Hranická propast, naučná stezka Hůrka

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Propast se nachází v Hranicích, kde můžem dojet vlakem, autem nebo na kole. K propasti vede červeně značená turistická stezka. My jsme měli jako počáteční bod Hranický autocamp Pod Hůrkou, ale lze k propasti dojít i z Teplic nad Bečvou.

Za čím jedeme?

lupa

Hranická propast je součástí Národní přírodní rezervace Hůrka. Jedná se o nejhlubší propast ve střední Evropě. Tvoří ji 69,5 m hluboký suchý jícen. Na jeho dně je jezírko, jehož hloubku se dosud nepodařilo zjistit. Snažili se o to potápeči i dálkově ovládaný robot, který se v hloubce 205 m zamotal mezi potopené stromy. Poslední ověřená celková hloubka Hranické propasti činí 289,5 m. Odborníci se však domnívají že by mohla dosahovat hloubky až 800 m . Propast si můžeme prohlédnout pouze za zabradlím, níže je nepřístupná.

lupa

Vydali jsme se z autokempu po červeně značené cestě. Stoupali jsme po mírném kopečku do hustého lesa. Cesta je dobře značená a vyšlapaná. Zastavili jsme se vyhlídce sv. Jana, kde se nachází socha světce. Je zde výhled na údolí Bečvy. Pokračovali jsme dál na vyhlídku, kde kdysi stával hrádek Svrčov. Potom jsme došli klikatou cestou až k zábradlí, kde jsme obdivovali krásu propasti. Pokračovali jsme stezkou do Teplic nad Bečvou, kde jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně. Načepovali jsme si vodu z místního pramene, pochutnali si na lázeňských oplatkách a nakrmili kačeny, kteře pluly po řece.Smile

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se v hospůdce u parkoviště v Teplicích.

Ubytovali jsme se v autocampu Hranice Pod Hurkou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jelikož nám přálo počasí, výhledy byly krásné. Krmení kačen v Teplicích byl taky pěkný zážitek.Smile

Ostatní informace

Návštěvní okruh jeskyní je dlouhý 375 m a jeho prohlídka trvá cca 50 minut.Další informace

Hodnocení:
3049. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Teplice nad Bečvou
(vzdálenost od místa: 0.3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hranická propast, naučná stezka Hůrka

27.10.2016 21:45
Trochu mne to zklamalo, suchá nezatopená část (kam dohlédnete) je asi poloviční proti Macoše, kde jsem ještě nebyl. Zato ta zatopená s tou suchou dohromady je v současnosti nejhlubší na světě, což považuji za dostatečný důvod k Vaší návštěvě. Zřejmě ještě další generace čeká další výzkum a objevy zde přinesou mnohá překvapení.Byl jsem u ní hned několikrát. Z blízkých lázních Teplice nad Bečvou kde jsem prožil více než 2 měsíce je to spíše rekreační procházka nežli skutečný výlet. Je to doopravdy jenom kousíček. Podnikl jsem tu výlety na Helfštýn, do Hustopečí nad Bečvou, Přerova, Vsetína, a mnoho okruhů po okolí, například do Ústí řečeného Klobáskov na pouť na sv.Petra a Pavla, kde jsem shodou okolností ochutnal nejlepší koláč ve svém životě. Byl to doma pečený hruškový frgál. O cestě do Klobáskova více v samostatném příspěvku. Poštěstilo se mi tehdy navštívit na sv.Annu i poutní místo ve Staré Vodě u Libavé, které v té době bylo nepřístupné.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace