K přírodnímu koupališti na jihu Brna

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Koupaliště se nachází v blízkosti nového cyklomostu přes řeku Svratku, v pozadí jako orientační bod vyhlídková věž Komec
Koupaliště se nachází v blízkosti nového cyklomostu přes řeku Svratku, v pozadí jako orientační bod vyhlídková věž Komec
lupa

Při současných parných dnech se vydáme kam jinam než na koupaliště. To dnešní se nachází v rekreačně sportovním areálu městské části Brno-jih na Hněvkovského ulici v blízkosti toku řeky Svratky v místech, kde ji přetíná smělým obloukem nový cyklomost.

Za čím jedeme?

Pohled na areál koupaliště, v pozadí věže brněnské katedrály
Pohled na areál koupaliště, v pozadí věže brněnské katedrály
lupa

Nejedná se o běžné koupaliště, ale o tzv. biotop. Ten je vybaven systémem přírodního čištění vody ke koupání. Voda je zde čištěna pomocí rostlin, řas a mikroorganismů, které jsou uloženy ve štěrkovém podloží. Tato část je umístěna v předpolí koupací části. Zdrojem vody pro koupací biotop jsou dvě stávající studny. Přírodní koupaliště tvoří uzavřený okruh, ve kterém voda cirkuluje pomocí čerpadel. Pro cirkulaci je voda z bazénu odebírána jak pomocí bočních skimmerů, tak i z filtračních zón umístěných pod pláží. Veškerá voda protéká přes čistící zónu, kde dochází k biologickému čištění vody. Čistící zóna je spádově navržena tak, aby voda protékala gravitačně zpět do bazénu, přes potok spojující čistící zónu a bazén. Koupací část má bazén ve tvaru oválu o celkové ploše 2750 m². Ten je rozdělen na plaveckou a neplaveckou část. Část pro neplavce má hloubku od 1 do 1,5 m, plavecká část pak 2 - 3 m. S bazénem je propojeno brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4 m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky jako je klouzačka, houpačka a hříbek. Součástí jsou i dostatečně velké travnaté plochy pro slunění. Kapacita tohoto přírodního koupaliště je 900 osob.

Jinak se jedná se asi o nejteplejší venkovní koupaliště v Brně, celé odpoledne se pohybovala teplota vody na 28°C.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Drobné občerstvení je v areálu koupaliště, další občerstvovací zařízení se pak nacházejí podél zdejší cyklostezky procházející kolem toku řeky Svratky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled na areál koupaliště
Pohled na areál koupaliště
lupa

Celý areál mne mile překvapil svoji ojedinělou koncepcí. Voda má zde nezvykle zelenkavou barvu. Tak jako voda termální má zvláštní lehký zápach, ale ne po starotřetihorním moři, ale spíše po bahnitých rákosinách, který asi získává při čištění na biotopu.

Ostatní informace

Přední část koupaliště s nižší hloubkou vody
Přední část koupaliště s nižší hloubkou vody
lupa

Vstupné: Dospělí 80,- Kč, Děti do 6-ti let zdarma, Děti od 6 do 15 let 40,- Kč, Studenti, senioři od 65ti let, ZTP 50,- Kč, Rodiny až s třemi dětmi do 15-ti let 160 Kč. Vstupné po 16 hodině je poloviční (netýká se ale rodinného vstupného). Skříňka je zdarma (vratná záloha na klíč 200,- Kč).

Provozní doba koupaliště: červen a září - pondělí-neděle od 10 do 20 hodin, červenec a srpen - pondělí-neděle od 9 do 20 hodin.

Uvnitř areálu jsou stojany pro kola, skříňky lze využít i pro úschovu bruslí.

Před areálem je parkoviště pro 50 vozidel.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za sportem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Horní Heršpice
(vzdálenost od místa: 0.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K přírodnímu koupališti na jihu Brna

22.07.2015 12:28
Parádní místo pro odpočinek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace