Hrad Svojanov

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Hrad Svojanov
Hrad Svojanov
lupa

Cílem našeho výletu je krásný středověký Hrad Svojanov, přímo pohádkový hrad tyčící se nad stejnojmennou obcí. Zaparkovali jsme auto na malém plácku pod hradem, nedaleko rozcestníku turistických značek, a po zelené turistické značce jsme se vydali nahoru na hrad. Je možné k hradu i dojet autem, přímo před hradem je parkoviště, ale volili jsme tuto variantu, abychom se necítili tak moc "masňácky".

Gotická zahrada
Gotická zahrada
lupa

Z přístupové cesty po zelené značce je krásný výhled na svojanovský kostel a na celé údolíčko, ve kterém obec Svojanov leží. Cesta je kamenitá a vede (pochopitelně) do poměrně velkého kopce, ale je to příjemné zpestření návštěvy hradu. Pak už jsme se přiblížili pod hrad, obešli hospodářské budovy a stanuli jsme před hradní bránou.

Věž hradu Svojanova
Věž hradu Svojanova
lupa

Koupili jsme si vstupenky na prohlídku - přišli jsme tři minuty po celé, takže nás čekalo skoro hodinové čekání na další prohlídku. Hradní restaurace byla v ten moment obsazená zahraniční delegací, takže jsme se nemohli usadit tam, takže jsme zvolili druhou variantu - projít si hradní zříceniny, které jsou přístupné i samostatně. Prošli jsme se bývalým renesančním palácem a vydali se na 26 metrů vysokou hradní věž. Schody na ni nepatří mezi ty příjemné, ale aspoň mají mezipatra, která zabraňují pohledu "až na dno", takže jsem se překonala a na věž také vylezla. A stálo to za to, výhled byl moc pěkný.

Bývalý renesanční palác
Bývalý renesanční palác
lupa

Když jsme z věže slezli, šli jsme si ještě prohlédnout hradní zahradu - jedná se o zrekonstruovanou podobu gotické zahrady tak, jak mohla dříve vypadat. Poté už nás čekala prohlídka hradu (viz Za čím jdeme). Po prohlídce jsme se občerstvili v hradní restauraci a došli na vyhlídku Boží muka, která se nachází asi 400 metrů od hradu.

Pak už jsme se vrátili zpátky do údolí a vydali se k domovu.

Za čím jedeme?

Jdeme za historií a romantickými krásami středověkého hradu.

Pohled na přístupovou cestu z věže hradu
Pohled na přístupovou cestu z věže hradu
lupa

Hrad Svojanov tohle všechno nabízí. Hrad je částečnou zříceninou - po několika požárech zůstalo zachováno pouze empírové křídlo s gotickým sálem a nekompletní hradní věž. Renesanční křídlo paláce, přiléhající k věži, při posledním požáru lehlo popelem a už nebylo obnoveno, můžete se ale projít jeho zbytky.

Palác hradu Svojanova
Palác hradu Svojanova
lupa

Nejkrásnější část hradu je jistě gotický sál a přilehlé prostory. Tady začíná prohlídka hradu, která nás poté zavede do empírového křídla hradu, kde je instalovaná expozice života na hradě v 2. polovině 19. století. Ve vstupních prostorách empírového křídla je také možné prohlédnout si model hradu, jak vypadal za svých vrcholných let, a obrázky několika desítek českých hradů a zámků.

Nově, od května 2009, se připravuje další expozice, a to sklepení hradu, mučírna, hradby a dům zbrojnošů.

Hrad Svojanov
Hrad Svojanov
lupa

Na hradě se koná i řada výstav a dalších kulturních akcí, při kterých hrad ožívá třeskotem mečů, zpěvem - a když budete mít štěstí, potkáte při té příležitosti i zakladatele hradu, krále Přemysla Otakara II.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovat se - a to je zřejmě na českých hradech unikát - je možné přímo na hradě. Rovněž je zde k dispozici i restaurace, která je otevřená ve stejných hodinách jako hrad.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vstupní brána hradu Svojanov
Vstupní brána hradu Svojanov
lupa

Byla jsem nadšená z věže - strávili jsme na ní skoro celou dobu, kdy jsme čekali na prohlídku hradu. Věž, která byla původně zastřešená, dnes nabízí možnost opřít se o kamenné zdi a slunit se, odpočinout si po náročném výstupu. Měli jsme velké štěstí, že současně s námi na hradě nebyl skoro nikdo další. Věřím totiž, že v letních měsících je na věži pravidelně "narváno".

Ostatní informace

Hrad Svojanov

otevírací doba:
leden-březen, víkendy 10:00-17:00
duben, říjen, víkendy a státní svátky 9:00-17:00
květen, červen, září, út-ne 9:00-17:00
červenec, srpen, út-ne 9:00-18:00

vstupné:

okruh A - hradní palác
plné 70,- Kč
snížené 45,- Kč

okruh B - sklepení, mučírna, hradby, dům zbrojnošů (od května 2009)
plné 60,- Kč
snížené 40,- Kč

okruh C - volná prohlídka areálu hradu
plné 25,- Kč
snížené 15,- Kč

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Hrad SvojanovDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Hrad Svojanov

Hrad Svojanov
07.06.2010 12:27

Milada
Jezdíme do okolí Svojanova několikrát za rok asi už 18 let a hrad jsme si už dříve dobře prohlédli (kdo to tam zná tak ví,že na hradě není nic nového k vidění). Na hradním nádvoří je i restaurace, ale pokud do ní chcete jít, tak po Vás chtějí zaplatit vstupné na hrad. Takže ještě než si dáte něco na pití, tak jste o 100 lehčí a za tu si v restauraci hned pod hradem ve Svojanově dáte dobré jídlo nebo něco na mls. Dříve se platilo jen za vstup s prohlídkou hradu a do restaurace mohl kdokoliv zdarma. Po změně majitele restaurace už to v ní není takové jako bývalo dřív.
26.05.2012 11:29
http://celestina.blog.cz/0907/hrad-svojanov
15.05.2014 14:56

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace