Horšovský Týn - město plné památek

Tipy na výlet, Chodsko, Tachovsko, Stříbrsko
Kam a jak jedeme?

Nádvoří hradu a zámku Horšovský Týn
Nádvoří hradu a zámku Horšovský Týn
lupa

Horšovský Týn je malebné městečko vzdálené 9 kilometrů od centra Chodska Domažlic. Městečko nás oslní množstvím historických památek, kterým jednoznačně vévodí místní hrad a zámek s šesti prohlídkovými okruhy. Pokud pojedeme autem směrem od Plzně je nejlepším řešením silnice číslo 26 Plzeň - Stod - Furth im Wald, která nás dovede přímo do Horšovského Týna. Pokud však jedem od Klatov, musíme zvolit silnici číslo22 Klatovy - Domažlice a v Domažlicích odbočit na silnici číslo 193 do Horšovského Týna. Auto můžeme zaparkovat přímo na náměstí.

Za čím jedeme?

Vstupní brána hradu a zámku
Vstupní brána hradu a zámku
lupa

Nacházíme se v historickém centru města, kterým protéká řeka Radbuza. Město se poprvé připomíná v letech 1184 - 92, ale můžeme se domnívat, že již dříve v 10. století tu stávala osada. Město během 1000 leté historie zasáhlo několik požárů a prošla tady francouzská, rakouská a ruská vojska při napoleonských válkách. I přesto si město zachovalo svůj historický ráz.

Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla
lupa

První památkou, která nás zaujme je hrad a zámek založený v 13. století a sloužící pražským arcibiskupům. Po nich hrad a zámek vlastni rod Dobrohostů z Ronšperka, Lobkovicové a Trauttmansdorffové, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Pokud si chceme prohlédnout celý objekt, budeme si muset vyhradit více času, protože se zde nachází 6 prohlídkových okruhů, díky kterým se tento zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkám ČR. Na výběr jsou okruhy Hrad, Zámek, Purkrabství, Kuchyně, Mitsuko a Erbovní sál. Během polední přestávky či po prohlídce se vypravme do zámeckého parku. Buď tu můžeme pouze relaxovat, nebo si můžeme prohlédnou gloriet, který slouží jako vyhlídková věž, loretánskou kapli a letohrádek.

Vraťme se na náměstí, v jehož středu se nachází kostel sv.Petra a Pavla a jehož věž slouží jako vyhlídka. Dále si můžeme prohlédnou zvonici, původně gotickou budovu radnice a řadové měšťanské domy, které mapují gotiku, renesanci a baroko. Ve městě je dále ještě k viděná Kapucínský klášter a arciděkanský chrám sv. Apolináře.

Pokud ještě budeme mít dostatek sil můžeme se projít k pozdně gotickému kostelu sv. Anny na Vršíčku, který najdeme při hlavním tahu na Domažlice nebo můžeme vystoupat na novou rozhlednu na Šibeničním vrchu. která stojí na místě Kaple Panny Marie Lurdské a pokochat se pohledem na Český les a Šumavu a tím zakončit celodenní výlet do Horšovského Týna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ke stravování můžeme využít některou z restauraci na náměstí nebo v jeho blízkém okolí. Pokud se budeme chtít na Domažlicku zdržet déle můžeme využít ubytování v hotelích v historickém centru - Hotel Šumava, Hotel Gurmán, Pension REPROSPEC či v jiném ubytovacím zařízení v klidnější části města. Seznam stravovacích a ubytovacích zařízeních najdeme na oficiálních stránkách města Horšovský Týn.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbil hrad a zámek, který bychom neměli opomenout navštívit při návštěvě Horšovského Týna. Každý si určitě vybere alespoň jeden z prohlídkových okruhů, kterých je na výběr 6.

Ostatní informace

Hrad a zámek Horšovský Týn

otevírací doba: duben soboty, neděle, svátky 9:00 - 16:00

květen denně kromě pondělí 9:00 - 16:00

červen - srpen denně kromě pondělí 9:00 - 17:00

září denně kromě pondělí 9:00 - 16:00

říjen soboty, neděle, svátky 9:00 - 16:00

26. 12. - 31. 12. denně 10:00 - 15:00

vstupné: Hrad 60/40 Kč

Zámek 80/50 Kč

Kuchyně 40/30 Kč

Purkrabství 40/30 Kč

Erbovní sál 30/20 Kč

Mitsuko 40/30 Kč

Rozhledna na Šibeniční vrchu

otevírací doba: volně od 1.5. do 30.8. , mimo sezonu jsou klíče k zapůjčení v informačním středisku na náměstíDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horšovský Týn
(vzdálenost od místa: 0.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Horšovský Týn - město plné památek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace