Hřensko - Pravčická brána

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lákadlo této oblasti, a to soutěsky vedoucí až k Pravčické bráně.

Za čím jedeme?

lupa

Jak jsem již nakousnul bude naším cílem právě Pravčická brána, která je vyvrcholením jedné z mnoha stezek, které právě CHKO České Švýcarsko nabízí. K této největší přirozené skalní bráně se dostaneme z Hřenska právě již zmiňovanými soutěskami, kterýmijsou Tichá(Edmundova) a Divoká. Obě soutěsky se vinou v krásných přírodních podmínkách, jsou obklopeny z jedné strany skalními stěnami a z druhé strany šumící řekou Kamenicí, která v každém z nás probudí romantickou duši.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Každému, kdo chce navštívit tuto oblast CHKO České Švýcarsko doporučuji zastavit se alespoň na víkend, když né na celý týden. Já osobně doporučím Hotel Formule, který se nachází na okraji Děčína, čili pro relaxaci pro náročném dnu je ideálním řešením. Hotel navíc nabízí spoustu možností, ať to je minigolf, bazén a spoustu dalšího. Hodně zajímavým je i kemp, který je v areálu hotelu a pro cyklo-turisty, kteří touto lokalitou projíždí je bezstarostným řešení toho, kam složit unavené nohy a hlavu. Navíc jej vlastní perfektní lidé, kteří pro Vás udělají první a poslední. U hotelu je zastávka MHD, která Vás odveze do Děčína, kde se můžete začít oddávat turistice. Další informace o hotelu najdete v rubrice Ubytování (http://www.turistika.cz/ubytovani-restaurace/detail-ubytovani/hotel-formule-)

lupa

Pokud načneme téma restaurací, mohu osobně doporučit Mexickou restauraci(www.texmexbar.com), která leží na cestě z Hotelu Formuledo Děčína, navíc patřící právě majitelům Hotelu Formule, čili Váš žaludek bude jako v bavlnce. Dalším doporučením je restaurant Paroloď, který svým stylovým prostředím připomíná loď, která je právě specifikem pro město Děčín. Zde si můžete dát pizzu, těstoviny, ale i spoustu dalších jídel té naší kuchyně. Tento restaurant se nachází v Děčíně, přímo před mostem přes řeku Labe, kde je taktéž přístav. Další zastávkou, kde jsme naplnili náš žaludek je restaurant u Hotelu Mezní Louka, ležící právě na cestě na Pravčickou bránu po opuštění divoké soutěsky a po zhruba 6km výšlapu je vítanou zastávkou. Je zde venkovní posezení, čili v krásném počasí můžete vychutnávat atmosféru.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Kladu si otázku kde začít, jelikož výčet toho, co se líbilo je skutečně moc. Ale začneme od začátku. Důležitou práci pohybu turistů po CHKO České Švýcarsko odvádí autobusová doprava, která ve společenství se sousedy z autobusové dopravy z Německa vozí turisty po této oblasti. Navíc při nákupu lístku z Děčína dostanete mapku, takže určitě plus. Nesmím zapomenout ani na České dráhy, kterým patří také velký dík, i ty se totiž podílí na tom, aby nejen turistika, ale i cyklo-turistika měla zelenou, a to tak, že vám nabídnou vstup do této oblasti i z Německé strany. Jako v minulé reportáži, tak i tady chválím dobře značené turistické stezky, čistotu a turistické centrum, které je po příjezdu do Hřenska připraveno pro turisty a jejich otázky. Dále nesmím zapomenout říci, že soutěsky nabízí převozy lodičkou po řece Kamenici, která je obě dělí. Sveze vás na ni takový ,,český gondoliér“, který vám plavbu zpříjemní srandovním vyprávěním právě o skalních útvarech, kolem kterých plujete. Já osobě jsem byl rád za WC, které jsou po cestě také k vidění. Dále tato trasa mající asi 12-15km je zdravě poseta občerstvením, což také uvítáte. Skutečnou odměnou pak pro vás bude pohádkový výhled na Pravčické bráně. Krásně vytvořené vyhlídky vám umožní krásný pohled na CHKO a zároveň vám tak umožní udělat si krásnou fotografickou vzpomínku na této největší přirozené skalní bráně našeho kontinentu.

lupa

Tak jako v minulé reportáži, tak i tento tip na výlet vám doporučuji. Je vhodný pro všechny věkové kategorie a můžete s sebou vzít i své čtyřnohé miláčky. Nepřeberné množství pěších túr jak v krátkých tak i v dlouhých vzdálenostech. Stejně tak cyklo-turistika zde má zelenou, je možnost vyjet si i do Německa, kde cyklostezky pokračují.

Ostatní informace

lupa

První co bych vám poradil, tak určitě vyjeďte do této oblasti co nejdříve. Přímo vám poradím, že v 8:05hod. vám odjíždí autobus z autobusového nádraží z nástup. č. 1 přímo do Hřenska. Vystupte na zastávce Hřensko, k soutěskám. Tam je totiž vstup do Edmundovy (tj. tiché) soutěsky. Proč tam začít? Jelikož dříve dojdete k převozům mezi soutěskami a vyhnete se tak odpolednímu návalu turistů, kteří se vrací právě z Pravčické brány a musí čekat na lodičky.

Celý okruh vás vyjde zhruba na 6 hodinek, čili vyjděte včas ať pak nemusíte nikde spěchat.

Tímto vás všechny zvu do této nádherné oblasti a za celou redakci turistika.cz vám přeji krásný výlet a s ním spojené krásné zážitky.Další informace

Hodnocení:
169. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Druh:
do přírody
Bylo zde:
67 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Žleb
(vzdálenost od místa: 6.52 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hřensko - Pravčická brána

Hřensko-Pravčická brána
09.06.2008 15:34

správce
Díky za skvělé rady a typy.Tuto oblast, máme naplánovánu na příští rok na dovolenou.Tomáš Lubovský
07.07.2011 11:38

Díky všem, kteří tuto lokalitu navštívili a informovali nás ostatní o cenách. Je pravdou, že je vše zpoplatněno, ale dělat si z turistů dojnou krávu jako naše slavná vláda, to je opravdu vydřidušstvý. crying Proč v naší republice dělat všude německé ceny. Že by to někde odkoukali? Souhlasím se zpoplatněním lodiček, ale ty ceny by mohli být opravdu menší. sad Restaurace a občerstvení by měly být mimo zpoplatněnou zónu, je tady ale jedna chyba. Plošina na Pravčické bráně je uzavřena, tak se prostě zóna přesunula o něco dál, na úkor turistů. Restaurace bude asi nacpaná k prasknutí. Můžete mě někdo informovat? confused Děkuji předem.

vstupné
30.08.2008 23:47

orlando
Co si pamatuji z loňska, tak jsme projeli edmundovou soutěskou, dál to bylo jedině další lo´dkou za další peníze a zpátky pouze loďkou, ale turisto, opět zaplať. Takže bych si nejdřív nacpala peněženku k prasknutí a pak vyrazila. Na můj vkus to byl velmi drahý výlet pro 4členou rodinu. Hezký, velmi drahý.
RE> vstupné
09.09.2008 19:32

Cajisko
Zdravím, já si myslím, že je to limitováno věkem, čili pokud jsou děti do určitého věku, tak není problém. Ono když se nato mrknem z globálu, rodinný výlet už není co býval za pár peněz, čili tohle rozhorčení určitě kvituju:) Každopádně si myslím, že jako rodinný výlet se to pojmout dá:)
RE> vstupné
07.07.2010 11:12

K&D
Ano, k prasknutí. A nezapomeňte na zásoby! Loďkou jsme sice nejeli, ale došli jsme k Pravčické bráně, kde jsme si chtěli dát pití. Bohužel, restaurace i stánek s občerstvením jsou už v placené zóně, takže my čtyři bychom zaplatili 200 Kč jen za to, že si můžeme koupit 1,5 l Bonaqua/130 Kč, 0,33 l/30 Kč. Chata je zásobována lanovkou, chápu, že ceny nemohou být jako dole v Pennis Marketu, ale chtít k tomu ještě vstupné je opravdu vydřidušství. Nedal jsem ani korunu, brána je hezky vidět už zdola, výhled z okolních skal je hezký stejně jako z plošin nad chatou a těch 6 km na Mezní louku jsme v pohodě došli i bez vody.
S pozdravem "Na to vám sere Bílej Tesák !"
Kolben & Daněk
Re: RE> vstupné
10.07.2011 10:50

nebyl jsem tam tedy už dlouho..naposledy v roce 2004,ale to co tady píšete mně fakt namíchnulo...myslím že už po návštěvě netoužím za ty peníze...navíc v parku jsou spousty užasných přírodních krás a zadarmo..

Re: Re: RE> vstupné
18.09.2011 15:21

Vlasta

Obrovské  zklamání !!! 75,-Kč vstup (i když potřebuje jen na WC, ale tam je vstup na vlastní nebezpečí-v dezolátním stavu schody, neuvěřitelná špína, smrad, nepořádek), v restauraci nepořádek, špinavé stoly,kyselé pivo v plastovém kelímku za 40,-Kč (na otrhaném asi jídelním lístku napsáno pouze Beer, pivo za 40,-Kč), šedivé párky, jeden prodávající u pultu jedněma rukama podává jídlo, čepuje pivo, bere peníze, fronta minimálně na půl hodiny přes celou restauraci.Jak může někdo provozovatele tohoto podniku nechat takto prezentovat náše pohostinství! Vždyť jsme včera potkali většinu turistů cizinců, a nejen z Německa.

V roce 2009 jsme na Pravčické bráně byli, za polovic, s úsměvem a obsluhou a čistitou. O dva roky později hrůza a běs!

To co jsme viděli včera na vlastní oči nás přesvědčilo, že další návštěvu sem budu známým rozmlouvat a já už se sem nechci vrátit. Je to k pláči !

28.09.2011 21:32
jojo už mám o tom taky příspěvek
Oprava názvu oblasti
13.02.2012 23:35

Jiří David

Rád bych redakci upozornil na zdánlivě menší, ale zásadní chybu - České Švýcarsko není CHKO, ale NP (národní park), což je vyšší typ ochrany přírodního území. CHKO (chráněná krajinná oblast) se nazývá Labské pískovce a zahrnuje zbytek pískovcové oblasti na obou březích Labe, který leží už mimo území NP. Vím o čem mluvím - jsem tam prakticky doma. K ostatním příspěvkům - nedostatky v okolí Hřenska mě mrzí, ale je to jen zlomek celého NP - na ostatním území (včetně německé části a včetně CHKO Labské pískovce) naleznete spoustu nádherných, divokých a nezpoplatněných turistických stezek a skalních lokalit - doporučuji!

18.09.2011 23:09

Eda

Navštívil jsem17.9.2011Pravčickou Bránu, a můj zážitek - otřesný!!! Když dojdete na místo a chcete se občerstvit, tak vám nezbývá než si vystát asi 20 minut frontu u pokladny, kde zaplatíte 75.- Kč a pak vám je umožněn vstup do restaurace. Tam si odstojíte dalších 30 minut ve frontě. Když máte chuť na pivo, zaplatíte dalších 40.- a je vám načepováno kyselé pivo do plastového kelímku, neznámém značky. Nepořádek v restauraci, špinavé stoly atd. O toaletách ani nemluvím. Špína a silný zápach a přístup k WC, to je jednoduše stezka odvahy (opotřebované schody a špatné osvětlení). Jedním slovem, obrovské zklamání!!! Tak krásná lokalita a tak stašné pohostinství. Nehledě na to, že tam bylo spousty cizinců. Chtěl bych znát jejich dojem. Zájemcům o tento výlet vřele nedoporučuji !!!! 

Re:
24.03.2012 06:53

Že se na to nevybodnete..vylezu a slezu a kašlat na nějaké davy na pivo.To si dám jinde.Stále méně aktuální téma.Děkovat můžeme majiteli.Lepší to nebude.Naopak.

ps...Velice špatný obrázek pro evropský tourismus.Profláknuté a pokažené Krkonoše,teď už i Pravčická.crying

01.05.2012 07:21

Co se týče vstupu, stále platí luxusní cena 75 kaček. Byl jsem tam s chotí v neděli a fronta nebyla. Je fakt, že to ale bylo už  navečer. Pro milovníky piva. V kelímku za 50 kaček (čili od posledního příspěvku trošičku přitlačili) jsem odhalil jakého si pardála z Budějic... Kyselý nebyl, ale po zjištění ceny trochu zhořkl...

 

13.08.2012 14:26
Převoz Divokou soutězkou stojí u 75kč dospělí.
28.10.2012 11:11
Na Pravčické bráně rozhodně nepočítejte s občerstvením, nabídka ceny to je "hnus velebnosti"
16.12.2012 22:36

Nebylo by nejlepší tou Pravčickou bránu strhnout z bezpečnostních důvodů a její betonovou repliku postavit někde na Petříně?wink

16.12.2012 22:38

Nebylo by nejlepší tou Pravčickou bránu strhnout z bezpečnostních důvodů a její betonovou repliku postavit někde na Petříně?wink

01.06.2013 13:37
nádhera
15.03.2014 08:57
Prožili jsme zde hezké chvíle..doporučuji
26.07.2014 14:23
Z Českého Švýcarska jsme se vrátili včera, na Pravčické bráně jsme byli v úterý 22.7. a opravdu děs a hrůza, ale chtěli jsme ji vidět, poprvé a naposled. Vstupné stále 75 Kč a u restaurace cedule Dnes bez kuchyně! Takže bezva, museli jsme vydržet až na Mezní louku, ale jak to tady tak čtu, o nic jsme nepřišli. Daleko lepší výlet byl na Jedlovou horu, tam jsme se nacpali k prasknutí a ani to moc nestálo.
18.03.2016 22:10
Nejlepe ve všední den,mimo hlavní sezonu
17.04.2016 19:26
Náročná dovolená denně jsme ušli 16 km.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace