Jak básníkům chutná život ve vinných sklepech Plže

Tipy na výlet, Slovácko
www.vinazmoravy.cz
www.vinazmoravy.cz
lupa

Pokud byste i vy chtěli okoštovat tu pověstnou "frankovku", která měla ohnivou barvu, plnou chuť a vůni červeného ovoce jako ve scéně českého velkofilmu, tak zvažte výpravu do sklepní vesničky Plže v Petrově, architektonického unikátu lidové tvorby.

www.vinazmoravy.cz
www.vinazmoravy.cz
lupa

Není tomu tak dávno, kdy byly sklepy Plže prohlášeny za první vesnickou památkovou rezervaci na našem území. Kupodivu až v roce 1983 se tak staly oficiálně jedním z nejcennějších souborů vinařských staveb, které si rozhodně zaslouží obdiv. Vinaři budovali sklepy již od 15. století vlastními silami a sami je také pojmenovali názvem Plže, který byl inspirován tvarem hlemýžďů, a to údajně kvůli jejich nadměrného výskytu v této oblasti. Vstup do areálu střeží kaple Panny Marie Bolestné se slováckou ornamentální výzdobou. V areálu se nachází okolo 80 vinných sklepů, které tvoří ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Průčelí některých sklepů jsou omítnuta jednoduchou, ale krásnou kombinací bílé a modré barvy, jiná jsou navíc zdobena barevnými ornamenty. Sklepy sloužily nejen pro ukládání vína, ale také jako úkryt před válečnými útrapami.

www.vinazmoravy.cz
www.vinazmoravy.cz
lupa

Areál vinných sklepů Plže není rozhodně městem duchů. Ačkoliv se jedná o skanzen, narazíte v něm na šikovné vinaře a milovníky vína, kteří zde tvoří družné a veselé společenství. Sklepy si je možné prohlédnout po celý rok, doporučuje se však letní sezóna, kdy je otevřená vinotéka s místními víny.

Více o vinařské zajímavosti na www.vinarske.stezky.cz a více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravy.cz.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Petrov u Strážnice
(vzdálenost od místa: 0.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jak básníkům chutná život ve vinných sklepech Plže

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace