Kladská - oáza ticha a pohody

Tipy na výlet, Slavkovský les, Doupovské hory
Kam a jak jedeme?

kladský rybník je opravdovou perlou zdejší přírody
kladský rybník je opravdovou perlou zdejší přírody
lupa

Osada Kladská je se svými 70 obyvateli opravdu místem, kde naleznete to, co nám v naší uspěchané moderní době tolik chybí - ticho, klid a pohoda. Osobou, která má na vznik osady největší zásluhu, je kníže Schönburg - Waldburg, který v roce 1875 zakoupil zdejší panství a v letech 1875 - 1876 nechal zbudovat nejen lovecký zámeček, ale i v tehdejší době druhou největší honitbu v Čechách. Dodnes je tato stavba dominantou osady a nabízí možnost ubytování po celý rok. I honitba se těší oblibě mezi lovci.

Za čím jedeme?

I takový pohled se nabízí z loveckého zámečku
I takový pohled se nabízí z loveckého zámečku
lupa

Důvodů proč navštívit tento půvabný kout Slavkovského lesa je hned několik. Samozřejmě je to osada samotná, s půvabným, již zmiňovaným loveckým zámečkem. Pozoruhodná je nádherná krajina a hluboké, tiché lesy obklopující Kladskou. Zajímavý je i park a arboretum cizokrajných dřevin, o jejichž vznik se zasloužil již zmiňovaný kníže Schönburg - Waldburg. Jistě Vám nebude činit potíže, obětovat pár kroků navíc a zajít na úpatí vrchu Lysina, kde v záplavě kvetoucích rododendronů, sní tento pozoruhodný člověk svůj věčný sen. Na dohled milovaných míst nechal vybudovat hrobku, kam byl na konci roku 1936 uložen. Budiž mu připsáno k dobru, že nepropadl velikáštsví jiných aristokratů a vystačil si s prostou hrobkou, která nijak nenarušuje prostou krásu okolní přírody. Co rozhodně při Vaší návštěvě nemůžete vynechat, je Kladský rybník, po jehož obvodu prochází naučná stezka, začínající a končící před zámečkem. Jednotlivé informační panely Vás seznámí s místní faunou i flórou, po vzorně udržovaném povalovém chodníku projdete travnatým "mořem", z něho budete moci obdivovat květenu na okolních lukách, obdivovat krásu vodních kosatců, i prostý půvab okolních porostů. Jako kdybychom byli na Šumavě či v sibiřské tajze - takový dojem bude ve Vás možná vzbuzovat pohled na tato místa. A není se čemu divit! Kladský rybník totiž zalavuje jižní okraj 150 hektarového rašeliniště Tajga, které je největší z pěti místních rašelinišť a k němuž vede naučná stezka. A stranou pozornosti by nemělo zůstat významné technické dílo - Dlouhá stoka, která vychází právě ze zdejšího rybníka. Po staletí zásobovala okolní cínové doly vodou na pohon těžních strojů a na zpracování vytěžené suroviny. Od Dlouhé stoky nás necelé 2 kilometry dlouhá stezka zavede zpět do osady. V okolí Kladské se nachází další, byť podstatně menší rašeliniště, do kterých je však vstup zakázán.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po zdejších loukách se prohání desítky podobných motýlů
Po zdejších loukách se prohání desítky podobných motýlů
lupa

Se stravováním není na Kladské velký problém. Pouze je třeba myslet na to, že obě zdejší restaurace, nabízejí nejčastěji pokrmy ze zvěřiny, čemuž patřičně přizpůsobují i své ceny. Přesto jsme nalezli na jídelním lístku třeba dršťkovou polévku, plíčky na smetaně, bramboráky se zelím či smaženého pstruha za přijatelné ceny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skutečné vlnobití připomíná tato travnatá louka
Skutečné vlnobití připomíná tato travnatá louka
lupa

Co je obrovskou devizou tohoto místa je klid, který tady všude vládne. Je tu jen pár domků a provoz na silničce spojující Kladskou s Mariánkami a Lázněmi Kynžvart je minimální. a tak povětšinou jen šumění větru v korunách stromů a zpěv ptactva doprovází váš pobyt v těchto místech.

Ostatní informace

Půvabný zámeček je dominantou Kladské
Půvabný zámeček je dominantou Kladské
lupa

Velkou devizou je to, že tu nikde neutratíte ani korunu za nějaké vstupy. Přírodní rezervace, hrobka, ...... nejsou nijak zpoplatněny. Žádné poplatky za parkování po nás nikdo nechtěl ani na zdejším parkovišti.

Na výlet vlakem

Vlak se příliš využít nedá. Nejbližší stanice je v Lázních Kynžvart nebo v Mariánských Lázních. Pro zbytek cesty je třeba využít svých nohou, bicyklu, nebo autobusové linky spojující láze%nské město s Kladskou.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Kladská - oáza ticha a pohody

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace