Hrad Mladá Boleslav

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Odtud směřujeme na centrum, které je značené na kruhovém objezdu. na dalším kruhovém objezdu odbočíme "doleva" (2. výjezd) a po přibližně 350 metrech odbočíme doprava k Magistrátu (velká budova s věží) a zde zaparkujeme náš automobil a čeká nás vpěší cesta k zámku. Přejdeme k protějšímu parkovišti a pokračujeme dále přímým směrem. Na rohu odbočíme doprava a pokračujeme dále, kolem podzeních garáží, až dojdeme k domům s podloubím. Zde přejdeme na druhou stranu. Na konci ulice se silnice stáčí zpět a odtud je již vidět budova hradu.

Za čím jedeme?

lupa

Hrad se nachází přímo v historickém centru Mladé Boleslavi na nepřehlédnutelném místě. Od r. 1972 zde sídlí Muzeum Mladoboleslavska. Počátky hradu spadají až do 2. poloviny 10. století a jsou spojeny se vznikem hradiště, které zaujímalo prakticky celou plochu dnešního Starého města. Po třicetileté válce se dostal do majetku města a značně zpustl. V polovině 18. století byl celý objekt přestavěn na kasárna a armádě pak sloužil až do roku 1953. Potom co armáda hrad opustila, zde byl až do roku 1972 umístěn sklad textilu. Po jeho zrušení získalo hrad do užívání mladoboleslavské muzeum.

lupa

Muzeum Mladoboleslavska ve své činnosti navazuje na více než stoletou tradici, na jejímž počátku bylo založení Krajského muzejního spolku v roce 1885. První sbírky byly umístěny v domě na Valech, kde ovšem značně trpěly. Rok po vzniku muzea městská rada přidělila muzeu objekt pozdně gotického paláce Templu, kde byla v roce 1887 pro veřejnost zpřístupněna první expozice. V roce 1906 získalo muzeum budovu bývalého bratrského sboru, kde byla o čtyři roky později otevřena nová expozice. Později muzeum využívalo pro své sbírky další objekty ve městě. Pevné zázemí s depozitáři a výstavními prostorami se podařilo získat teprve v roce 1972, kdy muzeum dostalo do užívání objekt mladoboleslavského hradu, kde sídlí dodnes. První část expozice muzea je věnovaná dějinám města a hradu v období od 18. do počátku 20. století. Navazující část expozice je věnována dějinám regionu (venkovská správa, společenský život a slavnosti, lidové kroje, bydlení, průmysl, doprava, zemědělská výroba aj.).

http://www.hrady.cz/?OID=412

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cestou jsme využili rychlé občerstvení u rychlostní silnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrad je využit pro potřeby muzea, bohužel značení cesty je nedostatečné.

Ostatní informace

Vstup do muzea

Otevřeno denně mimo pondělí

květen - září

9:00-12:00, 13:00-17:00

říjen – duben

9:00-12:00, 13:00-16:00

Vstupné

plné 40 Kč

snížené 20 Kč

herna s programem 30 Kč

dílny k výstavám 40 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladá Boleslav hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 0.96 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Mladá Boleslav

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace