Klatovská hůrka.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Klatovská hůrka, rozhledna
Klatovská hůrka, rozhledna
lupa

Malým výletem na Klatovskou hůrku jsme vyplnili skoro dvouhodinové čekání na přípoj do Domažlic. Její nadmořská výška je 498 m a dnes na vrcholu stojí zbytky kostela sv.Anny, ve kterých je vestavěna rozhledna. Ke škodě turistů je objekt uzavřen. Okolní les má parkovou úpravu již od roku 1919. Je zde i naučná stezka, na které je několik informačních tabulí. I když se jedná o menší lokalitu, je toho k vidění hodně.

Za čím jedeme?

Boží muka na východním svahu
Boží muka na východním svahu
lupa

Již od roku 1331 zde stál gotický kostel. Ten byl v letech 1712 až 25 barokně upraven a později, na příkaz císaře Josefa II, zrušen. V roce 1887 byla v troskách postavena rozhledna.V roce 1969 je provedena vyhlídková přístavba. Rozhledna byla přístupná až do poloviny 90 let. V současné době jsou zdi kostela opraveny a možná se turisté dočkají i otevření rozhledny. Nedaleko je umístěn objekt vodárny. V přilehlém parku roste asi 20 druhů převážně domácích dřevin. Vyniká zde několik jedinců douglasky s výškou nad 40 metrů.Na západním svahu stojí barokní kostel sv.Martina s malým hřbitůvkem z poloviny 18. století. Byl vybudován na základech opevněného gotického kostela. Asi 100 metrů níže je nádherná vyhlídka na západní část Šumavy, pohoří Hoher - Bogen v Německu a kseveru vidíme několik kopců, z nichž je nejvyšší Doubrava ( 727 m.n.m.). Z východního svahu je pěkný pohled na Klatovy. Hezká jsou kamenná boží muka na začátku naučné stezky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Klatovy jsou město pohostinné s velkým výběrem hospůdek i větších restaurací, a ani s ubytováním tady nejsou problémy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klatovská hůrka, informační tabule
Klatovská hůrka, informační tabule
lupa

Líbil se nám výhled na okolní hory, i když viditelnost nebyla nejlepší. Obrovské douglasky v přilehlém parku se tak často nevidí. Hezky upravené a pohodlné cesty. Rozčarováním byly poničené informační tabule, ale s tím se moc dělat nedá. Nepřístupná rozhledna je také k ničemu a navíc z ní musí být nádherný výhled.

Ostatní informace

Ušli jsme od nádraží a zpět asi 4 km. Vše je na mapě KČT č 64 Šumava - Železnorudsko.

Na výlet vlakem

Klatovská hůrka, cesta k rozhledně
Klatovská hůrka, cesta k rozhledně
lupa

Klatovy jsou železničním uzlem. Kříží se zde tratě č. 183 Plzeň - Železná Ruda - Alžbětín a č. 185 Horažďovice - předměstí - Domažlice. Nebyla by na škodu pro turisty úprava vlakového spojení na trati č. 185. Alespoň o víkendech by se mohlo odstranit dlouhé čekání při cestě z Horažďovic - předměstí do Domažlic a zpět. Současný stav moc turistice nepomáhá. I když na druhé straně, bychom nebyli na Klatovské hůrce.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Klatovská hůrka.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace