Hradec Králové - Poklady z vosku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Od 11. Dubna do 3. května 2013 se ve výstavní síni v suterénu královéhradeckého biskupství koná ojedinělá výstava více než 1.500 církevních, šlechtických, městských i cechovních pečetí ze 14. – 19. století. Část sbírky k tomuto účelu zapůjčil sfragistik pan Libor Kratochvíl z Brna.
Za čím jedeme?
Pečetě znali již v antickém Římě. Znovu se začali používat v raném středověku jako důkaz pravosti. Byly považovány za právní prostředek. Pečetidla byla velice důkladně střežená. Jejich ztráta nebo poškození se nezřídka trestala i smrtí.
Mezi nejstarší pečetě se řadí ty církevní. Prvním církevním hodnostářem, který vlastnil svoji pečeť, byl v 1. polovině 12. století pravděpodobně olomoucký biskup Jindřich Zdík. Z měst se prvenství připisuje Brnu, které mělo pečeť již v roce 1247. Rozmach používání městských pečetí u nás nastal ve 14. – 15. století. Následně v 15. století se začaly objevovat cechovní pečetě.
Každá pečeť, tvarem kulatá, oválná, šesti či osmiboká, trojúhelníková, čtvercová nebo mandlová, se skládala z obrazu ve svém středu a textu obíhajícím po jejím okraji, výjimečně po hraně. Pečeť byla vysoce prestižní záležitostí, vizitkou svého majitele. Napovídala, do jaké sociální vrstvy majitel patří.
Nejprve se pečetily nádoby s vínem a potravinami. Později písemnosti. Nejčastěji se k pečetění používal přírodní včelí vosk, do kterého se přidávaly pryskyřice, terpentýn a lněný olej. Tedy přísady jenž měly zabránit lámavosti, deformaci a roztékání při vysokých teplotách. Každý majitel měl na výrobu pečetící hmoty svůj recept.
Nejstarší pečetě byly barvy nažloutlé, světle až tmavě žluté a světle hnědé. Později se dokázaly namíchat pečetní vosky i červené, zelené a černé. Ve 14. století vznikla hierarchie barev vosků. Za nejdůležitější byla považována červená barva.
Pečetě byly převážně voskové. Vyskytovaly se však i hliněné, olověné, zlaté, stříbrné a oplatkové. Aby se pečetě z křehčích materiálů při přepravě neporušily, chránily se v různých pouzdrech a krytkách.
Vyvíjel se i způsob pečetění. Od přitiskávání pečetě k písemnosti se později přešlo i k jejímu zavěšování na pergamenový proužek nebo na hedvábnou, lněnou či konopnou šňůrku a stuhu. Pečetění listin skončilo v roce 1952. Dnes má již jen dekorativní význam.
Na výstavě je zákaz fotografování. Přání majitele sbírky pana Libora Kratochvíla jsem respektoval. Článek proto nemohu doložit snímky, které by vám podobu různých typů pečetí přiblížily. Po kliknutí na odkaz níže uvidíte alespoň uspořádání pečetí v panelech a prostory výstavní síně.
http://www.bihk.cz/aktuality/fotogalerie/485-vernisaz-vystavy-poklady-z-vosku.html
Výstavu pořádá Kabinet regionálních církevních dějin při Katedře pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Biskupstvím královéhradeckým, Diecézním teologickým institutem a Hradeckou studentskou sekcí České archivní společnosti.
Na internetu jsem zjistil, že Hradec Králové není prvním městem, ve kterém je část soukromé sbírky pana Libora Kratochvíla vystavená. Věřím, že není ani posledním, a časem bude ke shlédnutí i jinde, třeba blíž k vašemu bydlišti.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností stravování a občerstvení je v centru města dostatek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Do shlédnutí výstavy jsem toho o pečetích mnoho nevěděl. Ve výstavní síni visí na zdech velice pěkně a srozumitelně napsané texty o pečetích církevních, panovníků, šlechtických, měst a obcí, cechů, dále o podobě a funkci pečetí, jejich sbírkách a o pečetění písemností.
Ostatní informace
Biskupství královéhradecké se nachází na Velkém náměstí v č. p. 35. V současnosti je hlavní vchod z náměstí uzavřený. Do budovy se vstupuje zboku, z uličky vedoucí ke schodišti Bono Publicco.
Jak již zmiňuji v úvodu, výstava Poklady z vosku se koná od 11. Dubna do 3. května 2013. Přístupná je v pracovní dny od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.
Součástí výstavy jsou také tři přednášky, které se konají o tří čísla popisná dál v Novém Adalbertinu v č. p. 32 rovněž na Velkém náměstí. Jsou to:
16. Dubna 2013 Pečeti, poklady nejen z vosku aneb pečeť od starověku po dnešek.
23. Dubna 2013 „…jako svatý na mostě. Jenže který?“ Úvod do ikonografie svatých pro nekunsthistoriky.
30. dubna 2013 Od pečetí k mincím a zpět?
Začátek všech přednášek je vždy v 17 hodin.