Hrad Děvín

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Zřícenina hradu Děvína
Zřícenina hradu Děvína
lupa

Když se řekne Děvín, vybaví se většině lidí Bratislava a hrad na soutoku Dunaje a Moravy. My ovšem v případě Děvína máme na mysli úplně něco jiného. Stejnojmenná zřícenina hradu se totiž nachází také na Českolipsku nedaleko Hamru na jezeře.

Jako vhodné výchozí místo k této zřícenině doporučujeme zvolit právě obec Hamr na Jezeře, kam se může návštěvník dostat buď automobilem nebo autobusem z České Lípy nebo Liberce.

Za čím jedeme?

Vstup do hradu 28.9.2014
Vstup do hradu 28.9.2014
lupa

Z Hamru se vydáme po červené turistické značce, která nás zpočátku zavede na hráz zdejší vodní nádrže. Ta zažila největší slávu za první republiky, kdy se na jejím břehu nacházely lázně, do kterých se sjíždělo mnoho vlivných lidí. V následujících letech ovšem celá oblast spíše chátrala, což bylo ještě více umocněno po roce 1968, kdy okolní lesy obsadila sovětská armáda (vojenský prostor Ralsko).

Hamerské jezero z hradu Děvín 28.9.2014
Hamerské jezero z hradu Děvín 28.9.2014
lupa

Na konci hráze odbočíme po červené značce vlevo a budeme stále kopírovat břeh rybníka. Zhruba po kilometru odbočíme vpravo a začneme pomalu stoupat. Stoupání se zanedlouho zvýrazní, což je vcelku logické, protože samotná zřícenina hradu se nachází téměř 150 výškových metrů nad hladinou Hamerského rybníka.

28.9.2014
28.9.2014
lupa

Z bývalého středověkého hradu se dochovalo poměrně dost kameniva, byť samotné místnosti jsou již obtížně identifikovatelné. Výhled od hradu na Hamerskou vodní nádrž není příliš dobrý, samotný zřícenina hradu se totiž nachází uprostřed vysokého lesa.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Hamru na jezeře jsou zejména v letní sezóně k dispozici různé možnosti občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vstup do hradu 28.9.2014
Vstup do hradu 28.9.2014
lupa

Krajina okolo Hamerského rybníka určitě stojí za návštěvu, přece jenom se jedná o jednu z nejméně prozkoumaných oblastí v ČR, což bylo způsobeno mimo jiné i sovětskou armádou, která zdejší lesy od roku 1968 do roku 1990 obsazovala.

Ostatní informace

Výlet je koncipován zejména jako procházka přírodou, proto zde není třeba platit žádné vstupné.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Děčín-Přípeř
(vzdálenost od místa: 0.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrad Děvín

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace