého); Úzká ulice; pivnice pivovaru Pivovarské domy
Cestopisy
Sobota 30. 12. 2023 - odpoledne Dopoledne jsme si prošli procházk…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým…
0.1km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem…
0.2km
více »
Na prohlídce Muzea východních Čech
Na prohlídce Muzea východních Čech
Cestopisy
Krásné historické centrum Hradce Králové jsme opustili na konci ulice V Kopečku a další ulicí pojmenovanou po slavném českém histori…
0.2km
více »
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška…
0.2km
více »
Hradec Králové - zpívající schodiště
Hradec Králové - zpívající schodiště
Zajímavost
Zpívající schodiště, resp. zpívající stromy se nachází v sousedství…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku  29.9.2012 Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na…
0.2km
více »
Hradec Králové - pedagogická fakulta
Hradec Králové - pedagogická fakulta
Dům, budova
Budova dnešní pedagogické fakulty se nachází na náměstí Svobody v centru…
0.2km
více »
Východní Čechy
Východní Čechy
Město
Hradec Králové Ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Orlice se…
0.2km
více »
Hradec Králové - pozůstatky vojenské pevnosti - Batardo na Eliščině nábřeží
Hradec Králové - pozůstatky vojenské pevnosti - Batardo na Eliščině nábřeží
Pevnost, opevnění
Batardo je dochovaný prvek z dob hradecké pevnosti. Jedná se o 3 m vysoký a 2 metry široky kuželovitý sloup zakončený Kamennou…
0.2km
více »
Hradec Králové - Regio centrum Nový pivovar (bývalý pivovar)
Hradec Králové - Regio centrum Nový pivovar (bývalý pivovar)
Dům, budova
Areál bývalého pivovaru v Hradci Králové začal být budován v letech 1844 –…
0.2km
více »
Hradec Králové - Tylovo nábřeží
Hradec Králové - Tylovo nábřeží
Ulice
Hradecké Tylovo nábřeží se nalézá na pravé straně toku Labe. Ohraničeno je…
0.2km
více »
Hradec Králové - kostel  sv. Jana Nepomuckého
Hradec Králové - kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel
Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí v místech, kde stával královský hrad …
0.2km
více »
Hradec Králové - Mariánský morový sloup
Hradec Králové - Mariánský morový sloup
Pomník
Barokní morový sloup - jedna z dominant Velkého náměstí. S jeho stavbou…
0.2km
více »
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna…
0.2km
více »
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Odpočinkové místo
Jižní terasy v Hradci Králové najdete nad Komenského ulicí, mezi Bono…
0.3km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
0.5km
více »
zavřít reklamu