Jetřichovické vyhlídky

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Dnes již legendární okruh přes dominantní Jetřichovické stěny,patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v NP.České Švýcarsko(pochopitelně po boku Pravčické,Kamenice nebo Šaunštějnu).Podívejme se tedy na vyhlídky,které na okruhu dominují.Směrem od Jetřichovic je to Marinina skála dále Vilémina stěna a nakonec s kruhovým výhledem Rudolfův kámen.

Za čím jedeme?

lupa

Vyrážíme z Jetřichovic po naučné stezce Jetřichovické stěny(obnovené v létě 2012),poměrně zajímavým a vysilujícím výstupem k první vyhlídce.Marinina skála(nebo také vyhlídka) s dřevenou chatkou na samém vrcholu je symbolem Jetřichovicka.Už zdaleka je viditelná a její štít se týčí po boku skalních velikánů do vyšky zhruba 428m.n.m.Na samotný vrchol vystoupáme po schůdcích a žebříku po červené odbočce z naučné stezky.Z historických pramenů se dozvídáme o jménu a vzniku vyhlídky.V roce 1856 nechal na vrcholku postavit Ferdinand Bonaventura, 7. kníže Kinský chatku, která sloužila jako pozorovatelna protipožárním hlídkám. V devatenáctém století také získal kopec své současné jméno, když byl pojmenován po Marii Anně Kinské, manželce majitele panství. Předtím nesl kopec jméno Velký Ostrý (německy Grosser Spitziger).V roce 2005 chata na vrcholu shořela následkem nedbalosti návštěvníků, ale byla o rok později nahrazena chatou novou.

lupa

na další odbočce vystoupáme na vyhlídkovou plošinu Viléminé stěny.Samotná stěna se nachází pod Vyhlídkou a předchází ji masív skal Boruvčí kámen,Kužel a Slon.Dřívější název Černá stěna je dnes už skoro zapomenutý.Své nové pojmenování dostala stěna podle Vilemíny Kinské. Zpřístupněna byla v polovině 19. století a postaven zde altán ze dřeva v podobě poustevny. Altán tady sice už nestojí,ale výhledy jsou užasné.

lupa

Poslední vyhlídka je o zhruba 2km dále,přes rozcestí tur.cest Purkratickýles,odkud je možné volit variantu sestupu Na Tokáň(žlutá) a poté zpět do Jetřichovic(kombinace modré a žluté zn.)

lupa

Rudolfův kámen zvaný také Ostroh je 484 metrů vysoký. Od roku 1824 nese vrchol jméno Rudolfa knížete Kinského, který v tomto roce skálu navštívil a později zde nechal vybudovat přístřešek.Výstup vede po tesaných schůdkách a fixovaný žebříky.Na vrcholu je jedinečný kruhový výhled poskytující pohled také na sousední NP Saské Švýcarsko.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Já osobně doporučím,ale penziony Na Tokáni.Tři stylové penziony a hospůdky ve kterých se perfektně najíte a můžete také přenocovat.Na prvním penzionu(známější jako tur.chata Na Tokáni nebo u holand'an jsou zajímavé speciality v chlebové misce!!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prostě úžasné výhledy.Adrenalinové výstupy.Celkový dojem je jediněčný!!

Ostatní informace

lupa

Trasa naučné stezky Jetřichovické stěny vede až k České silnici-Vysoká Lípa.(viz http://www.turistika.cz/vylety/krajem-ceskeho-svycarska-2-dil-na-loupeznicky-hrad-ceskou-silnici).Tam se dá navázat na další turistické cíle.Další informace

Hodnocení:
2277. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rybniště
(vzdálenost od místa: 7.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jetřichovické vyhlídky

09.03.2013 11:30
nádhera

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace