Kolem Sázavy/Rataje-Sázava/

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Jedeme hlavně vlakem po trase posázavského pacifiku. Trasa se dá využít v obou směrech.

Jedeme kolem řeky Sázavy do Ratají nad Sázavou, odtud pěšky do městečka Sázavy.

Jedeme poznat krajinu kolem Sázavy, známé i méně známé hrady a zámky.

Alternativně je možné projet trasu autem. Cyklisté mohou vzít do vlaku sebou kola.

Za čím jedeme?

Přijedeme vlakem na zastávku Rataje nad Sázavou/1. zastávka/ a mírně do kopečka přijdeme k dolnímu hradu Pirkštejnu - vypadá spíše jako hláska a je připojen k místní farnosti. Odtud přijdeme na náměstíčko, zde je možné se občerstvit v místní hospodě/langoš, hranolky/. Nad náměstím je bývalý horní hrad, přestavěný na zámek. Zámek v duchu renesance, v žalostném stavu koupila obec a sídlí tu i obecní úřad a infocentrum/bohužel bylo zavřené/. My jsme se nechali okouzlit slunečními hodinami a malbami, které volají po obnově. Každoročně v létě je zde pořádána taneční škola. Nyní je na zámku nově otevřeno i muzeum a již zde probíhají pravidelné prohlídky.

Krátce je zrekonstruovaná studánka a kaplička sv. Prokopa V Lázních - poutní místo.

Projdeme branou zámku a pokračujeme dále, mineme v bývalé zámecké zahradě dětské hřiště pěkně upravené a pak pokračujeme. Procházíme zvlněnou krajinou směrem k Talmberku, který je podle průvodců zřícenina hradu. Podle nás je Talmberk, jeho válcovitá věž a hradní oblouk- zahradní doplněk. Pozemek se zříceninou je v soukromém vlastnictví a Talmberk se nachází vlastně na dvorku. Úzkou pěšinkou podél domků můžeme dokola obejít zříceninu a pozorovat zbytky kamenů z hradu v zahrádkách. Odtud se již vydáváme zpět směrem k řece i městu Sázava.

Když se blížíme k Sázavě, míjíme chaty a rekreační zařízení. Dorazíme k jezu, kde je vhodná přestávka pro oddech a pozorování řeky. Pak již jdeme do města, navštívíme zdejší infocentrum, abychom zjistili, co se aktuálně děje a pak jdeme obdivovat stavbu Sázavského kláštera s barokním kostelem sv. Prokopa, jeho zajímavou historii i zvláštní atmosféru.

Více na www.klaster-sazava.cz

Po prohlídce je možné se ve městě občerstvit, nedaleko kláštera je restaurace s velkou zahrádkou.

Pak je třeba vyrazit zpět, pojede-li vlakem vyjděte hledat zastávku Sázava s předstihem, je to docela dobrodružství ji najít, vyšplhat se k ní a věřit, že tu opravdu zastaví vlak a že je to opravdu zastávka. Na konec jsme se vlaku dočkali a opravdu zastavil. Tak ať Vám to také vyjde!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení : hospoda v Ratajích nad Sázavou, na náměstíčku, čistá a obsluha rychlá, po cestě nic nenajdete ani v Talmberku, takže svačinky a pití sebou, ve městě Sázava několik možností, obchod, restaurace

Ubytování jistě by nebyl problém v Sázavě i okolí. Vlastní zkušenost nemáme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Útulné a klidné Rataje s pěknými výhledy do krajiny, zajímavý Talmberk, odpočinek u jezu, kde jsme si chladili ušlé nohy. Pak rozlehlá stavba kláštera a kostela v Sázavě a s odstupem času dobře vzpomínáme i na hledání zastávky v Sázavě. Avšak v daném okamžiku se nám to opravdu nelíbilo.

Mohlo by být nějaké občerstvení po cestě, alespoň otevřený obchůdek.

Ostatní informace

Vstupné jsme platili pouze do kláštera, bohužel už nevím přesně kolik?

Nyní činí vstupné plné 70,-Kč, snížené 45,-Kč, rodinné 180,-Kč

Teď bude ještě vstupné do muzea v Ratajích, prohlídky jsou v celou hodinu a nyní je opravena část zámku a je zde také umístěno dřevorubecké muzeum. Rekonstrukce zámku má být hotova letos t.j. 8/2011.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rataje nad Sázavou
(vzdálenost od místa: 0.13 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kolem Sázavy/Rataje-Sázava/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace