K Jedlovským vodopádům

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Začátek stezky
Začátek stezky
lupa

Když jsme odjížděli z Janova nad Nisou, kde jsme trávili týdenní dovolenou, spojenou s poznáváním krás Jizerských hor, nemohli jsme se jen tak navrátit do svých domovů bez toho, aby jsme se s touto čarokrásnou krajinou jak se patří nerozloučili a neučinili tak jakousi symbolickou tečku za našim pobytem. Nakonec, nějaké náměty na trasy výletů zůstaly ještě nevyužité a po krátkém uvažování jsem navrhl, že bychom se mohli zajet podívat na Jedlovské vodopády, nacházející se nedaleko Josefova Dolu.

Potok
Potok
lupa

Vyrazili jsme po trati Janov n.N. - Hrabětice - Karlov -Josefův Důl. Silnička sice vedla krásnou krajinou, ale jako naschvál tudy zrovna vedl cyklistický závod, takže to byla docela stresující jízda. Najít v Josefově Dole značenou turistickou cestu bylo trochu obtížné, nakonec jsme se museli doptat u místních domorodců, kteří nás nasměrovali k nádraží ČD v místní části Antonínově. Konečně jsme objevili kýženou modře značenou cestu, která nás zavedla k místu zvanému Lesní brána. Na okraji lesa se nacházelo malé parkoviště a odtud jsme vyrazili vzhůru Jedlovským dolem.

Za čím jedeme?

Jedlovský potok
Jedlovský potok
lupa

Jedlovský potok, který proteká dolem,pramení v náhorní planině v rašeliništích Na Čihadle. I když je potok až neuvěřitelně průzračný, přeci jen mu rašeliniště dodávají slabě medový nádech. Potok, v podobě horské bystřiny se prodírá dravě mezi žulovými kameny, aby se pak vlil do řeky Kamenice. Velká část nádherného údolí o rozloze 12 ha, byla prohlášena přírodní rezervací.Cesta, která je zároveň i naučnoustezkou, nás provází hustým, vzrostlým lesním porostem na zurčícím tokem, který na mnoha místech tvoří peřeje a kaskády. I je opravdu krásná, romantická procházka, i když výstup vzhůru po cestě plné kamenů a kořenů, je místy docela náročný, přesto skýtá nezapomenutelné zážitky. První větší kaskádovitý vodopád má tajemný název Pekelná tůň. Zde se nachází i první odpočívadlo,odtud se rokle poznenáhlu rozšiřuje, říčka je čím dál dravější, až se dostaneme k Velkému Jedlovskému vodopádu, opravdově chloubě v beztak magické krajině. Voda tu spadá z výšky asi 5 metrů, tvoří vlastně dva vodopády a několik dalších menších kaskád. Nemohli jsme se vynadívat na tu krásu a ač bylo opravdu velké vedro, chladná vodní tříšť zde tvořila velice příjemnou osvěžující atmosféru. Pod vodopádem se tvořila lomem slunečních paprsků krásná duha.

Cesta nad údolím
Cesta nad údolím
lupa

Nad vodopádem říčka zvolna protékala mezi balvany a tvořila průzračná jezírka a tůňky, kde se několik odvážlivců i vesele cachtalo v neuvěřitelně ledové vodě. Odtud se dá pokračovat dále po modré tzv. Mořskou cestou, až k zmiňovanému rašelništi Na Čihadle, nacházejícího se pod druhou nejvyšší horou Jizerou ( 1122m.nm.). My jsme se ale vrátili stejnou cestou zpátky k parkovišti u Lesní brány. Celkem jsme sice ušli sotva 3km, ale byla to úchvatná procházka po malebné části Jizerských hor.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nedaleko Lesní brány se nachází stánek s občerstvením, ale my jsme se vrátili zpátky do Hrabětic, kde jsme chutně pojedli v restauraci a penzionu Arnika.

http://www.penzionarnika.cz/Restaurace.aspx

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jedlovský potok
Jedlovský potok
lupa

Jedlovské vodopády určitě stojí za návštěvu. Je to krásné, přímo realaxační místo, procházka okolo vodopádu není dlouhá, v pohodě jí zvládnou i malý caparti, snad jenom cesta s kočárkem může být místy náročná.

Ostatní informace

Jako ve většině míst Jizerských hor, ani zde nehrozí žádné vstupné,- alespoň prozatím. Přesto je tento výlet po stránce krás zde nalezených k nezaplacení.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K Jedlovským vodopádům

09.09.2013 21:37
Opravdu krásné místo, poprvé jsem kolem vodopádů chtěli jet na kole, ale to nejde. Po podruhé jsme šli pěšky a to už bylo v pohodě. Honza
10.09.2013 16:13
Jizerské hory jsou už dlouho předlouho mým "tajným snem", ale jejich návštěva je stále kvůli jiným restům v nedohlednu. Díky za hezký článek a zajímavé fotografie.
10.09.2013 07:09
Pane Karle ani nevíte, jak jste mě oblažil dušičku, ty fotky, kterými jsem se teď "procházela",to jsou tak nádherná místečka blízká mému srdci,opravdu nádherný kousek přírody....tam bych se i krásně osvěžila vodičkou, neboť studená voda, to je moje oblíbená při ranním vstávání.Člověk hned lépe vykročí do nového dne....vskutnu nádherné místo! Díky! Míla
Re:
10.09.2013 17:49
Vřele doporučuji, opravdu to stojí za to. Měl jsem strach, že tamní ledová voda mě zchromí úplně, ale kam se hrabou Piešťany.
04.01.2014 05:20
To je jedno z mých nejoblíbenějších míst na světě!
Re:
04.01.2014 08:40
Ani se vám nedivím. Byl jsem tam prvně a hluboce mně toto místo přirostlo k srdci a určitě se tam budu vracet.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace