Jizerka - protržená přehrada - Desná

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Při tomto putování jsme se vypravili na místo, kde se stala jedna z největších tragédií v novodobých dějinách Jizerských hor.

Protržená přehrada
Protržená přehrada
lupa

Výlet jsme začali na tanvaldském autobusovém nádraží, které je hned u vlakového, a odsud jsme se nechali cyklobusem vyvézt až na Jizerku. POZOR: TOTO SPOJENÍ JE V PROVOZU JEN V LETNÍ TURISTICKÉ SEZÓNĚ, takže toto je vlastně tip na výlet až na jaro. Z parkoviště nad Jizerkou jsme pak pokračovali po červené značce a kousek za Panským domem jsme přešli na značku žlutou směr Protržená přehrada. Po cestě je spousta krásných výhledů na Jizerky a z jednoho místa také moc pěkný výhled na vodní nádrž Souš. Po přejití toku Černé Desné, kde jsme se zaujetí pozorovali velké množství krásných pstruhů, je to již jen kousek k Protržené přehradě na Bílé Desné. Po obhlédnutí tohoto místa, které na člověka silně zapůsobí i díky dopodrobna popsané tragédii na informačních tabulích jsme pokračovali dále. Šli jsme po neznačené cestě kolem toku Bílé Desné, kolem skokanských můstků, kolem památníku obětí této tragédie až do Desné, kde jsme náš výlet ukončili a vlakem jsme se dopravili do výchozího bodu našeho putování, tj. na vlakové nádraží v Tanvaldu.

Za čím jedeme?

Protržená přehrada na Bílé Desné

Jizerka
Jizerka
lupa

Toto vodní dílo bylo vybudováno v letech 1912 až 1915 současně s vodní nádrží na Černé Desné. Obě vodní díla spojoval kanál, který měl umožňovat přesun vody z jedné přehrady do druhé. Obě přehrady měly sypanou hráz. A právě touto sypanou hrází si voda začala razit svou cestu 18.září 1916. Pramínku vytékající vody si všimli dva lesní dělníci a o svém zjištění ihned informovali hrázného. Ten nařídil okamžité otevření uzávěrů přehrady, ale pramen v hrázi nabíral na takové intenzitě, že se obsluha uzávěrů bála o své životy, z místa utekla a uzávěry zůstaly otevřeny jen z poloviny. Sedmdesát minut po nahlášení unikající vody z hráze se celá hráz protrhla a všechna voda se neřízeně valila do údolí. K ještě ničivějšímu efektu přispělo i to, že se nad Desnou voda prohnala pilou a vzala sebou i dřevo zde skladované. Ničivá vlna tím nabrala na ještě větší intenzitě. Tato katastrofa si vyžádala 62 lidských životů, zničila 33 domů, 69 stavení bylo poškozených. Bez střechy nad hlavou zůstalo tenkrát více jak 300 lidí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jizerka
Jizerka
lupa

Na cestu je dobré si vzít něco do batohu. Šance občerstvit se je na začátku putování na Jizerce, nebo až na jejím konci v Desné. My jsme se dobře občerstvili v restauraci u skokanských můstků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Místo, kde stála přehrada má své kouzlo. Informační tabule popisují dopodrobna tehdejší katastrofu a člověka až zamrazí, jaké to tenkrát muselo být pro celé údolí neštěstí.

Ostatní informace

Putování volnou přírodou není zpoplatněno.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 3.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jizerka - protržená přehrada - Desná

04.01.2014 05:16
Krásné, i když trochu smutné místo. My sem chodíme většinou z Josefova Dolu a pak pokračujeme na Jizerku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace