Historické město Kroměříž a jeho krásy

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

V jednom krásném letním nedělním odpoledni jsme se vypravili autobusem do města Kroměříže a za jeho zajímavostmi.Kdysi jsme sem šli pěšky asi 8 km od Záhlinických rybníků z Tlumačova,protože to byl ale jen půldenní výlet,dnes jsme se odvezli pohodlně autobusem.

Kroměříž nalezneme na střední Moravě v SZ části Zlínského kraje - na březích řeky Moravy.

Za čím jedeme?

lupa

Od nádraží jdeme do centra města na hlavní náměstí se zámkem.Je zde mnoho historických památek,,domů s podloubími,kašny,Mlýnská brána a jiné. Hlavní dominantou náměstí je Radnice a na protilehlé straně průčelí zámku. Je zde spousta lidí,zrovna zde probíhá nějaká oslava.My pokračujeme na nádvoří zámku a do Podzámecké zahrady. V 19.stol. pod zámkem vznikl anglický park. Je obohacen romantickými stavbami jako jsou altánky,Pompejská kolonáda a antické sochy,Čínský pavilon. Rybníky mají krásná tichá zákoutít, v zahradě nalezneme i kanál s lodičkami a labutěmi.Překvapí nás pohled na zámek,který se otevírá od rybníku.Za zmínku stojí i malé ZOO,umístěné v podzámecké zahradě.

Arcibiskupský zámek je nepřehlédnutelný již z náměstí. Honosná stavba církevních hodnostářů je památkou UNESCO, od roku 1998 je zapsán do seznamu světového kulturního dědictví.

lupa

Z interiérů zámku vyniká Sněmovní sál s nástropní malbou a křišťálovými lustry,Manský sál s rokokovou nástropní malbou,knihovna s 88 000 svazky,Poradní síň, Trůnní sál a jiné.

Známá je též zámecká obrazárna s díly evropských malířů 15.-18.stol.Po prohlídce pokračujeme přes hlavní náměstí na horní konec města ke druhé zámecké zahradě - Květné.

lupa

Prohlídku v ní začínáme od skleníků,kde nás zaujmou velké palmy,hodně kaktusů a exotických rostlin.Trávníky s květinami a křoviny jsou zastřiženy do geometrických obrazců,z geometrického středu zahrady vyčnívá rotunda. Všude tu najdeme spoustu upravených cestiček a malých prostranství s kašnami. Krásný areál je ozdoben barokními sochami askoro čtvrt km dlouhou Kolonádou s výhledem na celou zahradu i město. ( Takže se manžel mýlí : Rajsna ve Valticích není jedinou vyhlídkovou kolonádou na Moravě !!)

Po prohlídce veškeré té krásy jdeme nazpět na nádraží, cestou se občerstvíme v jedné hospůdce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V obou dvou zámeckých zahradách je několik stánků s občerstvením, ve městě je spousta restaurací a kavárniček,ve kterých si můžeme zpříjemnit výlet...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cestou zpět si odvážíme plno hezkých dojmů.Obě dvě zámecké zahrady mají své kouzlo a zámek i město jsou prostě nádherné.

Ostatní informace

Zámek a Květná zahrada jsou otevřeny v sezóně,Podzámecká zahrada se ZOO je zpřístupněna po celý rok.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kroměříž
(vzdálenost od místa: 0.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Historické město Kroměříž a jeho krásy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace