Hradiště v obci Frymburk, okres Klatovy

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Pohled na obec Frymburk, okres Klatovy
Pohled na obec Frymburk, okres Klatovy
lupa

Cílem tohoto výletu je malá obec Frymbruk v okrese Klatovy (pozor, neplést se stejnojmenným městem!), která toho má překvapivě až mnoho co nabídnout. Nejsnáze se do obce dostaneme po silnici číslo 172 procházející z Katovic směrem na Strašín. Cesta prochází přímo skrze obci, takže není problém obci najít a nedá se tak ani minout. Zaparkovat se dá na návsi kousek od hradiště, které je popsáno jako cíl tohoto výletu. Nicméně pro zdatnější a odvážnější doporučuji navštívit taktéž blízkou tvrz Želenov ze 16. století, která se nachází na jižním okraji obci v lesích. Případně, pokud máte čas, zamiřte i na sever od obce na blízký 557 metrů vysoký kopec, kde se nachází zřícenina Frymburk ze 14. století. Na malé ploše si tak skutečně přijde turista na své a to jak pěší, tak i na kole.

Kaple svatého Antonína na místě tehdejšího hradiště

Za čím jedeme?

Pohled na obec Frymburk od kapličky, okres Klatovy
Pohled na obec Frymburk od kapličky, okres Klatovy
lupa

My jsme se ale vypravili do obce Frymburk spatřit dřívější hradiště, na kterém se v současnosti nachází kaple svatého Antonína. Kaplička i s hradištěm se nachází uprostřed obce jen kousek od místní požární zbrojnice, kterou uvidíte při cestě po silici skrz obec. Předpokládá se, že hradiště je zde již od doby bronzové a do současnosti je dobře viditelné zbytky opevnění, které ho dříve chránili. Na kopci se tak nacházelo útočiště, které bylo chráněno z jedné strany poměrně příkrým srázem plným skal a na druhé vyhloubeným valem.

Detailní pohled na kapli sv. Antonína

Detailní pohled na zbytky vyhloubeného obranného valu.
Detailní pohled na zbytky vyhloubeného obranného valu.
lupa

Hradiště postupem času zaniklo, ale místo a val zůstal. Na vrcholku kopce byla pak postavena na konci 19. století novogotická kaple zasvěcená svatému Antonínovi a která je nyní dominantou hradiště.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování nebylo v tomto případě potřeba, jelikož to byl pouze jednodenní výlet. Nicméně v obci se nachází restaurace, zásoby jsem ale měl nakoupené v Katovicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kaple sv. Antonína na místě bývalého hradiště
Kaple sv. Antonína na místě bývalého hradiště
lupa

Od kaple je nádherný výhled do okolí a to nejen na přilehlou obec, ale i do širších oblastí. Taktéž určitě stojí zato navštívit tuto oblast mezi přechodem pozdního jara a brzkého léta, jelikož celá louka obklopující kapličku kvete a je rájem pro mnohé druhy vzácných motýlů.

Ostatní informace

Památka je zcela volně přístupná a bez poplatku. Doporučuji si vzít pouze lepší obuv, přeci jen půjdete pravděpodobně vysokou travou, která v jedné části přechází i v kopřivy, takže je potřeba mít možnost si prošlápnout cestičku.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Hradiště v obci Frymburk, okres Klatovy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace