Hrubý Jeseník - rozhledna Romanka

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Okolí rozhledny
Okolí rozhledny
lupa

Krásného a slunného počasí jsme využili ke krátkému, ale nádhernému výletu do Polabské nížiny. Výlet k rozhledně zde již byl popsán (možná i několikrát), ale každý cíl má i své způsoby zdolání. My jsme v tomto případě nevolili cestu osobním automobilem, autobusem, ani na kole, ale využili jsme služeb Českých drah. Z vlaku jsme vystoupili v železniční stanici Oskořínek a dál jsme již putovali pěšky po neznačených, ale velice příjemných cestách. Od stanice jsme se vydali po silnici směrem k obci Hrubý Jeseník, ale hned po cca 200 m jsme odbočili vlevo. U sportovního hřiště ještě jednou odbočíme, tentokráte vpravo a pak již jdeme pouze rovně po polní cestě až na asfaltovou cestu, která vede z Hrubého Jeseníku k rozhledně.

Za čím jedeme?

Pnna Maria Immaculata - 1
Pnna Maria Immaculata - 1
lupa

O rozhledně a její stavbě zde již bylo mnoho popsáno a tak se tomu na tomto místě věnovat nebudeme, ale v každém případě jsme se vypravili za nádhernými výhledy z nejníže postavené rozhledny v našich krajích. Z vyhlídkové plošiny je rozhodně na co koukat a ze své vlastní zkušenosti mohu uvést, že leckterá rozhledna postavena na kopci takovýmto rozhledem rozhodně nedisponuje. Bližší informace ke stavbě samotné potom naleznete v odkazech Turistické cíle v okolí.

Panna Maria Immaculata - 2
Panna Maria Immaculata - 2
lupa

Cestou k rozhledně ovšem neopomeňme v polích alespoň na chvíli spočinout ve stínu nádherné barokní sochy Panny Marie Immaculaty, která nám přípomíná existenci, dnes již zaniklého, zámku Nový Ronov.Socha je v současné době zahrnuta do seznamu nárosních kulturních památek ČR.

Romanka 1
Romanka 1
lupa

Zároveň si můžeme připomenout, rovněž již zaniklou, řepnou drážku, která v těchto místech vedla. Její pozůstatky najdeme v blízkém i širém okolním kraji (např. v Oskořínku, Hrubém Jeseníku a jinde).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Romanka 2
Romanka 2
lupa

Vzhledem ke krátkému výletu jsme měli malou svačinku s sebou, ale díky všudypřítomnému vedru jsme se museli zchladit alespoň zmrzlinou a nápojem. Pak jistě zkuste místní hospodu U pytláka, která je v Hrubém, Jeseníku nedaleko od rozhledny a nápoje mají chlazené a zmrzlinu mraženou ..... A milá paní u výčepu Vás rozhodně nenechá příliš žíznit a ještě navíc Vám poradí, kde co v okolí najdete či kdy se v okolí koná jaká akce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Počasí nádherné, cesta příjemná, lidí celkem málo a příjemná obsluha, jak na rozhledně, tak v hospodě – myslím, že není nač si stěžovat.

Ostatní informace

Rozhledna je otevřena od dubna do října do 17.00 hodin o víkendech a o prázdninách denně.

Parkování pro osobní automobily tu přímo řešené není, ale myslím, že před hospodou se zastavit dá a pak už jen malá procházka k rozhledně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Oskořínek
(vzdálenost od místa: 1.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrubý Jeseník - rozhledna Romanka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace