Jižním Křivoklátskem

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Kostel sv. Jana křtitele na Velízu
Kostel sv. Jana křtitele na Velízu
lupa

Křivoklátsko - krajina pro většinu z nás spojená s hradem Křivoklát a jeho nejbližším okolím. CHKO Křivoklátsko to je však i oblast severně od Zdic, kam jsme se při tomto výletu vydáme.

Za čím jedeme?

Výhled z rozcestí Hřeben
Výhled z rozcestí Hřeben
lupa

Naše cesta začíná na zdickém nádraží, odkud se po modré značce, a obec Knížkovice, dostaneme na rozcestí Hřeben. Z tohoto rozcestí se nám nabízí první pěkný výhled do krajiny a to směrem k Českému krasu. Z Hřebene jdeme dál po zelené značce na rozcestí V Potocích, zde přejdeme na značku žlutou a pokračujeme ke skalní vyhlídce Vraní skála. Když na na vyhlídku vyšplháme, odměnou je nám krásný kruhový výhled na okolní krajinu. Dalším významným cílem na naší cestě je hradiště Velíz nad obcí Kublov. K němu se dostaneme, když půjdeme stále po žluté . K hradiště Velíz, které bylo snad osídleno již za Keltů se váže i jedna z přemyslovských legend. Právě zde měl být svojí družinou osvobozen kníže Jaromír, kterého předtím zajali bojovníci rodu Vršovců. Jaromír zde měl poté nechat vystavět první kapli, na jejíž základech byl posléze postaven kostel Sv. Jana Křtitele. Z hradiště pokračujeme dále do obce Kublov, která je rodištěm Josefa Leopolda Zvonaře. Toto jméno mnohým, stejně jako mě asi moc neřekne, ale kdo z nás by neznal píseň "Čechy krásné, Čechy mé", k níž tento zdejší rodák napsal slova. Na naší další cestě se stále budeme držet žluté značky a ta nás zavede do malebného údolí Kublovského potoka. které je právem nazýváno Údolím ticha. Po žluté značce pak dojdeme do obce Březová a po jejím projití už vidíme další cíl, posléze i cíle, naší cesty. Jedná se o hrady Žebrák a Točník. Oba dva Hrady, které jsou spojeny hlavně se jménem krále Václava IV. se určitě vyplatí navštívit. Z rozcestí Točník-pod hradem se pak vypravíme po modré k samotné obci Žebrák. Zde na náměstí, které vévodí kostel sv. Vavřince, můžeme navštívit místní muzeum, které je pobočkou Muzea Českého krasu v Berouně. Z Žebráku pak dojdeme po modré značce na nejbližší železniční stanici v okolí, do obce Praskolesy, kde naše putování končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě moc šancí na občerstvení není. Až v závěru putování je možno se osvěžit a něco pojíst v obcích Točník nebo Žebrák.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná příroda a nádherné výhledy do ní. To se nám nejvíce líbilo. Úplně nejlepší pak byl výhled z Vraní skály a i cesta na skalní vyhlídku samotnou je celkem zážitek.

Ostatní informace

Příroda vstup volný.

Vraní skála
Vraní skála
lupa

Hrad Žebrák otevřeno: duben, květen, červen a září o sobotách, nedělích a svátcích od 10-16 hod., v květnu a září do 17 a v červnu do 18 hod. o Prázdninách otevřeno denně 9-18 hod. Vstupné 30 a 15 Kč.

Vraní skála
Vraní skála
lupa

Hrad Točník otevřeno: březen a říjen o sobotách, nedělích a svátcích 10-16 hod. Duben a září denně 10-17 hod. Květen denně 10-18 hod. Červen, červenec a srpen denně 9-18. Vstupné 70 a 50 Kč.

ZAVÍRACÍM DNEM NA OBOUCH HRADECH JE PONDĚLÍ.

Muzeum Žebrák je otevřeno od května do září od 9-17 hod, vstupné 30 a 16 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zdice
(vzdálenost od místa: 7.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jižním Křivoklátskem

25.07.2014 12:09
Pěkný výlet. Také bych se tam někdy rád dostal. A život tak rychle utíká.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace