Klostermanova rozhledna na Javorníku

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Klostermanova rozhledna na Javorníku
Klostermanova rozhledna na Javorníku
lupa

Klostermanova rozhledna se sice nenachází v turisticky nejatraktivnější části Šumavy, nicméně pro její pozoruhodnost ji určitě doporučujeme navštívit každému, kdo zavítá do oblasti kolem Kašperských hor. Je to s podivem, ale v době protektorátu Čechy a Morava byl právě Javorník naší nejvyšší horou.

Za čím jedeme?

Pohled z Klostermanovy rozhledny
Pohled z Klostermanovy rozhledny
lupa

Na rozhlednu vyrazíme z vesničky Javorník. Zaparkovat můžeme buď na hlídaném parkovišti v centru obce, mnoho lidí ovšem parkuje při vjezdu do obce směrem od Nezdic. Tuto variantu jsme zvolili i my. Z obce jsme vyšli po modré turistické značce, kde nás hned na počátku výletu zaujala socha velkého milovníka Šumavy Karla Klostermana. S jeho citáty se setkáme v mnoha jejích částech, zde se ovšem můžeme seznámit rovněž s jeho podobou…J Následuje mírný výstup okolo místní sjezdovky, kde nás zhruba po 700 metrech zaujme Kaple sv. Antonína, o které se více dočtete např. zde. Od kapličky stoupáme okolo další sjezdovky. Ačkoliv to zní možná divně, celkově můžeme stoupání označit stupněm velmi mírným. Po celkově zhruba 1 500 metrech dorazíme k rozhledně.

Na rozhlednu nás dovede celkem 197 schodů, které nám umožní z 30 metrové výšky zhlédnout většinu významnějších kopců Šumavy. Pohlédnout můžeme rovněž do českého vnitrozemí.

Výhled z Klostermanovy rozhledny
Výhled z Klostermanovy rozhledny
lupa

Původní rozhledna z roku 1958 byla přitom zhruba poloviční, kam sahala lze snadno odhadnout dle tvaru rozhledny. K nástavbě rozhledny došlo v roce 2003, příčinou byl zejména lesní porost, který přerostl původní rozhlednu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Při výletu jsme nevyužili žádných ubytovacích ani stravovacích služeb.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z rozhledny se každému nabízí nádherný výhled do okolí a to nejen na Šumavu, ale i směrem do vnitrozemí.

Ostatní informace

Vstupné na rozhlednu činí 30 Kč pro dospělého, 20 Kč pro studenty a 10 Kč pro důchodce a děti od 6 do 15 let. Rozhledna je otevřena za pěkného počasí od 9 do 18 hodin.Další informace

Hodnocení:
3311. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bohumilice v Čechách
(vzdálenost od místa: 11.78 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Klostermanova rozhledna na Javorníku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace