K zámečku v Lobkovicích a podél Labe do Kostelce nad Labem

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Dny se pomalu krátí a je čas i na kratší vycházky. Na jednu takovou nenáročnou vycházku v okolí Labe vás zvu.

opuštěný lom za obcí Kojetice
opuštěný lom za obcí Kojetice
lupa

Přibližně deset kilometrů dlouhou vycházku zahájíme v Kojeticích, kam se dá dojet vlakem nebo příměstským autobusem. Zelená turistická značka nás provede obcí, za kostelem zatáčí prudce vlevo a vede nás do úzkého pásu porostu za obcí. Mineme hřbitov a opuštěný lom. Pěšina nás dovede na okraj Lobkovic, přejdeme železniční trať a silnici a dojdeme ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, u kterého stojí samostatná zděná barokní zvonice. Na malém hřbitůvku v okolí kostela je při jižní zdi rodinná hrobka Františka Palackého, který jistý čas bydlel v nedalekém zámku. Ve výklenku hrobky je umístěna socha Spasitele.

překážková dráha v lese za Kojeticemi
překážková dráha v lese za Kojeticemi
lupa

Od kostela nás zelená značka přivede na levý břeh Labe a pokračuje proti jeho proudu. O tom, že hrady nestály vždy jen na kopcích jsem se zmínil již při vycházce na hrad Mydlovar. I zde, ve zdánlivě naprosté rovině stála nejdříve tvrz poprvé připomíná roku 1403, později hrad přestavěný na zámek. Zámek je nepřístupný a o jeho dnešním stavu si můžete udělat obrázek sami. Na někdejší mnohaletý pobyt historika a politika Františka Palackého upozorňuje informační panel stojící vedle kostela v Lobkovicích. Přesto se kousek kolem zámku projděte, třeba narazíte i na původní koryto Labe.

kostel v Lobkovicích
kostel v Lobkovicích
lupa

Od zámku pokračujeme stále po zelené značce po levém břehu klidně plynoucího Labe. V okolí se nachází lužní les. Pěšina nás vede kolem obce Jiřice do Kostelce nad Labem, jehož historické jádro je od roku 2003 městskou památkovou zónou. Na budově městského úřadu stojícího v rohu rozsáhlého náměstí je umístěna pamětní deska známé operní pěvkyně Terezie Stolzové. Další zajímavostí je, že ve zdejším kostele uzavřeli manželství rodiče známého básníka Petra Bezruče. Jinak si Kostelec nad Labem žije poklidným životem. Z náměstí se vrátíme autobusem domů.

Za čím jedeme?

Navštívíme místo pobytu jedné z nejdůležitějších postav českého národního obrození Františka Palackého. Projdeme se klidnou krajinou v okolí Labe.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

výklenek hrobky Františka Palackého
výklenek hrobky Františka Palackého
lupa

Vzhledem k délce výletu si vezměte vše sebou. V centru Kostelce nad Labem snad kromě cukrárny, mnoho příležitosti k občerstvení není. Až směrem k vlakové stanici narazíte na pár příležitostí k občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavá stavba zámečku, původně hradu, na břehu Labe. Pěkná klidná procházka podél toku Labe.

Ostatní informace

Zámeček je nepřístupný veřejnosti. K návštěvě kostela a hrobky Františka Palackého je vhodné zvolit dobu bohoslužeb, jinak se do uzamčeného areálu hřbitova nedostanete.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu K zámečku v Lobkovicích a podél Labe do Kostelce nad Labem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace