Jeseník - Čertovy kameny - Zlatý Chlum - Rejvíz

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Město Jeseník - start pochodu
Město Jeseník - start pochodu
lupa

Další výlet s partou turistů byl do Jeseníku. Autobusem jsme dojeli do města Jeseník. Někteří šli hned do nejblžší zahradní restaurace na ranní kávu, ale postupně se všichni vydali po modré značce směrem přes park na Křížový vrch. Cestou jsme minuli několik pramenů u kterých jsme se občerstvili až jsme došli k restauraci na Křížovém vrchu. Byli jsme tam moc brzo, protože restaurace byla ještě zavřená a stejně hlavní místnost připravovali pro svatební hostinu. Tak jsem si koupil turistickou známku č.524, podívali jsme se do kostelíka a do okolí a potom jsme pokračovali dál po modré na rozcestí Křížový vrch. Tady naše skupina rozdělila. Část šla po červené značce k rozhledně na Zlatý Chlum a dále po modré na Čertovy kameny a z Čertových kamenů po žluté značce až na Rejvíz. Druhá skupina ( i já s manželkou a kamarády ) jsme na rozcestí Pod Křížovým vrchem zvolili zelenou značku a nejdříve jsme šli na Čertovy Kameny. Došli jsme na křižovatku s asfaltovou silnicí, Zelená vedla dále z kopce , ale my jsme šli po asfaltové cestě a za chvíli jsme narazili na žlutou značku a po ní jsme došli na Čertovy kameny. Nejdříve jsme zdolali skalní vyhlídku a pokochali se krásným rozhledem na kopce Jeseníků. Počasí nám přálo, takže jsme krásně vyděli Praděd a na druhou stranu až do Polska. Potom jsme se zastavili v restauraci na občerstvení a já si koupil další známku č.78. Další úsek cesty, který byl po modré značce nebyl tak dlouhý (1 - 1,5km) ale hodně strmý po kamenité cestě. Došli jsme k rozhledně Zlatý Chlum - turistická známka č.80. Vydali jsme se nahoru na rozhlednu, 110 schodů dřevěných a 35 schodů kovových. Stále bylo krásné počasí a tak výhledy byly překrásné. Pod rozhlednou jsme poseděli na lavičkách a posvačili a v restauraci něco málo dali
(někteří - Zlatochlumeckou bylinnou). Od rozhledny jsme se vydali 4,5km po červené značce přez Bílé skály, Chlapecké kameny a Bleskovec až do Rejvízu na rozcestí u hájovny. Tady jsme se kousek po modré vydali směrem k vstupu do rezervace Rejvíz ,kde jsem si koupil čtvrou známku dnešního dne s č.7 a potom naučnou stezkou až k Velkému mechovému jezírku. U jezírka jsme si na chvilku odpočinuli a vydali se na poslední 2km naučnou stezkou do Rejvízu k restauraci , kde na nás už čekal autobus. Ještě nám zbylo 1/2hod do odjezdu a tak jsme si dali pivko, vyfotili poslední zajímavosti a jeli domů.

Za čím jedeme?

Na této 15-16km trase jsou tři hlavní zajímavosti. Skalní vyhlídka Čertovy kameny, rozhledna Zlatý Chlum a Velké mechové jezírko v přírodní rezervaci Rejvíz.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Památník Priessnitze
Památník Priessnitze
lupa

Míst kde se můžete po cestě najíst nebo občerstvit je po celé trase několik. Nejdříve ty přírodní : cestou z Jeseníku narazíte na několik pramenů - Skalka,Anglický,Vousáčův,Karlův a další studánky. Jinak 1.restaurace po cestě je na Křížovém vrchu, potom na Čertových kamenech a taky restaurace u rozhledny Zlatý Chlum. Všude dostanete jídlo i pití. V cíli je pochopitelně taky restaurace.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Anglický pramen
Anglický pramen
lupa

Skalní vyhlídka Čertovy kameny je úchvatná a nedejte se odradit, když zespodu uvidíte řetězy a železné schůdky po kterých musíte stoupat nahoru. Dolu to jde trochu hůř, ale ten výhled opravdu stojí za to. Rozhledna Zlatý Chlum je moc pěkná kamenná stavba už z roku 1899. Jak jsme se dozvšdšli od "kastelána" rozhledny,tak se v brzké době začne opravovat (díky dotacím z EU), ale pro veřejnost bude otevřena stále i po dobu oprav.

Ostatní informace

Na rozhlednu se platí vstup : dospělí 25,-kč ; děti 15,-kčDalší informace

Hodnocení:
636. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
18 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jeseník
(vzdálenost od místa: 2.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jeseník - Čertovy kameny - Zlatý Chlum - Rejvíz

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace